رونمایی «دانشنامه فاطمی» هم‌زمان با میلاد حضرت زهرا(س)

به همت پژوهشکده دانشنامه‌نگاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و بعد از حدود ده سال تلاش، «دانشنامه فاطمی» هم‌زمان با میلاد حضرت زهرا(س) رونمایی شد.

به گزارش پیشینه، این مراسم با پیام آیت الله مکارم شیرازی شروع شد. ایشان با بیان اینکه دربارۀ حضرت فاطمه زهرا(س) کتاب‌های بسیار زیادی نوشته شده است اظهار کرد: مقامات فاطمه زهرا(س) بسیار بی‌نظیر است و تعبیراتی از پیامبر اکرم(ص) در مورد ایشان نقل شده است که مطالعۀ آنها انسان را متعجب می‌سازد. در پیام این مرجع تقلید آمده است: مجموعۀ «دانشنامه فاطمی» کتابی بسیار مفید است و باید از گردآورندگان آن تشکر کرد؛ زیرا در نوع خود اقدامی منحصربه‌فرد است. یکی از ویژگی‌های اصلی این دانشنامه این است که در آن به منابع بسیار زیادی مراجعه شده که در نوع خود بسیار ارزشمند است؛ یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این دانشنامه همکاری دانشمندان مهم حوزه در این دانشنامه است. یکی از روش‌هایی که می‌تواند بسیار ثمربخش باشد همکاری گروهی است که این مجموعه از این امتیاز هم برخوردار است. 

در بخش دیگری از این پیام آمده است: موضوعی که در مورد حضرت محسن(ع) دیدم بسیار شگفت‌انگیز بود و این امر نشان می‌‌دهد حق را در این کتاب ادا کرده‌اند و با مراجعه به منابع گوناگون توانسته‌اند دانشنامه‌ای بسیار ارزشمند فراهم کنند.

در این جلسه حضرت آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید نیز به سخنرانی پرداخت و خواستار ترجمۀ «دانشنامه فاطمی» به زبان‌های زنده دنیا شد. 

آیت الله نوری همدانی در مراسم رونمایی از «دانشنامه فاطمی»

آیت الله نوری همدانی در مراسم رونمایی از «دانشنامه فاطمی»

این مرجع تقلید در مراسم رونمایی از دانشنامه با اشاره به فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت زهرا(س) گفت: حضرت زهرا(س) دارای شخصیتی ذو ابعاد هستند که می‌توان در مورد هر یک به تفصیل سخن گفت؛ از چند منظر هم می‌توان شخصیت‌ ایشان را مورد بررسی قرار داد که یکی از آنها قرآن کریم است. ایشان با بیان اینکه عظمت حضرت زهرا(س) را می‌توان با استفاده از قرآن شناخت عنوان نمود: روایات بسیاری از جمله در نهج‌البلاغه وجود دارند که از آن طریق هم می‌توان به وجود شخصیت فاطمه زهرا(س) پی برد.

این مرجع تقلید «دانشنامه فاطمی» را گامی برای احیای امر اهل بیت(ع) دانست و گفت: دنیای پربحران امروز، تشنۀ معارف اهل بیت(ع) است و تشیع، مکتبی است که می‌تواند بشریت را از همه جهات نجات دهد.

آیت‌الله نوری همدانی در بخش دیگری از سخنان خود به زمینه‌های خوبی که در دوران حاضر برای احیای امر اهل بیت(ع) فراهم شده است اشاره کرد و گفت: دانشنامه فاطمی را به طور اجمالی مطالعه کردم و نظرم این است که این اثر با زحمت، دقت و حوصلۀ فراوان نوشته شده است و در حقیقت خدمتی ارزنده به شمار می‌آید. ایشان با تأکید بر ترجمۀ «دانشنامه فاطمی» به زبان‌های زندۀ دنیا عنوان نمود: «از این طریق می‌توانیم مکتب اهل بیت(ع) را به جهانیان معرفی کنیم».

آیت الله استادی، عضو شورای علمی «دانشنامه فاطمی»، از دیگر سخنرانان این جلسه بود که گفت: تدوین و ترجمۀ دانشنامه‌ها به زبان‌های زندۀ دنیا یکی از بهترین راه‌های معرفی و ترویج سیرۀ اهل بیت(ع) است. 

ایشان با تبریک فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت زهرا(س) اظهار کرد: در محشر به خواست فاطمه زهرا(س) همۀ شیعیان آمرزیده‌ می‌شوند و ما با تنظیم این کتاب و دانشنامه تا حدی می‌توانیم بگوییم که فاطمی هستیم.

عضو شورای علمی «دانشنامه فاطمی» با اشاره به گسترش فنّ دانشنامه‌نگاری در عصر کنونی عنوان کرد: «کسانی که اهل کتابخانه هستند می‌دانند یکی از کتاب‌هایی که زود مورد توجه قرار می‌گیرد دانشنامه‌هاست». 

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر رشاد، نیز در این جلسه به سخنرانی پرداخت و بیان کرد که بسیاری از مسائل اساسی مکتب تشیع از طریق دانشنامه‌نویسی مورد تحریف قرار گرفته است. ایشان از دانشنامه‌نگاری به عنوان علم خاص یاد کرد و افزود: این علم تحت عنوان موسوعه در بین علمای سلف کم نبوده است و بین علما به این مسئله اهمیت زیادی داده می‌شد. او با اشاره به اینکه فن دانشنامه‌نویسی در روزگار ما متحول شده است، اظهار کرد: جهات زیادی در قالب دانشنامه‌نگاری لحاظ شده است که آن را از دیگر تألیفات متمایز می‌کند. در غرب دایره‌المعارف را همپای انجیل، مقدس می‌دانند و برای آن اهمیت زیادی قائل‌اند.

حجت الاسلام و المسلمین رشاد در مراسم رونمایی از «دانشنامه فاطمی»

حجت الاسلام و المسلمین رشاد در مراسم رونمایی از «دانشنامه فاطمی»

ایشان افزود: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با توجه به این مسئله از حدود چهارده سال پیش اهتمام ویژه‌ای به دانشنامه‌نویسی کرده و تا کنون بالغ بر هشتصد جلد دانشنامه منتشر نموده است. رشاد ادامه داد: کار تولید این دانشنامه در سال مزین به نام حضرت علی(ع) صورت گرفت؛ پس از آنکه «دانشنامه امام علی(ع)» به محضر رهبری و مراجع تقلید ارائه شد، ایشان همانجا پیشنهاد دادند که چنین اثری راجع به حضرت زهرا(س) نیز تألیف شود و امروز پس از ده سال این اثر فاخر چاپ شده است. رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بر استمرار روند دانشنامه‌نگاری تأکید کرد و گفت: دو دانشنامۀ قرآن‌شناسی در سی جلد و دانشنامۀ نبوی در ۲۵ جلد در آیندۀ نزدیک منتشر خواهد شد و امیدواریم این روند در مورد ائمه اطهار(ع) تا حضرت ولی عصر(عج) ادامه پیدا کند.

او با بیان اینکه در تولید «دانشنامه فاطمی» از ۱۲۰ مدخل علمی استفاده شده است، ابراز کرد: «در تولید دانشنامه چهل مرحله لحاظ می‌شود و این دانشنامه با همکاری یکصد محقق و ویراستار کار خود را به پایان رساند».

فریبا علاسوند، عضو شورای علمی دانشنامه فاطمی، در مراسم رونمایی از دانشنامه با تبریک فرارسیدن روز میلاد ام ابیها(س) اظهار نمود: تا آنجایی که مقدور بود برای این دانشنامه زمان گذاشته‌ایم و امیدواریم ابراز ارادت شایسته‌ای خدمت حضرت زهرا(س) باشد. او با اشاره به موضوعات مجلدات این دانشنامه بیان کرد: سه جلد پایانی این دانشنامه به زن و حقوق زنان اختصاص دارد؛ زمانی زن‌ها در جامعه به حساب نمی‌آمدند، ولی به برکت قرآن امروز به عنوان اصل حیات مطرح می‌شوند.

آقای ابوالقاسم مقیمی، رئیس پژوهشکدۀ دانشنامه‌نگاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در این جلسه به سخنرانی پرداخت و گفت: تمام مدخل‌ها و مراحل فنی زیرنظر شورای علمی به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت. در «دانشنامه فاطمی» نگاه جامع و تاریخ‌مند به همۀ ابعاد زندگی حضرت زهرا(س) صورت گرفته است. او با اشاره به اینکه نظام علمی و دقت‌های فراوان مورد تأیید آیت الله مکارم شیرازی قرار گرفت گفت: برای تدوین دانشنامه چهار گروه تاریخ و سیره، حکمت، زن و خانواده تشکیل شده است و جمعی از استادان فرهیختۀ حوزه و دانشگاه در تدوین این دانشنامه همکاری داشته‌اند.

دانشنامه فاطمی

دانشنامه فاطمی

مطالب مرتبط:

آیا خانه حضرت زهرا سلام الله علیها «در» داشت؟

ائمه (ع) شهادت حضرت زهراء(س) را اسباب تفرقه نکردند.

معرفی کتاب سیره اخلاقی و سبک زندگی حضرت زهرا (س)

کتاب‌های چاپ‌شده در ترکیه با موضوع فاطمه زهرا(س)


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *