رصد اخبار تاریخی هفته

رصد اخبار تاریخی هفته
۱-فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات تاریخ فرهنگی بعد از اعلام نتایج ارزیابی کمیسیون نشریات وزارت علمی رتبه A را کسب کرد.
با اعلام نتایج نهایی مرحله نخست ارزیابی مجلات از سوی کمیسیون ارزیابی نشریات وزارت علوم، فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات تاریخ فرهنگی با کسب رتبه A حائز بالاترین امتیاز در مجلات علمی پژوهشی تاریخ گردید.
۲- همایش «پیوندهای مشترک تاریخی- فرهنگی در حوزه خلیج فارس» برگزار می شود.
بنیاد ایرانشناسی همایشی را با عنوان «پیوندهای مشترک تاریخی- فرهنگی در حوزه خلیج فارس»، از تاریخ نهم تا یازدهم اردیبهشت ماه ١٣٩۴، مصادف با روز ملی «خلیج فارس»، با همکاری سازمان منطقه آزاد کیش، در جزیره کیش، برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید با شماره ٨٨٠۶۶١۴۶-٨ (داخلی ١۴١۴) تماس حاصل نمایید.
۳-کتاب «تطور عاشورانگاری در منابع اهل سنت» (از آغاز تا پایان عصر سبط ابن جوزی) نوشته علی خلیلی صیفار به همت دفتر نشر معارف منتشر شد
IMAGE635610029864799356
به گزارش دفتر نشر معارف، کتاب تطور عاشورانگاری در منابع اهل سنت از «مقدمه و پنج فصل کلیات، تطور عاشورانگاری در منابع اهل سنت (قرن دوم و سوم)، تطور عاشورانگاری در منابع اهل سنت (قرن چهارم و پنجم)، تطور عاشورانگاری در منابع اهل سنت (قرن ششم و هفتم) و نتیجه‌گیری» گردآوری شده است.در فصل اول این کتاب در رابطه با «تطور، عاشورا، عاشورانگاری و اهل سنت» مطالبی نگاشته شده است.درباره ضرورت عاشورانگاری در این کتاب می‌خوانیم: «عاشورا و حوادث آن از نقاط عطف تاریخ تشیع، بلکه تاریخ اسلام به شمار می‌رود، که در میان همه گروه‌های اسلامی مورد توجه قرار گرفته است و نویسندگان درباره آن به تحقیق پرداخته‌اند. این آثار با پراکندگی زمانی و مکانی، تفاوت‌ها و اشتراکات بسیاری داشته‌اند که مطالعه و بررسی آنها می‌تواند نحوه گزارش حادثه عاشورا در دوره‌های مختلف را نشان دهد».
نگارنده در فصل دوم کتاب‌های «مقتل‌الحسین علیه‌السلام ابومخنف لوط بن یحیی ازدی غامدی، ترجمه الامام الحسین بن‌علی علیهما‌السلام و مقتله محمد بن سعد کاتب الواقدی، الامامه و السیاسه ابن قتیبه دینوری، انساب‌الاشراف بلاذری و الاخبار الطوال ابوحنیفه دینوری» را مورد واکاوی قرار داده است.فصل سوم به بررسی کتاب‌های «تاریخ‌الامم و الملوک طبری، الفتوح ابن اعثم کوفی، نقاط عطف در عاشورانگاری ابن اعثم، العقد الفرید ابن عبدربه، المحن ابوالعرب تمیمی، مروج الذهب مسعودی، المعجم الکبیر طبرانی، البدء و التاریخ مقدسی، نورالعین اسفراینی و تجارب الامم مسکویه» اختصاص داده شده است. اساس عاشورانگاری ابوعلی مسکویه در این کتاب اینگونه آمده است: «اساس این عاشورانگاری همان روایت طبری از ابومخنف است، جز اینکه مسکویه نیز آن را به اختصار گزارش کرده و در برخی موارد تحلیل‌هایی به دست داده است. مسکویه همچون برخی عاشورانگاران دیگر، هنگام گزارش درخواست مسلم از ابن‌اشعث برای گسیل پیک به حسین علیه‌السلام، کوفیان را فریبکار و مغضوب علی علیه‌السلام معرفی کرده است».درباره کتاب‌های «تاریخ مدینه دمشق ابن عساکر، مقتل الحسین علیه‌السلام خوارزمی، الکامل فی التاریخ ابن اثیر، تذکره الخواص سبط ابن جوزی» در فصل چهارم و در رابطه با عاشورانگاران و عاشورانگاری‌ها» در فصل پنجم نکاتی نوشته شده است.
کتاب «تطور عاشورانگاری در منابع اهل سنت» (از آغاز تا پایان عصر سبط ابن جوزی) به همت دفتر نشر معارف در ۱۹۲ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و به قیمت ۷۰۰۰ تومان راهی بازار نشر شده است.
۴- انتشار کتاب« جایگاه زن در اندیشه امام خمینی (ره)» به زبان قرقیزی
55
به نقل از اداره‌ کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با هدف ارتقاء جایگاه فرهنگی و اجتماعی زنان در قرقیزستان کتاب«جایگاه زن در اندیشه امام خمینی(ره)» با مشارکت کنگره زنان جمهوری قرقیزستان و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تیراژ ۵۰۰ نسخه به زبان قرقیزی چاپ و منتشر شد.
۵-دیجیتال‌سازی ۳۷ هزار نسخه خطی در کتابخانه ملی
سرپرست معاونت کتابخانه ملی از توسعه کتابخانه دیجیتال این کتابخانه در سال ۹۳ خبر داد و گفت: در طول این مدت تعداد ۳۷ هزار نسخه خطی موجود در کتابخانه به صورت دیجیتال در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است. غلامرضا امیرخانی، سرپرست معاونت کتابخانه ملی، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به برنامه‌های انجام شده از سوی کتابخانه به منظور توسعه فعالیت‌های دیجیتال‌سازی گفت: در طول سال ۹۳ برنامه‌‌های متعددی در کتابخانه به منظور ساماند‌هی منایع، اعطای فیپا، خریداری منابع جدید و … انجام شده است. بخشی از فعالیت‌های کتابخانه در سال گذشته به دیجیتال‌سازی منابع کتابخانه اختصاص داشت.
وی ادامه داد: در طول سال ۹۳ به تدوین چند برنامه مهم در حوزه کتابخانه دیجیتال و فناوری نوین پرداختیم که از جمله این موارد توسعه کتابخانه دیجیتال بود. کتابخانه دیجیتال سازمان وضعیت مطلوبی نداشته است، به همین دلیل کتابخانه در سال ۹۳ کتابخانه تصمیم گرفت که به آن ساماندهی کند.سرپرست معاونت کتابخانه ملی یادآور شد: در درجه اول RSP آن انجام شد و الآن در پی تدوین این برنامه هستیم. به موازات آن بخش قابل توجهی از منابع نیز دیجیتال‌سازی شد. در این مدت تمام نسخ خطی به تعداد ۳۷ هزار جلد، تمامی آثار چاپ سنگی موجود در کتابخانه به تعداد ۳۵ هزار جلد، ۶۰ درصد پایان‌نامه‌ها و برخی از نشریات مانند نشریات دوره قاجار دیجیتال‌سازی شد.
۶-کتابخانه پارلمان کانادا با ۶۰۰ هزار کتاب و سند تاریخی
کتابخانه پارلمان کانادا با ۶۰۰ هزار کتاب، نسخه خطی و اسناد تاریخی با بنای گنبدی شکل در کنار مجموعه پارلمان خوش می‌درخشد. ساختمان اصلی کتابخانه پارلمان در سال ۱۸۷۶ پس از ده سال در اوتاوا بنا شد. دلیل طول کشیدن ساختمان سازی به خاطر ساخت گنبد کتابخانه بود که توسط شرکت مهندسی «توماس فربایرن» از انگلیس انجام شد. این بنا یکی از اولین بناها با سقف فرفورژه آهنی بود که در شمال امریکا ایجاد شد.
«توماس فولر» و «چیلیون جونز» با الهام از اتاق مطالعه موزه بریتانیا این بنای زیبا را احداث کردند. این ساختمان بین سالهای ۲۰۰۲ الی ۲۰۰۶ با ۵۲ میلیون دلار بازسازی شد. کتابخانه پارلمان در حال حاضر ۳۰۰ کارمند دارد و خانم سونیا لهورکس از سال ۲۰۱۲ مدیر این مجموعه است.
۷- ذریعه
3
هفدهمین شماره ماهنامه فرهنگی و اجتماعی حاشیه به ضمیمه ذریعه (ویژه کتاب و فرهنگ کتابخوانی) سال سوم، ویژه دی‌ ۱۳۹۳ به صاحب‌امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و مدیرمسؤولی علی‌اکبر رشاد منتشر شد.
در ضمیمه این شماره از ماهنامه که ذریعه نام دارد درباره «حوزه باید عقب نباشد، آقابزرگ و رسالت کتاب، نقد و جواب فی شرط البلاغ، فلسفه المیزان، نگاهی به فلسفه تاریخ شیعه، کتاب‌گریزی بالینی و فوریت‌های مطالعاتی، کتاب تبلیغ، از بس که غم حسین در خاطر ماست و کتاب‌هایی برای دانستن گریستن و زیستن با کربلا» نکاتی نوشته و در ۲۳ صفحه تدوین شده است.
قابل ذکر است، هفدهمین شماره ماهنامه فرهنگی و اجتماعی حاشیه به ضمیمه ذریعه (ویژه کتاب و فرهنگ کتابخوانی) سال سوم، ویژه دی‌ ۱۳۹۳ به صاحب‌امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و مدیرمسؤولی علی‌اکبر رشاد در ۶۴ صفحه و به قیمت ۲۰۰۰ تومان منتشر شده است.
۸-«تاریخ ورامین در عهد قاجار» بر پیشخوان کتابفروشی‌ها
«تاریخ ورامین در عصر قاجار» از ۱۴ فصل با عناوین «موقعیت جغرافیایی ورامین»، «نگاهی گذرا به ورامین در زمان حکومت افاغنه، افشاریه و زندیه»، «نقش ایلات خوار و ورامین، در شکل‌گیری سلسله قاجاریه»، «نگاهی به ورامین از سلطنت فتحعلیشاه تا دوره ناصری» و «سیمای ورامین در دوره سلطنت ناصرالدین‌شاه و مظفرالدین‌شاه از دیدگاه سیاحان اروپایی» بخشی از فصل‌های کتاب را تشکیل می‌دهد.
چاپ نخست کتاب «تاریخ ورامین در عصر قاجار» نوشته محمد هداوندخانی در ۳۷۴ صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه و بهای ۲۰ هزار تومان از سوی انتشارات کوشش پاینده در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.
۹- شماره جدید فصلنامه علمی ـ پژوهشی مطالعات تاریخ فرهنگی
شماره جدید فصلنامه علمی ـ پژوهشی مطالعات تاریخ فرهنگی با مقالات زیر منتشر شد.
مناسبات علمای سنتی امارت بخارا (قدیم گرایان) با نُوّاب حکومت تزاری (۱۸۶۸ ـ ۱۹۱۷م)/ سیده فهیمه ابراهیمی
نقش خراج و هدیه در استمرار جشن های ایرانی در قرون نخستین اسلامی/ حمید اشرفی
سیره پیامبر(ص) در کتاب‌های درسی دوره دبیرستان (تجربی و ریاضی سال تحصیلی ۱۳۹۲ـ۱۳۹۱)/ شهلا بختیاری، فرخ السادات قاضی میرسعید
گفتمان شیعی در منظومه علی‌نامه/ رسول جعفریان، علی گلریز
نقش سادات علوی در تحولات سیاسی ماوراءالنهر در قرن ششم هجری/ محسن رحمتی
حمام و استحمام در فرهنگ ایرانیان عصر قاجاریه (از آغاز تا مشروطه)/ علی رضا ملایی توانی، میثم غلامپور
۱۰-«شهر باستانی بیشاپور»
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «شهر باستانی بیشاپور» در چهار فصل با عناوین «جغرافیای طبیعی و تاریخی بیشاپور»، «برآمدن ساسانیان و بنیاد کشور ایران»، «بررسی‌ها و کاوش‌های بیشاپور: هیئت‌های خارجی» و «پژوهش‌های باستان‌شناختی در بیشاپور: هیئت‌های ایرانی» تنظیم شده است.
654
چاپ نخست کتاب «شهر باستانی بیشاپور» تالیف مشترک علی‌اکبر سرفراز، احمد چایچی امیرخیز و محمدرضا سعیدی در ۳۲۳ صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه و بهای ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان از سوی انتشارات سمت راهی بازار کتاب شد
۱۱- مرزبان فرهنگ: جشن نامه دانشور فرهنگیار حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمود مرعشی نجفی/ ۲ جلد
به گزارش کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران، کتاب مرزبان فرهنگ جشن‌نامه حجت الاسلام و الملسلمین سید محمود مرعشی نجفی در دو جلد منتشر شد.
به پاس ۴۰ سال خدمات و زحمات دکتر سید محمود مرعشی نجفی، جشن نامه‌ای به عنوان تقدیر از ایشان جمع‌آوری و منتشر شده است. این جشن‌نامه در دو جلد، مقالات متعددی را در شش بخش در بر گرفته است. فهرست مقالات آن به ترتیب زیر است:
جلد اول
بخش اول: نگاهی به کارنامه
مرزبان فرهنگ در نگاه مردان فرهنگ
چونان پدری را چنین پسری شاید/ محمد فغفوری
نیم قرن تکاپو/ حسین رفیعی
از تبار کریمان/ غلامرضا فدایی
فقیه نسخه شناس/ فریبا افکاری
پژوهشگر نستوه/ میثم نمکی
فرازهایی از فرهنگ گستری دکتر سید محمود مرعشی/ غلامرضا گلی زواره
نامه به تولیت کتابخانه/ سید مرتضی نجومی
یادگار آفتاب/ میرزا محمدکاظمینی
مرزبان فرهنگ/ رضا بابایی
گنجینه جهانی مخطوطات و تولیت آن/ محمد اصفیائی
بخش دوم: به احترام
آثار سید نعمت الله جزائری در کتابخانه آیت الله مرعشی/ رضا استادی
فهرست ابوالحسین بیهقی از آثار خودش/ کاظم موسوی بجنوردی
نخستین نشریه اخلاق در ایران/ سید فرید قاسمی
در عرفات و جمرات/ علیرضا ذکاوتی قراگزلو
نظره فی جهد متمیز فی علم الرجال/ سید محمدرضا حسینی جلالی
آیه تطهیر/ سید محمدعلی ایازی
تصحیحاتی در کلیات شیخ سعدی/ جویا جهان‌بخش
طرح کتابشناسی متون چاپی در ایران/ اکبر ایرانی
ما نُقل عن الرسول (ص) فی فضل الزهراء البتول (س)/ الشریف البغدادی محمد بن محمد، تحقیق محمدهادی خالقی
تاریخ ارتحال حضرت فاطمه زهرا (س)/ سید محسن موسوی گرگانی
اصول علم انساب/ سید مهدی رجایی
نشریات کلامی در ایران/ هادی ربانی
نقد و بررسی ترجمه سورآبادی/ محمدعلی کوشا
از طالقانی اول (آثار آیت الله سید ابوالحسن طالقانی)/ به کوشش رضا مؤذن زاده
پیشنهادهایی برای رساله‌های علمیه/ به کوشش محسن صادقی
کار نیکو کردن از پُر کردن است/ ابوالفضل حافظیان
قرآن، کتاب تشریع/ محمد مرادی
ابن معصوم و خاندان او/ محمدجواد محمودی
سبط ابن جوزی و تذکره الخواص/ حسین تقی زاده
چرایی دیرپایی حکومت عباسیان/ رضی بیات
حاجی بابا قزوینی، برجسته ترین شاگرد شیخ بهایی/ جواد بشری
مرعشیان آذربایجان/ محمد الوانساز خویی
روش شناسی نقل حدیث در نزد ثقه الاسلام کلینی و شیخ طوسی/ محسن موسوی
کارنامه سادات در جهان اسلام/ غلامرضا گلی زواره
کتاب الیاقوته أو یاقوته الصّراط فی تفسیر القرآن/ محمدرضا انصاری قمی
صدرالدین قونوی و مهدویت/ مهدی سلیمانی آشتیانی
ترجمه ابن خُشَیش/ محمدحسین نجفی
فرهنگ نویسی فارسی/ سید محمدعلی داعی الاسلام
مکتوب شیخ زین العابدین مازندرانی به میرحامد حسین هندی/ حسن صدرایی نیا
صورت شرایط شراکت نامه کمپانی امنیه/ به کوشش حسین رفیعی
وقف کنندگان کتاب به کتابخانه حضرت آیت الله مرعشی نجفی/ خسرو فنایی
بخش سوم: آیت الله العظمی مرعشی نجفی و کتابخانه
چهل سالگی فرهنگستان سترگ اندیشه/ حسین متقی
کتابخانه آیت اله مرعشی و طرح فهرستگان مشترک مخطوطات/ محمدباقر مقدم
راهنمای فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه/ محمد حسین امینی
رؤیای صادقه آیت الله العظمی مرعشی نجفی درباره شعر شهریار/ سید حسن امین
آثار تازه یاب از آیت الله العظمی مرعشی نجفی (ره)/ علی اکبر صفری
التوشیحات علی الکتب/ آیت الله العظمی سید شهاب الدین مرعشی نجفی (ره)
یادداشت‌های آیت الله العظمی مرعشی بر نسخه‌های خطی/ محمدجواد طالبی هنزایی
نامه‌های آیت الله تهرانی عسکری به آیت الله مرعشی نجفی (ره)/ عبدالحسین طالعی
جلد دوم
بخش چهارم: قم شناسی
برای تاریخ قم و جاسب/ حسین واثقی
تاریخچه قم/ علی اصغر فقیهی
فرهنگ و مدرسه‌های جدید قم/ جمعی از نویسندگان
تذکره مقابر قم/ ناصرالدین انصاری قمی
قم و خاندان مبرقع/ غلامرضا داوودی
صدرالممالک اردبیلی و موقوفعه نصرت آباد قم (قلعه صدری)/ سید محسن محسنی
بخش پنجم: کتابشناسی
کتاب‌های «الإمامه»/ پرویز اذکائی (سپیتمان)
مناجات علی (ع) و کتابشناسی‌های آن/ سید رضا باقریان موحد
منشورات پزشکی فارسی در شبه قاره/ علی صدرایی خویی
گزارشی از کتاب شناسی آیت الله سید محمدکاظم طباطبایی یزدی/ علی اکبر زمانی نژاد
ایران شناسی در جهان عرب/ سید مصطفی مطبعه چی اصفهانی
پایگاه‌های اطلاع رسانی کتابخانه ها/ سید حامد مطبعه چی
بخش ششم: گزیده آثار حجت الاسلام والمسلمین مرعشی
بر ساحل ابن شهر آشوب
قطب الدین شیرازی، نابغه بزرگ بشری
حواشی ثقه الاسلام تبریزی بر روضات الجنّات
حواشی ثقه الاسلام تبریزی بر کشف الظّنون
یادداشت‌های تاریخی/ به کوشش میرمحمود موسوی
از دیروز تا امروز
از روزگار رفته حکایت
تاریخ صنعت نظام منسوب به محمدحسن خان اعتماد السّلطنه
شرح حال حسنعلی خان امیرنظام گروسی
الوجیزه فی الاجازات المرعشیّه
نظره فی علم الانساب
کتاب فوق توسط مجموعه نویسندگان نگارش و نشر خانه کتاب ـ کانون نویسندگان قم در سال ۱۳۹۳ در تهران منتشر شده است.
۱۲-فاطمه علیهاالسلام الحوراء الانسیه بین الالطاف الالهیه وقسوه المظلومیه
45
کتاب “فاطمه علیهاالسلام الحوراء الانسیه بین الالطاف الالهیه وقسوه المظلومیه (من المصادر السنیه)” اولین کتابی است که توسط انتشارات کتابخانه تخصصی حضرت زهرا علیهاالسلام وابسته به کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در مشهد به چاپ رسیده است. نویسنده این کتاب آقای رحیم حسین مبارک است که در سیزده فصل به طور مفصل در مورد حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام نوشته شده است.
موضوعات این کتاب به شرح ذیل است:
فصل اول: خلقت نورانی حضرت فاطمه علیهاالسلام
فصل دوم: منزلت حضرت خدیجه علیهاالسلام
فصل سوم: ولادت حضرت فاطمه علیهاالسلام
فصل چهارم: فضائل خاص حضرت فاطمه علیهاالسلام
فصل پنجم: ازدواج حضرت فاطمه علیهاالسلام با امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام
فصل ششم: بودن حضرت فاطمه علیهاالسلام از اهل بیت علیهم‌السلام
فصل هفتم: ویژگی‌های حضرت فاطمه علیهاالسلام در خانه علی علیه‌السلام
فصل هشتم: استجابت دعای پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله در حق حضرت فاطمه علیهاالسلام
فصل نهم: اخبار پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله در شأن حضرت فاطمه علیهاالسلام
فصل دهم: حضرت فاطمه علیهاالسلام و ملائکه
فصل یازدهم: جایگاه حضرت فاطمه علیهاالسلام در قیامت
فصل دوازدهم: وصیت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله به اهل بیت ایشان علیهم‌السلام
فصل‌ سیزدهم: مظلومیت حضرت فاطمه علیهاالسلام
این کتاب عربی در سال ۱۴۳۵ هجری قمری برابر با ۲۰۱۵ میلادی منتشر شده و در ۸۴۸ صفحه به زیور طبع آراسته شده است.
۱۳-دانشگاه کمبریج دوره های دروس اسلامی را برای بهره مندی علاقه مندان به صورت آنلاین برگزار می کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه اسلامی کمبریج این دانشگاه درس های اسلامی را به صورت آنلاین برگزار می کند تا علاقه مندان بتوانند در سراسر جهان از دروس اسلامی بهره ببرند و از کتب دانشمندان اسلامی بهره مند شوند.
در این دوره های آنلاین حدود ۴۰ کتاب از دانشمندان اسلامی آموزش داده می شود و علاقه مندان می توانند بدون محدودیت مکانی و زمانی از این امکانات استفاده کنند.دانشگاه اسلامی کمبریج با هدف افزایش آگاهی مردم نسبت به اسلام و آموزه های متعالی آن و رشد و گسترش اسلام تأسیس شده و سعی دارد تا با برگزاری این دروس مهارت های علمی علاقه مندان را افزایش دهد و بکوشد تا دروس الهیات و قرآن را بیش از بیش تعلیم دهد. این دانشگاه اسلامی برای علاقه مندان بورسیه هایی نیز اختصاص داده است و از فعالیت های اسلامی مسلمانان حمایت می کند.
۱۴-عناوین مقالات دومین شماره «بساتین»
56
عناوین مقالات دومین شماره نشریه بساتین به این قرار است:
جستاری در عدم تعارض علی‌نامه با شاهنامه فردوسی/ محمود امیدسالار
جایگاه دینی قنبر غلام علی(ع) نزد مردم ایران با تکیه بر متون فرهنگ عامه؛ همراه با تصحیح داستان فتح حبشه/ احمد خامه‌یار
نثراللئالی به ترکی جغتائی؛ نسخه‌ی‌ خطی نظم‌الجواهر و متن منتشرشده‌ای به نام این اثر/ مهدی مجتهدی
شیخ‌زاده سهروردی در سایه‌سار کلام حضرت امیر علیه السلام؛ بررسی یک نهج البلاغه نفیس در کتابخانه مجلس شورای اسلامی/ الهام بادینلو
المناجاه الإلهیّات لأمیرالمؤمنین علـیّ بن أبـی‌طالب علیه السلام بروایت سیّد ضیاءالدین ابوالرضا فضل الله بن علی، الحسنی الراوندی/ ‫الهام کوهستانی‬‬
نزهه‌العشاق فی مکارم الاخلاق زین‌الدین ابن دُقماق حسینی/ تحقیق محمّد برکت
تصحیح انتقادی دیوان شهیدی قمی و سبک شعری او/ سید سعید احدزاده کلوری
بررسی یادکرد نگارگران در شعر سبک هندی/ حمیدرضا قلیچ‏ خانی
تذکره‌ی‌‌ مجمع‌الفضلاء محمد عارف بقایی بخارایی/ یوسف بیگ‌باباپور، محمّد خشکاب
نسخه‌های نویافته از شاعران کُرد در کتابخانه‌ی دولتی برلین/ سیّد آرمان حسینی آبباریکی
جایگاه وقف در گفتمان فرهنگی صفویه تا قاجار بر اساس متون تاریخی و اسناد موقوفات/ فاطمه ابوحمزه
دیجیتال‌سازی نسخه‌های خطی در کتابخانه‌ها؛ سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مورد نیاز/ وحیده آقابابایی، مهدی محمدی
مروری بر متون فهرستنویسی نسخ خطی در ایران/ نجمه باقریان
فهرست آثار دست نویس شیخ الطائفه محمد بن حسن طوسی و اهمیت آن/ محمدکاظم رحمتی
۱۵-شرق شناسی نوشته لئون مکفای منتشر شد
شرق‌شناسی» نوشته لئون مکفای دربردارنده ۹ فصل با عناوین «مقدمه – شرق‌شناسی در بحران»، «ظهور شرق‌شناسی»، «مجادله شرق‌شناسی – انگلیسیسم»، «شرق‌شناسی در هنر»، «حمله به شرق‌شناسی»، «واکنش‌ها به نقد شرق‌شناسی»، «مورد پژوهی‌ها»، «خروج از شرق‌شناسی – بازاندیشی در شرق‌شناسی» و «مساله حقیقت، تعریف و معنا» است.
چاپ نخست کتاب «شرق‌شناسی» نوشته لئون مکفای با ترجمه مسعود فرهمندفر در ۲۳۶ صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه و بهای ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان از سوی انتشارات روایت نو روانه بازار کتاب شده است


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *