رصد اخبار تاریخی هفته

۱-شماره سوم از «مشاهیر مراغه» با عنوان «نگاهی به زندگی و آثار میرزا حسن شکوهی» (از روشنفکران و مبارزان مشروطه) منتشر شد.

به گزارش کتابخانۀ مجلس، میرزا حسن، فرزند میرزا مهدی، از آزادیخواهان و روشنفکران عصر خود در آذربایجان بود. هرچند در حجرۀ پدر در مراغه به شغل بزّازی اشتغال داشت، امّا این دلیل بر آن نمی‌شود که او از سیاست و اتفاقاتی که در اطرافش می‌افتد، بی‌خبر است.

میرزا حسن به دلیل افکار وطن‌پرستی و ترقّی‌خواهی‌اش همیشه مورد قهر و غضب حاکم و فرمانفرمای آذربایجان، که حاجی صمدخان شجاع‌الدوله بود، قرار می‌گرفت و از قهر و کین او در امان نبود. در دوران اوج مشروطه‌خواهی مردم ایران، به دستور شجاع‌الدوله، شکوهی دستگیر و مورد شکنجه‌های سخت و طاقت‌فرسا قرار می‌گیرد. میرزا حسن برای در امان ماندن از خشم شجاع‌الدوله و عواملش، مصلحت در آن دید که برای مدّتی از شهر مراغه و آذربایجان به دور باشد. این بود که به فکر سفر افتاد. او شهر مشهد را انتخاب کرد تا هم زیارتی باشد و هم شاید تا بازگشت از سفر، استبداد شجاع‌الدوله در آذربایجان به سر آید و بتواند آزادانه به زندگی خود بپردازد. ماحصل این سفر میرزا حسن، تدوین این سفرنامه شد.

سفرنامه‌ای که از وی به جا مانده، به دستخط خود میرزا حسن در ۱۴۴ صفحه، به خط نستعلیق تحریری، در ۱۵ سطر، در دفتری با جلد تیماج قهوه‌ای، در ابعاد ۱۰ * ۱۵ نگاشته شده است که از ۲۲ شعبان ۱۳۲۹ق. آغاز می‌شود و تا ۱۵ ذی‌حجّۀ همان سال پایان می‌یابد. 

اثر دیگر او، «خاطرات مشروطیت» نام دارد که بخشی از دست‌نوشته‌های میرزا حسن شکوهی است که گویای حوادث و اتفاقات مربوط به سال‌های آغازین انقلاب مشروطیت ایران، یعنی سال ۱۳۲۴ق می‌باشد. شناسایی و چاپ این‌گونه خاطرات باارزش امری است ضروری در شناخت و تحلیل درست عوامل و حوادثی که در نهایت به شکل‌گیری مشروطه در ایران منجر گردید.

وجود این‌گونه رسایل در شناسایی تاریخ محلی مناطق کوچک و نقش و سهم تمامی مردم ایران در به ثمر رسیدن این حرکت عظیم بسیار مفید خواهد بود. میرزا حسن شکوهی دفتر خاطرات خود را از سال ۱۳۲۴ق آغاز و پس از ذکر حوادث و وقایع دیده و شنیده خود به سال ۱۳۳۶ق به اتمام می‌رساند.

این کتاب با نگارش دکتر جلال جلال شکوهی، با همکاری دکتر یوسف بیگ باباپور و دکتر مسعود غلامیه، از سوی انتشارات منشور سمیر، در ۲۰۰ صفحه، در سال ۱۳۹۳ در قطع وزیری منتشر شده است.

۲- کتاب «انقلاب اسلامی ایران؛ از انقلاب تا حکومت» نوشتۀ علی ابوالخیر، اندیشمند مصری، از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «انقلاب اسلامی ایران؛ از انقلاب تا حکومت» نوشتۀ علی ابوالخیر، اندیشمند مصری، با نگاهی به پروژۀ مقاومت اسلامی و نقش ایران در معادلات کنونی منطقه و جهان معاصر، به همت دکتر احمد نادری (عضو هیأت علمی دانشگاه تهران) و علیرضا طاقتی (پژوهشگر مسائل خاورمیانه) ترجمه شده است.

کتاب حاضر یکی از جدیدترین کتبی است که توسط یکی از محققان غیرایرانی و در راستای تبیین ابعاد انقلاب اسلامی ایران نوشته شده است. اهمیت کتاب در این است که توسط یک ناظر بیرونی و غیرایرانی و برای آشنایی بیشتر عرب‌زبان‌ها با جمهوری اسلامی ایران نگاشته شده است، و از سوی دیگر، سعی در ارائۀ یک رویکرد تاریخی، منطقه‌ای و بین‌المللی از ابعاد این انقلاب و پروژۀ حکومت دینی جمهوری اسلامی داشته است.

این کتاب در شش فصل و یک خاتمه تدوین و نگاشته شده است که عبارت‌اند از: تأثیر اندیشه انقلاب حسینی بر انقلاب اسلامی، نشانه‌های انقلاب، انقلاب بزرگ و نقش رهبری، استراتژی امریکا در جهان اسلام، استراتژی انقلاب، نگاهی به برنامه هسته‌ای ایران و آینده استراتژی آمریکا و پروژه مقاومت. 

کتاب انقلاب اسلامی ایران؛ از انقلاب تا حکومت

از ویژگی‌های کتاب می‌توان به تحلیل‌های جامع و جالب و منصفانۀ دکتر علی ابوالخیر، اندیشمند مصری و استاد دانشگاه دلتای مصر، دربارۀ مسائل و حوادث گذشته و جدید ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به‌ویژه جنگ تحمیلی و مسئلۀ هسته‌ای ایران و بیان تأثیرات انقلاب اسلامی بر کشورهای اسلامی و عربی اشاره کرد.

«انقلاب اسلامی ایران؛ از انقلاب تا حکومت» در ۲۴۰ صفحه، قطع رقعی، دورنگ، ۱۵۰۰ نسخه و قیمت ۸۵۰۰۰ ریال منتشر شده است. دفتر نشر معارف به‌زودی کتاب «امام خمینی‌(ره) در حافظۀه نجف اشرف» نوشتۀ احمدرضا مؤمن با برگردان همین مترجمان، را روانۀ بازار کتاب و اندیشه می‌کند.

۳- شماره هفتم از سال دوم فصلنامۀ علمی پژوهشی «فرهنگ رضوی» از سوی بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا علیه‌السلام در پاییز ۱۳۹۳ منتشر شد.

فهرست مقالات این شماره به این قرار است:

سیره سیاسی امام رضا(ع) در قبال مأمون/ ابراهیم برزگر

نشانه‌شناسی حدیث شریف سلسله‌الذهب/ محمدکاظم فرقانی، محمد آقایی، محمدرضا فتحی مهر

تبیین شیوه‌های تربیتی امام رضا(ع) در راستای ایجاد سبک زندگی اسلامی/ محمد جانی‌پور، علی سروری مجد

بررسی جلوه‌های بصری عیون اخبارالرضا در فالنامه تهماسبی/ مرضیه علی‌پور

موانع و راهکارهای تحکیم خانواده ار منظر سیره و آموزه‌های رضوی/ اسماعیل خارستانی، فاطمه سیفی

سبک زندگی معنوی امام رضا(ع) الگویی برای آرامش روانی/ مجتبی اخوان ارمکی، معصومه نعلچی

معرفی سنگ مقام‌های خاص امام رضا(ع) در یزد/ فاطمه دانش یزدی

این فصلنامه به صاحب امتیازی بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (علیه‌السلام) با مدیرمسئولی سید جواد جعفری احمدآبادی و سردبیری دکتر سید جلال درخشه منتشر می‌شود.

۴- فراخوان مقالۀ کنگرۀ بین‌المللی بزرگداشت عالمه میرحامد حسین رحمه‌الله (صاحب عبقات)

میرحامدحسین نیشابوری هندی یکی از بزرگ پاسداران حریم ولایت در قرن سیزدهم هجری است. خاندان این علامه مجاهد همگی در علم و زهد و فضیلت سرآمدان روزگار خود و مدافعان مذهب حقۀ امامیه در جوامع اسلامی به‌ویژه هندوستان بوده‌اند. کتاب شریف «عبقات النوار فی مناقب الائمه الاطهار علیهم‌السلام» از شاهکارهای علمی و اعتقادی شیعه و برترین اثر علامه به‌شمار می‌آید.

اینک پس از گذشت ۱۳۰ سال از رحلت آن بزرگوار، هنوز گام مؤثری در معرفی شایسته و بایستۀ آن بزرگ‌مرد عالم اسلام برداشته نشده است. در همین راستا بنیاد فرهنگی امامت بنا دارد با برگزاری کنگرۀ بزرگداشتی، به معرفی شخصیت و آثار علامه میر حامد حسین و خاندان موسوی لکهنوی پرداخته و برای سهیم شدن در این بزرگداشت، از همۀ اندیشمندان و پژوهشگران جهان اسلام دعوت به عمل آورد.

کنگرۀ بین‌المللی بزرگداشت عالمه میرحامد حسین رحمه‌الله

حوزه‌های موضوعی جهت اعلان فراخوان

۱ – شخصیت و زمانۀ میرحامد حسین و خاندان ایشان

•شخصیت مرحوم میر حامد حسین و خاندان ایشان

•شخصیت مرحوم محمد قلی (پدر میر حامد حسین)

•مدرسۀ فکری مرحوم میر حامد حسین در هند

•مدرسۀ شیعه در لکنهو و مدرسۀ اهل سنت در دهلی و تأثیرات متقابل آن دو بر یکدیگر

•عوامل شکل‌گیری و ماندگاری هسته‌های تشیع در هند

•عوامل و تأثیرات هجرت عالمان شیعه (به‌ویژه عالمان نیشابور) به هند

•تعاملات شیعیان با اهل سنت در هند

•تقابل تشیع در هند با سایر مکاتب فکری (دیوبندیه، تصوف، مسیحیت، بت‌پرستی و…)

•شخصیت علمی میر حامد حسین با رویکرد فقاهتی

•شخصیت علمی میر حامد حسین با رویکرد تفسیری

۲- روش‌شناسی و مبانی

•مبانی امامت‌پژوهی مرحوم میرحامد حسین

•تأثیرات نگرش امامتی مرحوم میرحامد حسین بر مبانی فقاهتی ایشان

•منابع اهل سنت و رویکرد مرحوم میر حامد حسین به آن

•روش‌شناسی پژوهش‌های موضوعی در تألیفات امامتی (غدیر، منزلت، ثقلین و…)

•روش‌شناسی تفسیری

•روش‌شناسی رجالی

•روش‌شناسی کلامی

•روش‌شناسی تاریخ‌پژوهی

•روش‌شناسی نقد سندی

•روش‌شناسی مناظره و پاسخ به سؤالات

۳ –  میراث علمی

•مأخذشناسی آثار مرحوم میرحامد حسین و خاندان ایشان

•کتابخانۀ ناصریه و جایگاه علمی و فرهنگی آن

•معرفی تحلیلی تحفه اثناعشریه و ردود آن

•گزارش تحلیلی از منابع موجود دربارۀ مرحوم میرحامد حسین

•مطالعات تطبیقی میان عبقات و آثار امامتی بزرگان تشیع (الشافی، الفین و سایر آثار)

•عبقات از منظر علما و بزرگان (تقریظ‌ها، تحلیل‌ها و گزارش‌ها)

•مأخذشناسی مصادر عبقات

•مأخذشناسی آثار مرتبط با عبقات (ترجمه، تلخیص و چاپ‌ها)

•روش نگارش عبقات و مقایسۀ آن با روش نگارش سایر آثار مرحوم میرحامد حسین

شیوه‌نامه و نحوۀ ارسال مقالات:

  چکیده مقاله در یک صفحه A4 (300کلمه‌ای) به همراه مشخصات و سوابق علمی نویسنده ارسال گردد.

آخرین مهلت ارسال چکیده ۱۵ اسفندماه سال ۱۳۹۳ می‌باشد.

مقالاتی که چکیدۀ آنها تأیید می‌شود، می‌بایست حداکثر در ۲۵ صفحه A4  (۳۰۰ کلمه‌ای) با دو فرمت Word و PDF به دبیرخانۀ کنگره ارسال گردد.

مهلت ارسال اصل مقالات حداکرث تا ۳۱/۳/۱۳۹۴ می‌باشد.

مقالات ارائه‌شده نباید قبلاً در سایر کنگره‌های علمی یا مجلات پژوهشی در داخل و خارج کشور ارائه و چاپ شده باشد.

مقالات برگزیده با حفظ حقوق معنوی نویسندگان آنها در کنگره ارائه شده و توسط کمیتۀ علمی چاپ و منتشر خواهد شد.

ارسال چکیده و اصل مقالات از طریق رایانامه congresses@emamat.ir  (با ذکر کامل مشخصات نویسنده( و در صورت عدم دسترسی، از طریق ارسال به نشانی دبیرخانۀ کنگره امکان‌پذیر خواهد بود.

تاریخ برگزاری کنگره پاییز ۱۳۹۴، شهر مقدس قم.

نشانی دبیرخانه کنگره:

قم، میدان معلم، ابتدای خیابان سمیه، ۱۶ متری عباس‌آباد، روبه‌روی مدرسه علمیه شهیدین، بنیاد فرهنگی امامت.

تلفن/ نمابر: ۲ – ۳۷۸۳۸۶۹۰- ۰۲۵

پایگاه اینترنتی: www.emamat.ir/hamayesh

پست الکترونیکی: congresses@emamat.ir

۵- نشست بررسی و نقد کتاب «ساختن تاریخ» 

نشست بررسی و نقد کتاب ساختن تاریخ

نشست بررسی و نقد کتاب «ساختن تاریخ»، اثر الکس کالینیکوس در روز دوشنبه ۲۷ بهمن‌ماه با حضور اکبر معصوم بیگی، حسینعلی نوذری و داریوش رحمانیان با همکاری گروه روش‌شناسی و تاریخ‌نگاری در پژوهشکدۀ تاریخ اسلام برگزار می‌گردد.

۶- شیخ صفی‌الدین اردبیلی در آیینه عرفان، هنر و سیاست

به گزارش کتابخانۀ مجلس، کتاب «شیخ صفی‌الدین اردبیلی در آیینه عرفان، هنر و سیاست» به کوشش دکتر سیدسلمان صفوی از سوی مرکز تحقیقات و مطالعات شیخ صفی‌الدین اردبیلی و آکادمی مطالعات ایرانی لندن منتشر شد. کتاب حاضر مجموعه مقالات پذیرفته‌شدۀ نخستین همایش علمی بین‌المللی «شیخ‌العارفین سید صفی‌الدین اردبیلی» است که در نه فصل تنظیم شده است.

دو مقاله به انگلیسی، یک مقاله به عربی و سایر مقالات به زبان فارسی است. در این مقالات برخی از ابعاد عرفانی، هنری، تاریخی و دستاوردهای فرهنگی و تمدن‌ساز طریقت صفویه به روش آکادمیک تبیین شده است.

علاوه بر مقالات، سخنرانی میهمانان ویژۀ اختتامیه و افتتاحیۀ همایش در فصل اول آمده است. بیش از صد اثر هنر عرفانی در بقعۀ شیخ‌العارفین سید صفی‌الدین اردبیلی در این کتاب تحلیل شده است.

کتاب شیخ صفی‌الدین اردبیلی در آیینه عرفان، هنر و سیاست

دکتر اعوانی، سرلشگر دکتر سید رحیم صفوی، آیت الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، دکتر اسحاق صلاحی، یحیی عسگری نمین، طیبه عاصمی، سید علی حسینی، شکرالله جهان مهین، مجیدرضا جهان مهین، احمد خامه‌یار، دکتر حسین محمدزاده صدیق، دکتر مهوش السادات علوی، دکتر علی‌اکبر افراسیاب‌پور، صبا بیوک‌زاده، امیر رجبی، دکتر سیدنصرالله حجازی، سمیه شوکتی مقرب، زیبا ایاز، دکتر علی‌اکبر عاصیان، حسن یوسفی، زهرا دانش‌آرایی، محمد زینالی، مهرداد جلیلی کیا، رحمان شاه محمد اردبیلی، رها سعادتی، زهرا دانش آرانی، مهناز رحیمی‌فر، دلاور محمد‌پور، هاله صنعتی ایرانی، سعید مهریار، اکبر شاهمندی، محرم رضایتی کیشه خاله، دکتر ناصر اسدی، امیر رضایی‌پناه، دکتر عباس سرافرازی، فاطمه حاجیانی، دکتر سید جواد میری، دکتر شهرام پازوکی، دکتر سید علاء الجوادی و هستی السادات صفوی، نویسندگان مقالات هستند.

کتاب «شیخ صفی‌الدین اردبیلی در آیینه عرفان، هنر و سیاست» به کوشش دکتر سیدسلمان صفوی، در ۷۸۶ صفحه مندرج در نه فصل از سوی مرکز تحقیقات و مطالعات شیخ صفی‌الدین اردبیلی و آکادمی مطالعات ایرانی لندن منتشر شد.

۷- نقد و بررسی کتاب «تاریخ‌نگاری عصر سلجوقی»

بیست‌وهشتمین نشست خانۀ نقد کتاب با نقد و بررسی کتاب «تاریخ‌نگاری عصر سلجوقی» با حضور ناصر صدقی (نویسنده)، اسماعیل حسن‌زاده، حبیب‌الله اسماعیلی، و مجتبی خلیفه برگزار ‌شد.

زمان: شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۴-۱۶

تهران، خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک ۲، سرای اهل قلم، طبقه همکف

۸- نقد و بررسی کتاب «اسلام میان حقیقت و تجلی تاریخی»

بیست‌ونهمین نشست خانۀ نقد کتاب با نقد و بررسی کتاب «اسلام میان حقیقت و تجلی تاریخی»،  با حضور عبدالله ناصری طاهری (نویسنده)، محمدرضا وصفی، حجت‌الله جودکی، و امیرحسین پورسینا برگزار می‌شود.

زمان: چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶-۱۸

تهران، خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک ۲، سرای اهل قلم، طبقه همکف

کتاب اسلام تجلی میان حقیقت و تجلی تاریخی

۹- «آفرینش در اساطیر و آیین‌های باستانی ایران» از مجموعه کتاب‌های «از ایران چه می‌دانم؟» به همّت انتشارات دفتر پژوهش‌های فرهنگی منتشر شد.

به گزارش پیشینه، در این کتاب که یکصدوهفدهمین عنوان از مجموعه کتاب‌های«از ایران چه می‌دانم؟» انتشارات دفتر پژوهش‌های فرهنگی است، خانم دکتر هایده صیرفی پس از معرفی اسطوره و اسطوره‌‌شناسی، به بررسی داستان آفرینش در اساطیر و آیین‌های گوناگون ایرانیان باستان از جمله زرتشتیان، زروانیان، مهرپرستان، مانویان و مزدکیان می‌پردازد. 

«اورمزد با فرستادن بارقه‌ای نور از جهان پرفروغ خویش به دنیای سیاه و تاریک اهریمن، اولین نشانۀ حضور خود را می‌فرستد. در این میان اهریمنِ بی‌خبر از هستی اورمزد، از پنهان‌گاه تاریک خود بر می‌خیزد و به مرز میان قلمرو خود و اورمزد می‌رسد و آن روشنی ناگرفتنی را می‌بیند و بنا بر ذات رشک‌گونۀ خود خواستار آن روشنی بیکران می‌شود و برای به‌دست آوردن آن نور تاخت می‌برد …»

کتاب «آفرینش در اساطیر و آیین‌های باستانی ایران» ۱۲۰ صفحه دارد و قیمت آن ۶۰۰۰ تومان است.

۱۰- انتشار فصلنامه «مطالعات تاریخی جنگ» به همت گروه تاریخ دانشگاه اراک با همکاری انجمن ایرانی تاریخ

گروه تاریخ دانشگاه اراک با همکاری انجمن ایرانی تاریخ در راستای فراهم نمودن بسترهای مناسب جهت اعتلای ارزش‌های فرهنگی و پاسداری از میراث  غنی تاریخی و تمدنی ایران و اسلام و همچنین توسعه و ارتقای کیفی پژوهش و نشر دستاوردها، پژوهش‌ها و تجارب علمی پژوهشگران دانشگاهی در سراسر کشور، به انتشار فصلنامه علمی ـ پژوهشی «مطالعات تاریخی جنگ» زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام نموده است. این نشریه به زبان فارسی منتشر  خواهد گردید و دربرگیرندۀ مقالات مرتبط با موضوعات و محورهای مورد نظر می‌باشد.

راهنمای تدوین مقاله و شرایط و ضوابط پذیرش مقاله در مجله مطالعات تاریخی جنگ

 شرایط علمی

۱- مقالات باید مرتبط با عناوین و محورهایی چون جنگ و نظریه‌ها، جنگ و تاریخ‌نگاری، جنگ، فرهنگ، تمدن، جنگ و تبلیغات، جنگ، هنر و ادبیات، جنگ و زنان، جنگ، سازمان‌های نظامی، تجهیزات، فنون و ادوات، جنگ و اقتصاد، جغرافیا و جنگ، جنگ و استعمار، جنگ و پیامدهای اجتماعی، جنگ، مذهب و سیاست، جنگ و شخصیت‌ها باشد؛ 

۲- مقاله باید دارای اصالت، نوآوری (Original research)، چهارچوب و ماهیت تحلیلی و نتیجۀ پژوهش و کاوش نویسنده یا نویسندگان باشد.

۳- در نگارش مقاله باید روش پژوهش علمی رعایت گردد و از منابع معتبر و اصیل استفاده شود.

 شرایط و ضوابط هیئت تحریریه 

۱- مقاله پس از دریافت، نخست در هیئت تحریریه بررسی و ارزیابی می‌شود و در صورت داشتن شرایط لازم، برای داوران ارسال می‌گردد. 

۲- پس از وصول دیدگاه‌ها و نظرات داوران، نتایج و امتیازات کسب‌شده در هیئت تحریریه مطرح می‌شود و در صورت کسب امتیازات لازم و کافی و پذیرش آن، در نوبت چاپ قرار می‌گیرد.

۳- هیئت تحریریه در رد و پذیرش و اصلاح مقالات بر مبنای نظرات داوران آزاد است.

 شرایط و ضوابط نویسندگان

۱- مسئولیت مطالب مندرج در هر مقاله بر عهدۀ نویسنده است. 

۲- چاپ مقالات در فصلنامه، بر اساس ترتیب الفبایی نام خانوادگی نویسندگان خواهد بود.

۳- نویسنده متعهد می‌شود حداکثر تا شش ماه پس از ارسال مقاله به مجله، از ارائۀ آن به دیگر مجلات، سمینارها و همایش‌های علمی پرهیز کند. در غیر این صورت هزینه‌های بررسی مقاله را پرداخت خواهد کرد. 

۴- مقالاتی که به طور مشترک نوشته شده‌اند یا مستخرج از پایان‌نامه هستند باید با نظارت استاد راهنما نوشته شده باشند و لازم است نام استاد راهنما قید گردد و اعلام رضایت کتبی ایشان نیز همراه مقاله به دفتر مجله ارائه شود.

۵- مقالات ارسالی برگردانده نمی‌شوند.

۶- ارسال نسخه‌ای از مقاله به صورت تایپ‌شده در برنامۀ word با قلم B lotus 13 و با فاصله ۵/۱ الزامی است.

ضوابط و شرایط نگارش مقالات

از نویسندگان گرامی درخواست می‌شود ضوابط و شرایط زیر را در تنظیم متن مقالات رعایت نمایند:

۱- مقاله باید از جهت نگارش، ساختاری محکم و استوار داشته باشد و اصول بلاغت و فصاحت در آن رعایت گردد.

۲- عنوان مقاله کوتاه و گویا باشد.

۳- مقاله باید دربرگیرندۀ بخش‌‌‌های زیر باشد.

۴- چکیده فارسی و انگلیسی (شامل طرح مسئله، روش پژوهش، ایده یا نظریه، دستاوردهای پژوهش، حداکثر در ۲۰۰ واژه)

۵- واژگان و مفاهیم اصلی و کلیدی پژوهش حداکثر ۶ واژه

۶- مقدمه شامل: طرح مسئلۀ پژوهش و پیشینۀ آن، شیوۀ پژوهش و ضرورت پژوهش و بیان هدف

۷- بدنۀ اصلی و متن مقاله شامل: بحث و بررسی فرضیه/ فرضیات پژوهش و ارائۀ تحلیل‌های علمی و متناسب با موضوع، نقد و بررسی انتقادی و علمی داده‌ها و مطالب و دیدگاه‌های نویسندگان و پژوهشگران

۸- نتیجه و ارائۀ دستاوردهای پژوهش

۹- حجم مقاله نباید از ۶۰۰۰ واژه بیشتر باشد.

۱۰- اصطلاحات و مفاهیم خاص در پانوشت و پایان مقاله به صورت شماره‌گذاری توضیح داده شود. 

۱۱- مشخصات نویسنده و نویسندگان (نام و نام خانوادگی، مرتبۀ علمی، شماره تلفن نویسنده/ نویسندگان، نام مؤسسه یا دانشگاه مربوط و نشانۀ رایانامه یا پست الکترونیکی) در صفحۀ نخست و به صورت پانوشت آورده شود.

۱۲- مقالات غیر فارسی (انگلیسی، عربی، فرانسه و…) تنها از نویسندگان غیر فارسی‌زبان پذیرفته می‌شود.

شیوۀ استناد به منابع و مآخذ و پژوهش‌ها

نویسندگان و پژوهشگران گرامی لازم است الگوی زیر را در ارجاعات رعایت فرمایند:

۱- ارجاع به منابع، مآخذ، پژوهش‌ها و مقالات، خواه فارسی، عربی، انگلیسی و… به صورت درون‌متنی است.

۲- در ارجاع درون‌متنی و در پرانتز الزامی است که ابتدا نام خانوادگی نویسنده، سال چاپ کتاب یا مقاله، و سپس صفحۀ ارجاع نوشته شود: برای نمونه کتاب (زرین‌کوب، ۱۳۷۸، ۵۶ )

۳- لازم است اسامی خاص و اصطلاحات لاتین و ترکیبات خارجی بلافاصله پس از واژه یا مفهوم فارسی آن، درون پرانتز در متن مقاله نوشته شود.

در منابع و مآخذ یا کتاب‌شناسی پایانی نکات زیر باید رعایت شود:

الف) کتاب

۱- نام خانوادگی (شهرت)، نام، سال انتشار (درون پرانتز)، نام کتاب، نام مترجم یا مصحح، شهر محل نشر، نام ناشر، نوبت چاپ.

ب) نشریه

نام خانوادگی (شهرت)، نام، سال انتشار (درون پرانتز)، عنوان مقاله (درون گیومه)، نام نشریه، نام مترجم (در صورتی که مقاله ترجمه باشد)، شماره دوره نشریه، صفحات مقاله (از ص تا ص)

ج) مجموعه مقالات

نام خانوادگی (شهرت)، نام، سال انتشار (درون پرانتز)، عنوان مقاله (درون گیومه)، نام گردآورنده یا ویراستار، نام کتاب یا مجموعه مقالات، نام مترجم، محل نشر، نام ناشر، نوبت چاپ، صفحات مقاله (از ص تا ص)

د) سایت‌های اینترنتی

نام خانوادگی (شهرت)، نام، سال انتشار. آخرین تاریخ (درون پرانتز)، عنوان مقاله (درون گیومه)، نام و نشانی اینترنتی به صورت ایتالیک

ه) لوح فشرده

نام خانوادگی (شهرت)، نام، سال انتشار (درون پرانتز)، عنوان، نام لوح فشرده، محل نشر، نام ناشر، نوبت چاپ، صفحات مقاله (از ص تا ص)

** پژوهشگران و نویسندگان گرامی می‌توانند مقالات خود را به آدرس رایانامۀ زیر ارسال نمایند:   hsow-tarikh@araku.ac.ir

۱۱- شماره ۲۲ پیام بهارستان، دوره دوم، سال ششم از سوی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شده است.

به گزارش کتابخانۀ مجلس، فهرست مقالات به این قرار است:

ادبیات

به ماه تیر کانگه بود نیسان (بررسی و نقد بیتی از خاقانی در شروح مختلف)/ احمد رضایی جمکرانی

نسخه منظومه شیخ صنعان و دختر ترسا (به زبان هورامی)/ مظهر ادوای

اقتصاد و مالیه

بررسی و بازخوانی کتابچه جمع و خرج منطقه فال و اسیر و علامرودشت و گله‌دار (۱۳۰۵ق)/ محمد جمالو، مصطفی ابراهیمی

مخارج قشون اردوی غرب به خط سیاق/ اسدلله عبدلی آشتیانی

تاریخ

سلسله‌های مهم و جامعه محلی شیراز در قرن نوزدهم میلادی؛ از نوبوآکی کوندو/ مترجمان نائوفومی آبه، امید رضایی

کتابچه ارمغان مسافرت و مصالح وطن؛ ‌از نویسنده‌ای ناشناخته/ به کوشش مهرداد فردیار

تأثیرپذیری بنای عالی‌قاپو از سقانفارهای مازندران/ هدی خردمند

بررسی یازده نمونه از فرمان‌های دو تن از پادشاهان قاجار/ علی سام

مجمع انصاف (تحریر ۱۳۳۰ه‌ق)؛ نوشته محمدمهدی شریف کاشانی/ علی میربهاءالدینی، حسن‌علی فریدونی

نقش و جایگاه زنان در بسط و توسعه آیین‌های شادی و اعیاد ملی و مذهبی در عصر ناصری/ زینب اسکندری

گذری بر تاریخ لوطی از ویلم فلور/ مترجم نرگس صالح‌نژاد

زنان دربار قاجار و مطالبات اقتصادی و اجتماعی با تأکید بر اسناد/ محمد حسن‌نیا، ریحانه ناظم

نقش دانشمندان مرو شاهجان در نهضت فکری بغداد در قرن‌های سوم و چهارم هجری از دکتر جابر رزاق غازی/ ترجمۀ زهرا اسحاقی

اجازات و اسناد آیت‌الله حاج شیخ محمدحسین شریعتمدار ساوجی/ صادق حضرتی آشتیانی

حقوق و فقه

نگاهی به دو وقف‌نامه حاجیه خانم تاج‌ماه بیگم: خاجه مرجان و صوفیان/ سعید کریمی

بازخوانی وصیت‌نامه مظفرالدین‌شاه قاجار (۱۳۰۱ ه‌ق)/ نسرین خلیلی، مجید عبد امین

رسائل

رساله فی شرح هلیلج از حکیم‌الملک، نظام‌الدین احمد گیلانی/ وجیهه پناهی

شرح و تصحیح رساله نورالهدایه/ معصومه محمدی دشتکی، علی صادق‌زاده وایقان

فهرست‌نگاری

فهرست‌ نسخه‌های خطی کتابخانه آقا شیخ محمد‌حسن عالم نجف‌آبادی، به قلم جعفر عالم نجف‌آبادی/ به کوشش علی صادق‌زاده وایقان

پراکنده‌ها

درری از دریای متون(۳)/ بهروز ایمانی

نکاتی چند در باب تصحیح بلبل‌نامه علی گیلانی پومنی/ مهدی صدری

یادداشت استانبول/ محمدامین سلطان القرائی

تصویر روی جلد کلیات سعدی، نسخه کتابخانه مجلس شورای اسلامی، شماره ۲۵۶۹ است.

۱۲- تاریخ ایران از آغاز اسلام تا پایان صفویان

کتاب تاریخ ایران، چند سال پیش در چهار جلد منتشر شد، اما به درخواست مکرر خوانندگان و محققان و کمیاب شدن آن، اکنون با ویرایش تازه و افزوده شدن مطالب زیادی به جاهای مختلف آن، در یک جلد منتشر شده است. مؤلف محترم در مقدمه کتاب خود آورده است:

۱- هدف از نگارشِ کتاب حاضر، گذرى بر تاریخ ایران اسلامى از پیدایشِ اسلام تا پایان روزگار صفوی است. از نظرِ صوری، بنای نویسنده بر آن بوده است تا مطالب بدون زیاده‌گویى و دشوارى، و با زبانى نسبتاً ساده و بى‏پیرایه ارائه شود. این روال از آن روست که نگارشِ کتاب، براى مخاطبان جوانى است که به تاریخ ایران، نه به صورت تخصّصى، بلکه به قصد آشنایى کلّى و بهره‏گیرى از تجارب ‏آن مى‏نگرند و امید آن‏ دارند تا با یک مرور سریع، بر اهمّ مطالب تاریخ ایران آگاهى یابند.

۲- آنچه از نظر محتوایى مورد توجه بنده بوده، پرداختن به حوادثِ سیاسى، مسائل فرهنگى و اجتماعى و امور تمدّنى ایران است. بنابراین تا آنجا که امکان داشته، از بیان صِرفِ تاریخ سیاسى پرهیز شده و افزون بر تاریخ سیاسی، به بیان آراىِ فرقه‏ها و مکتب‏هاىِ مختلف فکرى و مذهبى، نیز پیدایش دانش‏هاى متنوع در دنیاى اسلام و همین طور امور تمدنی و اندکی هم اجتماعی پرداخته شده است. به همین دلیل، بسا انسجام و یک نواختى مباحث تا اندازه‏اى دچار مشکل شده  باشد. البته روال تاریخی و سلسله‌ای حفظ شده، امری که برای نگارش تاریخ ایران طبیعی و پذیرفتنی بوده و هست.

 ۳- روشن است که ایران ما، طی این هزار و اندی سال، از هر جهت، مراحل پرفراز و نشیبى را تجربه و طی کرده و ازاین‌رو لازم است تا از زوایاىِ مختلف مورد توجه قرار گیرد. در این زمینه، همیشه این مشکل هست که نویسندۀ تاریخ ایران، با گزینش برخی از تحولات و جریان‌ها، نتواند چنان‌که باید و شاید تاریخ ایران را بنمایاند؛ بااین‌حال سعی کرده‌ام سهم گروه‏ها و سلسله‌های مختلفِ اجتماعى و مذهبى را حفظ کرده و در عین حال از تحولات، آنچه که فکر می‌کردم مهم است، اگر از آن خبر داشتم، تقدیم عزیزان خواننده کنم. امیدوارم خلاصه و ساده کردن مطالب، به غفلت از ارائۀ مباحثِ اساسى نینجامیده باشد.

۴- شاید مهم‌ترین نکته‌ای که به ذهن بیاید این است که چرا با این همه نقل قول که در کتاب شده، ارجاعات آن نیامده است. همان طور که عرض کردم، کتاب برای نسل جوانی نوشته شده که لازم است در وقت خواندن، با کمترین دردسر و گمگشتگی در میان اسامی متعدد کتاب‌ها و منابع و ارجاعات، به اصل مطلب برسد. بسیاری از این عبارات، از میان منابع معروف تاریخی و رجالی گرفته شده و اگر کسی خواهان یافتن مرجع آنها باشد، با استفاده از ابزارهای جدید فناوری به راحتی می‌تواند آنها را بیابد.

۵- همچنین باید عرض کنم آنچه ملاحظه می‌کنید، یک کتاب تحقیقى و پژوهشى نیست و خوانندۀ عزیز ما، نباید انتظار داشته باشد که نویسنده، نکتۀ پژوهشى تازه‏اى را مطرح کرده باشد. مهم ارائۀ یک متن از تاریخ ایران با استفاده از متونِ مختلف قدیمی و بعضا شماری از پژوهش‌های نو آن هم به زبان ساده و روان است. مطمئنا تاکنون بارها و بارها از این قبیل تواریخ عمومی نوشته شده و یا خواهد شد، اما طبیعی است که هر نویسنده‌ای با علائق و گزینش‌های خاص خود این کار را انجام داده و مخاطبان نیز بنا به سلائق خود با آن تعامل خواهند داشت، و این حق طبیعی آنهاست.

۶- افزون بر همۀ اینها، باید تأکید کرد که این اثر نه تنها پژوهشی نیست، حتی اثری جامع هم در تاریخ ایران نیست، چنان خالی از خطا هم نه. امیدوارم دوستان عزیز خواننده، اگر خطایی یافتند، منّت بر بنده گذاشته، به هر وسیله و از هر راه ممکن نویسنده را در جریان بگذارند که ان‌شاءالله در فرصت‌های بعدی اصلاح شود.

۷- همان طور که از فهرست اجمالی کتاب آشکار است، مسیر بحث چنین خواهد بود که ابتدا تاریخ اسلام و گسترش آن تا روزگار اموی ـ عباسی دنبال شده و ضمن توجه به ایران در این دوره، به‌تدریج، وارد تاریخ ایران اسلامی شده است؛ زان پس تا روزگار صفوی که به نوعی پایان عصر کهن ما و آغاز عصر جدید است، ادامه خواهد یافت. بدین ترتیب آخرین بخش کتاب، تاریخ صفویان  است. البته این اختتامیه، دلیلی جز این نداشت که نویسنده، پس از نگارش این قسمت، فرصت و توفیق افزودن بخش‌های بعدی تاریخ ایران را نیافت. ضمن اظهار تأسف از این بابت، امیدوار است تا در فرصتی دیگر، تاریخ اجمالی ایران را از افشاریه تا دوران انقلاب به آن بیفزاید.

۸- در چاپ فعلی کتاب، جدای از اصلاحات فراوان و پراکنده که در بسیاری از مطالب اعمال شده، دست کم نزدیک به پنجاه صفحه در جاهای مختلف بر آن افزوده شده است. و آخر دعوانا ان الحمد للّه رب العالمین‏.

جعفریان: رسول، تاریخ ایران از آغاز اسلام تا پایان صفویان، تهران، علم، ۱۳۹۳٫

۱۳- همایش بازخوانی و بررسی دیدگاه‌‌های سید قطب روزهای یکشنبه ۲۶ و دوشنبه ۲۷ بهمن‌ماه در تالار علامه امینی کتابخانۀ مرکزی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، همایش «آنان که می‌اندیشند» با موضوع بازخوانی و بررسی دیدگاه‌های سید قطب به همت کانون اندیشه جوان، مؤسسه اشراق و نهاد نمایندگی دانشگاه تهران در روزهای یکشنبه ۲۶ و دوشنبه ۲۷ بهمن‌ماه در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

در این همایش آیت الله علی‌اکبر رشاد، آیت الله سیدهادی خسروشاهی،‌ حسن رحیم‌پور ازغدی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر داوود فیرحی، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر احمد رهدار، دکتر اکبر علیخانی، دکتر موسی نجفی، دکتر علی‌اکبر ولایتی، دکتر یعقوب توکلی و حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید پارسانیا، حضور خواهند داشت.

از اهداف این همایش می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

۱-   معرفی سید قطب از دید انتقادی به غرب

۲-    ترسیم آیندۀ جهان با شعار «الاسلام هو الحل»

۳-   رویکرد انتقادی به جریان سلفی (تکفیری) مدعی جهاد در جهان اسلام

۴-    بررسی آسیب‌ها و آفات بیداری اسلامی و پررنگ ساختن نقاط قوت و تجربه انقلاب اسلامی 

همایش آنان که می‌اندیشند

سخنرانان روز اول (یکشنبه ۲۶ بهمن‌ماه): آیت الله علی‌اکبر رشاد، آیت الله سیدهادی خسروشاهی، حجت الاسلام دکتر فیرحی، حسن رحیم‌پور ازغدی

سخنرانان روز دوم (دوشنبه۲۷ بهمن‌ماه): حجت‌الاسلام و المسلمین رهدار، دکتر اکبر علیخانی، دکتر موسی نجفی، دکتر علی‌اکبر ولایتی،‌ دکتر یعقوب توکلی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر پارسانیا

علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با دفتر نشست‌ها و همایش‌های اندیشه کانون اندیشه جوان به شماره ۸۸۹۶۰۵۳۶ داخلی ۱۰۳ تماس حاصل کنند.

۱۴- برگزاری پیش‌نشست همایش بین‌المللی «حکومت علوی»

مرکز تحقیقات امام علی(ع) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با همکاری دانشگاه مفید پیش‌نشست همایش بین‌المللی حکومت علوی را برگزار می‌کند.

این پیش‌نشست با حضور دکتر صادق آیینه‌وند، دکتر محمدعلی آذرشب، دکتر علی‌اصغر پورعزت، دکتر اصغر منتظرالقائم، دکتر محمدعلی شاه‌آبادی، دکتر سعید رهایی و دکتر مجید رضایی به عنوان مسئولان همایش شنبه مورخ ۲ اسفندماه ۱۳۹۳ از ساعت ۹ الی ۱۲ برگزار می‌شود.

این نشست در سالن اندیشه واقع در بزرگراه کردستان، خیابان ایران‌شناسی (۶۴)، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.

 ۱۵- نشست «جغرافیای تاریخ منطقه ری»

نشست «جغرافیای تاریخ منطقه ری» با حضور احمد ابوحمزه سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه از ساعت ۱۷ الی ۱۹ در پژوهشکدۀ تاریخ اسلام برگزار می‌گردد.

۱۶- مستند شبکه «من و تو» درباره «انقلاب ۵۷» نقد و بررسی می‌شود

در این نشست که به همت پژوهشکده ارتباطات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می‌شود، علی گرانمایه‌‌پور، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و استاد علوم ارتباطات و حسن خجسته، رئیس پژوهشکده ارتباطات، ضمن تشریح ریشه‌‌ها و الگوهای توسعۀ ایران از نظر تاریخی، روند برنامه‌‌های توسعۀ ایران قبل از انقلاب و چالش‌‌های پیش روی آن، روند برنامه‌‌های توسعۀ بعد از انقلاب اسلامی و چالش‌‌های پیش روی آن و نیز نقش رسانه‌‌ها در برنامه‌‌های توسعه ایران در قبل و بعد از انقلاب اسلامی را تحلیل خواهند کرد.

در این نشست همچنین قسمت اول مستند «انقلاب ۵۷» تولید شبکه «من و تو»، نقد و بررسی و در انتها به پرسش‌‌های حاضران پاسخ داده خواهد شد.

نشست «بررسی الگوهای توسعه در ایران و نقش رسانه‌‌های جمعی قبل و بعد از انقلاب اسلامی» فردا یکشنبه ۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۳ از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲:۳۰ در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به نشانی تهران، خیابان ولیعصر(عج) پایین‌تر از میدان ولیعصر (عج) خیابان دمشق، شماره ۹، برگزار می‌شود.

۱۷- از بین رفتن یک میلیون سند تاریخی در آتش‌سوزی کتابخانه روسیه

به گزارش بساتین، آتش‌سوزی در یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های دانشگاهی روسیه بیش از یک میلیون سند تاریخی را از بین برد، به طوری که برخی این آتش‌سوزی را یک quotation mark چرنوبیل فرهنگی quotation mark توصیف کردند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو، این آتش‌سوزی که روز جمعه آغاز شد تا عصر روز شنبه نیز به طور کامل مهار نشد و باعث تخریب دوهزار متر مربع از مؤسسۀ اطلاعات علوم اجتماعی روسیه شد. در این مؤسسه که در سال ۱۹۱۸م تأسیس شد و بیش از ده‌میلیون سند را که قدمت برخی از آنها به قرن شانزدهم میلادی بازمی‌گردد نگهداری می‌شد. ولادیمیر فورتف، رئیس آکادمی علوم روسیه، گفت: این آتش‌سوزی یک ضایعۀ بزرگ برای علم بود. این کتابخانه بزرگ‌ترین مجموعه در نوع خود در جهان محسوب می‌شود و شاید هم‌ردیف کتابخانۀ کنگرۀ امریکا باشد. وی با اشاره به فاجعۀ هسته‌ای سال ۱۹۸۶ در رآکتور چرنوبیل گفت: در این کتابخانه اسنادی پیدا می‌شود که یافتن آنها در جای دیگر غیرممکن است. تمام علوم اجتماعی از این کتابخانه استفاده می‌کنند. آنچه در این کتابخانه رخ داد یادآور حادثۀ چرنوبیل است.

فورتف افزود: حدود ۱۵ درصد این مجموعه تخریب شده که یکی از غنی‌ترین مجموعه‌های زبان اسلاوی و همچنین اسنادی از انگلیس، ایتالیا و امریکاست. آتش‌سوزی در این کتابخانۀ بزرگ عصر جمعه آغاز شد و به‌رغم تلاش دویست مأمور آتش‌نشانی برای مهار حریق، کل روز شنبه ادامه داشت.

مسئولان کتابخانه ابتدا اعلام کردند که اسناد کتابخانه در خطر نیستند، ولی زمانی‌که آتش باعث فرو ریختن هزار متر مربع از سقف شد، خطر کل این مجموعه را تهدید کرد. یک منبع امداد و نجات به خبرگزاری نووستی گفت: خارج کردن کتاب‌ها به دلیل حرارت بالا در داخل ساختمان ناممکن است.

لینک خبر در ریانووستی

http://ria.ru/incidents/20150201/1045356836.htm

۱۸- تاریخچۀ آستان مطهر امام علی منتشر شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از سایت پژوهشکدۀ حج و زیارت، یکی از بهترین آثاری که تاکنون دربارۀ آستان مقدس علوی نوشته شده کتاب «قبر الامام علی و ضریحه» نوشتۀ آقای صلاح مهدی فرطوسی است. نویسندۀ این کتاب زادۀ شهر نجف و از اساتید فاضل دانشگاهی عراق می‌باشد. او هم‌اکنون در دانشگاه‌های بغداد، صنعا، نیجریه و هلند تدریس می‌‌کند. وی در سال ۲۰۰۷م به عضویت فرهنگستان زبان عربی دمشق درآمد. از ایشان، آثار متعددی در زمینه‌های تاریخ، سیره و ادبیات، منتشر شده است. بر اساس آنچه در این کتاب آمده است، مقدار درخور توجهی از اقدامات عمرانی در این آستان مقدس را آل‌بویه، به‌ویژه عضدالدوله دیلمی و سایر حاکمان و دولتمردان ایرانی، از جمله عطا ملک جوینی و نادرشاه افشار انجام داده‌اند. 

مطالب نویسنده در این کتاب در بخش‌های زیر تنظیم شده است:

پیدایش شهر نجف و نام‌های آن

مکان قبر امام علی(ع) و زیارت آن

قبر امام علی(ع) در زمان خلفای عباسی

بناهای قبر امام علی(ع)

بنای کنونی ضریح مطهر امام علی(ع)

کتاب «تاریخچه آستان مطهر امام علی(ع)» به همّت پژوهشکدۀ حج و زیارت از سوی نشر مشعر در ۵۰۰ صفحه منتشر شده است.

۱۹- آمازون کتاب «امام خمینی رهبر انقلاب ایران» را در توکیو توزیع کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مقدمۀ کتاب آمده است: امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران زمانی‌که اکثر کشورهای جهان به سوی غربی شدن پیش می‌رفتند، انقلاب کرد. با افکار و اندیشه‌های ایشان یک جامعه، که اخلاق و فقه اسلامی را ترویج می‌کند پایه‌گذاری شد. اساس فکری ایشان نه فقط فقه اسلامی بلکه عرفان اسلامی نیز بود.

صدای ایشان به عنوان احیای اسلام و توجه به نجات مستضعفین در همۀ جهان بود. ندای ایشان در جهان اسلام اساس واقعیات را بیان می‌کرد و اتفاقات جدیدی به‌وجود آمد.

در بخشی از این کتاب به سال ۱۹۶۳ زمانی‌که امام(ره) در دادگاه نظامی محکوم به اعدام می‌شوند و بعضی از مراجع آن‌زمان پا در میانی می‌کنند اشاره شده است و همچنین اعترافات قطب‌زاده را مطرح می‌کند. این کتاب به شروع انقلاب مردمی در ایران، فرار شاه، آمدن امام و تشکیل دولت موقت و سپس جانشینی رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره دارد. در قسمت دیگری از این کتاب به مذهب شیعه اثنی‌عشری و تاریخ معاصر ایران از دورۀ قاجاریه و سپس انقلاب اسلامی و موفقیت‌های امام در طول زندگی اشاره و افکار و شخصیت امام خمینی(ره) و ساده‌زیستی ایشان شرح داده شده است.

در این کتاب صد صفحه‌ای، مطالبی همچون مراسم عزاداری برای ارتحال امام خمینی(ره)، مسیر و راه انقلاب اسلامی در ایران، تشکیل حکومت جدید و روزهای هرج و مرج اوایل انقلاب، دوران تنش و آرامش، جنبه‌های مختلف افکار و اندیشه‌های امام خمینی(ره) به چشم می‌خورد. بر جلد و پشت جلد و همچنین در صفحۀ اول کتاب تصاویری از بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران که در حال اقامۀ نماز، قدم زدن و مطالعۀ روزنامه هستند و نیز تمثال امام در دست مردم انقلابی در روزهای اول انقلاب دیده می‌شود. این کتاب جدیدا به بازار آمده و به مبلغ ۸۰۰ ین ژاپن از طریق شرکت آمازون توزیع می‌شود.

معرفی نویسنده

آقای کن جی تومیتا متولد سال ۱۹۴۷م در ژاپن که تحصیلات عالی خود را در دانشگاه علوم انسانی دانشگاه ریتسومیکان استان کیوتو آغاز کرده و دورۀ کارشناسی ارشد خود را نیز در همین دانشگاه به پایان رسانده و به عنوان استاد در همان دانشگاه تدریس داشته است. وی در حال حاضر به عنوان استاد علوم ادیان در دانشگاه دوشیشا در استان کیوتو تدریس می‌کند و از دانشمندان ایران‌شناس ژاپن به‌شمار می‌آید.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *