رصد اخبار تاریخی هفته

۱- سلسله مباحث تخصصی سیره‌نگاری

گروه سیره معصومین(ع) پژوهشکدۀ تاریخ اسلام برگزار می‌کند:

سلسله مباحث تخصصی سیره‌نگاری

مبحث نهم: سیره ائمه معصومین(ع) از دیدگاه اهل سنت

مبحث دهم: تفاوت رویکردهای صحابه نسبت به سیره ائمه معصومین(ع)

با حضور دکتر احمد پاکتچی

زمان: ۱۱ بهمن‌ماه از ساعت ۱۵ الی ۱۹

مکان: پژوهشکدۀ تاریخ اسلام

۲- کتاب «جنبش‌های فاشیستی» دربارۀ بحران نظام لیبرالی و تکامل فاشیسم، نوشتۀ ارنست نولته با ترجمۀ مهدی تدینی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.

کتاب جنبش‌های فاشیستی

به گزارش خبرنگار مهر، نسخۀ اصلی این کتاب به زبان آلمانی و با عنوان «Die faschistischen Bewegungen»  در سال ۱۹۸۴م به چاپ رسیده است و مؤلف اثر برای این ترجمه از کتابش، مقدمه‌ای نوشته که همراه آن چاپ شده است. ترجمۀ کتاب نیز از زبان آلمانی انجام شده است. مترجم اثر، دربارۀ ترجمۀ آن می‌نویسد: دلیل اصل ترجمۀ این کتاب نام، اندیشه و جایگاه ارنست نولته بوده است. در سال ۱۹۶۸م، تاریخ‌نگار و روزنامه‌نگاری آلمانی به نام والدِمار بسون ضمن بیان اینکه نولته «نخستین تفسیر فراگیر علمی از فاشیسم را در گسترۀ کامل مظاهر تاریخی آن» مطرح کرده است، نتیجه‌گیری کرده بود که در آینده، ادامۀ پژوهش‌ها در مورد فاشیسم له یا علیه نولته جریان خواهد داشت. فاشیسم‌پژوهی نولته بر روشی پدیدارشناختی استوار است که نتایج آن برای جریان نئومارکسیسم قابل قبول و چه‌بسا قابل تحمل نبوده و نیست. این کتاب را باید در این بافت دید. نویسندۀ اثر نیز در مقدمه‌ای که برای ترجمۀ فارسی آن نوشته، آورده است: این تکاپوی فکری گرایش به این هدف دارد که فاشیسم نیز «فهمیده» شود و به همین دلیل، در چشم بسیاری از «چپ‌‌ها» مدافعه‌جویانه به نظر می‌رسد. به‌شخصه برای من به غایت غافلگیرکننده بود وقتی دیدم این رویکرد فکری، که در آلمان به آن با سوء‌ظن می‌نگرند، در تهران توانسته است چنین علاقه‌مندی پرشوری برانگیزد که مانند آن را مدت‌هاست در آلمان دیگر سراغ ندارم. این کتاب دو بخش اصلی دارد: «کلیات تاریخ اروپا در عصر فاشیسم» ‌و «جنبش‌های فاشیستی ملی» که هرکدام به فصل‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. بخش اول، چهار فصل دارد که عبارت‌اند از: مقدمات بلافصل فاشیسم، سرآغاز جنبش‌های فاشیستی، ‌ فاشیسم و آنتی‌فاشیسم از سال ۱۹۳۳، جنگ و اضمحلال فاشیسم. بخش دوم نیز حاوی این فصول است: بالکان و جنوب شرقی اروپا، اروپای شرقی و کشورهای بالتیک، اروپای مرکزی، اروپای شمالی و غربی.

این کتاب با ۴۹۶ صفحه، شمارگان ۱۲۰۰ نسخه و قیمت ۲۲ هزار تومان منتشر شده است

۳- معرفی طبقۀ چهارم از حکمای حکمت متعالیه؛ مکتب تهران

گروه حکمت اسلامی معاصر پژوهشکدۀ حکمت معاصر، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سخنرانی با عنوان معرفی طبقۀ چهارم از حکمای حکمت متعالیه؛ مکتب تهران برگزار می‌کند. سخنران این جلسه دکتر غلامحسین خدری می‌باشند.

زمان برگزاری دوشنبه ۱۳ بهمن‌ماه از ساعت ۱۴ الی ۱۶ در محل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سالن حکمت برگزار خواهد شد.

گروه حکمت اسلامی معاصر پژوهشگاه از کلیۀ اعضای هیئت علمی، دانشجویان و علاقه‌مندان دعوت کرده است تا در این جلسه شرکت کنند.

۴- آشنای جان: خاطرات و اسنادی منتشرنشده از محمدتقی انصاریان خوانساری دربارۀ مرحوم علامه آیت الله سیدمحمد حسین طباطبائی

به گزارش کتابخانۀ تحصصی تاریخ اسلام و ایران، بعضی افراد آن‌قدر در جامعه تأثیرگذار هستند که تا مدت‌ها جای خالی آنها حس می‌شود حتی اگر چند ده سال بگذرد. منش اخلاقی، عملی و رفتاری آنها به گونه‌ای است که پر کردن جای آنها بسیار سخت یا غیر قابل انجام است. در دوران معاصر، دانشمند بی‌بدیل، علامه سیدمحمد حسین طباطبائی یکی از این افراد بود. سیرۀ پیشوایان دین در بین ما مهجور است، اما ای کاش حداقل سیرۀ امثال علامه طباطبائی را در اخلاقیات و … رعایت می‌کردیم.

یکی از کسانی که در قم با علما و دانشمندان زیادی محشور بوده و به عبارتی «معتمدالعلماء» شناخته می‌شود، حاج محمدتقی انصاریان است که از این نشست و برخاست‌ها خاطرات زیادی دارد. ایشان اکنون آنچه از مجالست با علامه طباطبائی در ذهن داشته یا مطالبی که از دیگر افراد شنیده به رشتۀ تحریر درآورده که به صورت یک کتاب چاپ شده است.

در مقدمۀ کتاب آمده است:

آنچه پیش روی عزیزان است، نه بحثی است علمی و نه حتی شرح‌حال‌نویسی عالمی بزرگ، شنیده‌ها و دیده‌های این کمترین، از مردی بزرگ است که بزرگی‌اش هنوز در میان ابرهای ذهنی و فکری و قضاوت‌های نادرست برخی پنهان است… ادای دینی است به آن عالم زاهد در برابر برخی بداخلاقی بد زمانه. 

کتاب «آشنای جان: خاطرات و اسنادی منتشرنشده از محمدتقی انصاریان خوانساری درباره مرحوم علامه آیت الله سیدمحمد حسین طباطبائی»، نوشتۀ محمدتقی انصاریان خوانساری است که نشر انصاریان در سال ۱۳۹۳ در قم منتشر کرده است.

۵- مقالات و رسالات تاریخی (سی‌وپنج مقاله و رساله تاریخی)۲

دفتر دوم مقالات و رسالات تاریخی با ۳۵ مقاله و رساله منتشر شد.

فهرست مطالب:

۱- عشق به پدر، عشق به کتاب

۲- الرساله اثری در تاریخ و رجال اصفهان از قرن پنجم هجری

۳- عقود ثمانیه

۴- دیوارنوشته‌های یادگاری در مسجد ـ مدرسه مادر شاه اصفهان

۵- رساله‌ای درباره گسترش فساد در گیلانِ تحت سیطره امرای زیدیه

۶- یک گزارش و چند سند درباره حجاج ایرانی در راه جبل 

۷- از راه نجد تا راه حائل

۸- نسخ خطی به مثابه منبعی برای تاریخ

۹- جامعه النجف حرکتی نو در اصلاح نظام آموزشی حوزه نجف

۱۰- سفرنامه منظوم حج از دوره صفوی

۱۱- درس‌های صفویه و عقب‌ماندگی ما

۱۲- بادیه تلاقی تاریخ، جغرافیا، ادب و عرفان حج

۱۳- مختصری درباره علم سیاست شرعی

۱۴- سرگذشت یک ایرانی مروج تشیع امامی در یمن

۱۵- گزارش سفر به استانبول و همایش سلفیه

۱۶- السلفیه و تطور مفهوم الجهاد

۱۷- ابن مازه و کتاب لطائف الاذکار

۱۸- عاشورا در فقه شیعه

۱۹- اشعار ترکی به مناسبت فتح بغداد توسط شاه عباس (۱۰۳۳ق)

۲۰- مرحوم سید جعفر شهیدی و تاریخ اسلام

۲۱- دولت نبوی و نظام سیاسی

۲۲- یادداشت‌های مسافران ایرانی از ایالات جداشده از ایران

۲۳- بیانیه دولت عباسی علیه امویان

۲۴- نگاه سنایی غزنوی و رشیدالدین فضل الله به امویان

۲۵- متنی نویافته در زندگی امامان از آغاز قرن ششم هجری

۲۶- شرحی درباره کتاب مبین و مؤلف آن

۲۷- فرقه‌هایی با باورهای شگفت

۲۸- امویان در آینه روایات بلاذری

۲۹- قدسیت عباسیان پیش از خلافت عباسی

۳۰- دانشمندی دلباخته دولت عباسی

۳۱- زایچه‌نامه‌ها منبعی برای تاریخ (مورد زایچه‌‌نامه‌های خاندان قرچقای)

۳۲- گزارش یک فرنگی از مکه و مدینه در زمان سقوط آن به دست وهابیان

۳۳- پرسش‌های شیعیان از علامه حلی در قرن هشتم هجری

۳۴ – از شام تاریخی تا شام آخرالزمانی

۳۵- وضعیت حوزه علمیه قم در سال ۱۳۵۲

رسول جعفریان، مقالات و رسالات تاریخی (سی‌وپنج مقاله و رساله تاریخی)، نشر علم، ۱۳۹۳

۶- دومین نشست از سلسله نشست‌های علمی «انقلاب اسلامی از نگاه نظریه‌پردازان غربی» امروز در مؤسسۀ آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، دومین نشست از سلسله نشست‌های علمی «انقلاب اسلامی از نگاه نظریه‌پردازان غربی» با عنوان «بررسی و نقد دیدگاه نیکی آر کدی درباره انقلاب اسلامی» با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مهدی ابوطالبی امروز بعد از نماز مغرب و عشاء از ساعت ۱۸:۳۰ در سالن اجتماعات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار ‌گردید. 

گفتنی است اولین نشست از سلسله نشست‌های «انقلاب اسلامی از نگاه نظریه‌پردازان غربی» روز شنبه ۴ بهمن‌ماه با حضور و سخنرانی پروفسور رشید بن عیسی الجزایری برگزار گردید.

۷- قرآن و کتاب‌های اسلامی در فرانسه؛ همچنان در صدر فروش 

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی lexpress.fr، فروش قرآن در بسیاری از کتاب‌فروشی‌های فرانسه پس از حادثۀ «شارلی ابدو» به حد انفجار رسیده است.

بر اساس این گزارش، حملات پاریس، فرهنگ عربی ـ اسلامی را در مقابل دیدگان قرار داده و یکی از مسئولان کتاب‌فروشی «لاپروکور»، که متخصص فروش کتاب‌های دینی است، در گفت‌و‌گو با رادیو «فرانس کولتور» گفته که قرآن‌های موجود در کتاب‌فروشی و انبار ما به اتمام رسیده است. در همین راستا، یکی از مسئولان کتاب‌فروشی‌های زنجیره‌ای فناک «fnak» در پاریس گفت: آثار مربوط به فرهنگ عربی ـ اسلامی، جهاد، تروریسم، نژادپرستی، خاورمیانه و خاور نزدیک بیشترین تقاضا را برای خرید دارند. این فرد که مسئول بخش علوم انسانی و ادیان کتاب‌فروشی‌های فناک است، می‌گوید: یک روز پس از حملۀ شارلی ابدو، کتاب‌فروشی خالی شد. این وضع همچنان ادامه دارد. معمولا این بخش، فروش خوبی داشت، ولی طی چند ساعت این بخش خالی شد و نسخۀ قرآنی نماند. وی گفت: کتاب‌های طارق رمضان یا کتاب اسلام برای کودکان نیز فروش بالایی دارند. او اضافه می‌کند: خریداران الزاماً افراد عامل به دین نیستند، به نظر می‌رسد به گروه‌های متفاوتی تعلق داشته باشند؛ از جوان و نوجوان و سالمند آنها می‌خواهند اطلاعات بیشتری دربارۀ اسلام کسب کنند. شعبۀ کتاب‌فروشی فناک در مارسی نیز با همین وضع روبه‌روست و یکی از فروشندگان توضیح می‌دهد: تقاضا برای کتاب‌های مربوط به مسیحیت، اسلام و یهودیت بیش از همیشه است. کتاب‌فروشی لاپروکور در پاریس از سه هفته پیش شاهد افزایش تقاضا‌ها برای آثار مربوط به اسلام است. به گفتۀ یکی از مسئولان، خرید ترجمه‌های قرآن در این کتاب‌فروشی سه تا چهار برابر شده است. این مسئول می‌افزاید: فروش سایر کتاب‌های مربوط به اسلام نیز افزایش چشمگیری داشته است.

۸- بررسی مشترکات باستان‌شناسی میان ایران و عراق

«مشترکات باستان‌شناسی در ایران و عراق»، چهارمین نشست از مجموعه نشست‌های همایش بین‌المللی میراث مشترک ایران و عراق است که با کوشش و همکاری مجمع ذخائر اسلامی، مؤسسۀ تاریخ علم و فرهنگ (قم ـ ایران) و کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

در این نشست، دکتر یونس نوربخش، رئیس دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران، مزدک شهراد، دانشجوی دکترای باستان‌شناسی، دکتر رحیم ولایتی، رئیس مؤسسۀ باستان‌شناسی دانشگاه تهران، و حمید خانعلی، دانشجوی دکتری باستان‌شناسی دانشگاه تهران، سخنرانی خواهند کرد.

در کنار این نشست، نمایشگاه میراث مشترک ایران و عراق به روایت آثار کتابخانه و موزه ملی ملک برپا شده است که بخشی از نخستین همایش بین‌المللی میراث مشترک ایران و عراق به شمار می‌آید. این نمایشگاه از روز پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۳ خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافته و در آن جلوه‌هایی از میراث مشترک ایران و عراق به روایت آثار کتابخانه و موزه ملی ملک به نمایش درآمده است.

۹- از سوی المرکز الإسلامی للدراسات الإستراتیجیه شماره سوم از سال اول مجله العقیده در ربیع‌الاول ۱۴۳۶ق منتشر شد

به گزارش کتابخانۀ مجلس، این شماره از این مجله به سید مرتضی علم‌الهدی اختصاص دارد و شامل مقالات زیر است:

الإمامه فی منظور الشریف المرتضی

المعالم المنهجیه فی البحث المهدوی عند الشریف المرتضی

المقارنات الکلامیه بین آراء بنی نوبخت و السید المرتضی

تأثیر الفکر المعتزلی البصری علی السید المرتضی

حیاه الانسان السالفه برؤیه السید المرتضی

دور الاجماع فی الفکر الکلامی للشریف المرتضی

حجیه الخبر عند السید المرتضی

۱۰- مطالعه‌ای دربارۀ نظرهای فلسفی ابن‌سینا و ملاصدرای شیرازی منتشر شد

کتاب «مطالعه‌ای دربارۀ نظرهای فلسفی ابن‌سینا و ملاصدرای شیرازی» که شامل مقاله‌هایی از استادان کشورهایی چون ایران، تونس، عراق، مصر، فرانسه و آلمان است، با مشارکت آکادمی علوم تونس (بیت‌الحکمه) و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ۵۲۰ صفحه منتشر شد. این کتاب که به کوشش مقداد عرفه منسیه منتشر شده، دارای دو بخش عربی و لاتین (انگلیسی و فرانسوی) است که در آن تلاش بر این بوده است که فلسفۀ اسلامی به عنوان سنت اندیشه‌ای پویا در عالم معاصر و در مواجهه با نحله‌های دیگر فلسفی در سطح جهان اسلام و دنیا مورد بحث قرار گیرد.

این کتاب حاصل یکی از فعالیت‌های بین‌المللی و اسلامی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، با صفحه‌آرایی و طرح جلد مناسب در سال ۲۰۱۴ در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه منتشر شده است.

۱۱- تبریز و فرهنگ تشیع

به گزارش کتابخانۀ تخصصی تاریخ اسلام و ایران، تشیع در آذربایجان مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته است. کتاب حاضر به بررسی تاریخ تشیع در آذربایجان و فرهنگ باقی‌مانده از آن می‌پردازد.

کتاب تبریز و فرهنگ تشیع

فهرست مطالب کتاب:

بخش اول ـ آذربایجان و تبریز در آئینه تاریخ

بخش دوم ـ امامزادگان تبریز و نقش آنها در توسعه فرهنگ تشیع

بخش سوم ـ نگاهی به تاریخچه قدیم حوزه‌ها، مدارس و کتابخانه‌های تبریز

بخش چهارم ـ نقش شخصیت‌های علمی، ادبی و هنری تأثیرگذار تبریز در توسعه تشیع

بخش پنجم ـ تبریز در آئینه وقف

بخش ششم ـ خاندان‌های فضل و دانش در تبریز

بخش هفتم ـ ادبیات عاشورایی در شعرای تبریز

بخش هشتم ـ شهدای روحانیت در تبریز

بخش نهم ـ بازار و مساجد تبریز

بخش دهم ـ تشیع در تبریز به روایت سکه

بخش یازدهم ـ کاتبان کلام وحی در تبریز

بخش دوازدهم ـ چاپ کتب سنگی در تبریز (در ترویج مکتب تشیع)

بخش سیزدهم ـ ضمیمه ـ هدیه لآل عبا فی نسب آل طباطبا

هادی هاشمیان، تبریز و فرهنگ تشیع، تهران، نشر اسوه، ۱۳۹۳

۱۲- زن در تصویر نگارگری

بیست‌وپنجمین نشست خانه نقد کتاب با عنوان «زن در تصویر نگارگری»، با حضور محمدعلی رجبی، سیده راضیه یاسینی (نویسنده)، هلنا شین دشت گل، محبوبه الهی و صالح طباطبایی برگزار می‌گردد.

زمان: یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳؛ ساعت ۱۶-۱۸ 

مکان: تهران، خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک۲، سرای اهل قلم، طبقه همکف

۱۳- مجموعه مقالات دومین همایش ملی آرشیوی (آرشیو برای همه) از سوی سازمان اسناد کتابخانه ملی منتشر شده است.

به گزارش کتابخانۀ مجلس، سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی در جایگاه هویتی خود به عنوان یک سازمان حاکمیتی در حوزۀ سند و کتاب، در ارتباط با سایر دستگاه‌ها در حوزۀ تخصصی اسناد و آرشیو همایش‌هایی را برگزار می‌کند. مقالات این کتاب حاصل برگزاری همایش تخصصی آرشیو و شامل تحقیقات و پژوهش‌های علمی متخصصان جهت آگاهی بخشیدن و برطرف کردن برخی چالش‌های موجود به دور از هر گونه تعصبات حرفه‌ای و به منظور دانش‌افزایی در حوزۀ آرشیو و مدیریت اسناد می‌باشد.

مقالات جلد اول کتاب با عنوان «مدیریت آرشیو و اسناد» در دو بخش «مدیریت آرشیو» و «مدیریت اسناد» تقسیم‌بندی شده است و از مجموعه مقالات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدیریت ایمنی در طراحی ساختمان آرشیو

مدیریت و برنامه‌ریزی طراحی ساختمان آرشیو

اصول اخلاق حرفه‌ای آرشیوداری و آرشیوداری دیداری و شنیداری

انجمن دوستداران آرشیو ملی: راهکاری غیر دولتی برای اجرایی کردن شعار آرشیو برای همه

انجمن آرشیودارهای ایران: راهکاری در جهت همگرایی مراکز آرشیوی کشور

نقش آرشیو در شکل‌گیری و گسترش تاریخ‌های خانوادگی

آرشیوهای ایران جزایر پراکنده و جدا از هم

بررسی فعالیت‌های شورای اسناد ملی از گذشته تا امروز

خصوصی‌سازی: راهکاری مؤثر جهت رفع مشکلات و موانع سازمان‌ها و مراکز آرشیوی

معرفی و شرحی بر قوانین توصیفی ایساد

آموزش آرشیودارها در عصر فناوری اطلاعات

اهمیت آموزش ضمن خدمت برای آرشیودارهای آرشیوهای دیداری و شنیداری

پیاده‌سازی نظام جامع مدیریت اسناد با رویکرد مدیریت دانش

مدیریت فرم‌ها

گردآوری و ارزشیابی اسناد

مقدمه‌ای بر مدیریت اسناد

این کتاب به کوشش ندا رسولی در سال ۱۳۹۳ و از سوی سازمان اسناد کتابخانۀ ملی در دو جلد منتشر شده است.

۱۴- روایت داستان مسیح 

به گزارش میراث مکتوب، «داستان مسیح» در واقع سه کتاب است: کتاب اول «داستان مسیح» ۶۳۶ صفحه متن و ۲۴ صفحه پیش‌درآمد است که ۷ صفحۀ نخست به وقف‌نامۀ لودویکس دو دی یو اختصاص دارد و ۱۱ صفحۀ بعد «مقدمه برای خوانندگان» عنوان گرفته است که نویسندۀ آن مشخص نیست و دو صفحه افتادگی‌های متن که باید بدان افزود و در آخرین صفحۀ پیش‌درآمد دانیل خنیسی از نویسندۀ کتاب لودویکس دو دی یو را ستوده است؛ کتاب دوم «داستان سن پیدرو» و کتاب سوم «عنصرهای زبان فارسی» نام دارد. دو کتاب نخست شرح زندگی حضرت مسیح و سن پی یر است و کتاب سوم بیشتر کتابی آموزشی از عنصرهای زبان فارسی است.

داستان مسیح

صفحۀ عنوان کتاب «داستان مسیح»، آن گونه که ویژگی‌های تصویر نشان می‌دهد، چاپ چوبی شده است. نام کتاب در این صفحه به لاتین و فارسی در بالا به رنگ‌های سیاه و قرمز آمده است. کتیبه‌های بالای صفحات سر فصل، با نقش‌هایی مشابه آرایه‌های قالی شرقی است. کاغذ کتاب از ورق‌های بزرگ هشت‌برگی ضخیم تهیه شده است . روکش جلد کتاب پوست (پارشمن) سفید است.

متن فارسی کتاب در دو صفحۀ روبه‌رو و ترجمۀ لاتین آن نیز همانند متن فارسی در دو صفحه روبه‌روی یکدیگر قرار دارند. هر صفحه دارای یک جدول بزرگ است. داخل این جدول بزرگ، یک جدول افقی در بالا (مکان نوشتن کتاب و شمارۀ صفحه) یک جدول عمودی سمت بیرون کتاب رسم شده است (برای صفحات فارسی در سمت راست و برای صفحات لاتین در سمت چپ صفحه). در این جدول مندرجات کتاب (به صورت کلمه، عبارت و حتی جمله) درج شده است. یک جدول افقی در پایین، در صفحه‌های فارسی رکابه‌ای شامل یک کلمه (گاه همراه با واو عطف) از آغاز صفحۀ بعد آمده است. داستان مسیح دارای چهار فصل است: باب اول «اذکار ولادت حضرت ایشوع تا آغاز تعلیم حال او»، باب دوم «معجزه‌ها و عجایبات او»، باب سوم «مرگ او و جفاها و محنت‌ها» و باب چهارم «کیفیت برخاستن از قبر و رفتن او بر آسمان». عبدالستار بن ابوالقاسم لاهوری، مترجم کتاب، هنگام برگردان متن، به عنوان هر دو کتاب («داستان مسیح» و «داستان سن پیدرو») عبارت «اما آلوده» را افزوده است. به عقیدۀ او، نویسندۀ کتاب برخی مطالب ارائه‌شده در این کتاب را از مراجعی گرد آورده است که چندان معتبر نیست؛ از‌این‌رو خوانندگان را آگاهی می‌دهد مفاد کتاب را با احتیاط از نظر بگذرانند. 

«داستان مسیح» با مقدمۀ سید محمدحسین مرعشی از سلسله منشورات بنیاد شکوهی است که از سوی انتشارات سفیر اردهال در شمارگان ۲۵۰ نسخه به بهای ۶۰۰۰۰۰ ریال راهی بازار نشر شده است. 

۱۵- انتشارات «نگاه معاصر» پنج کتاب تاریخی و سیاسی در دست چاپ دارد

مدیرمسئول انتشارات «نگاه معاصر» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود هفده عنوان کتاب در حوزه‌های بینش معنوی، تاریخ سیاسی، اندیشۀ سیاسی و فرهنگ معاصر از سوی این انتشارات به چاپ رسیده است. همچنین این ناشر داخلی به کتاب‌هایی که در دست انتشار دارد اشاره کرد و افزود: «دو مکتوب تاریخی در واکاوی اختلافات درونی بهاییان»، «تأملاتی بر انقلاب در فرانسه»، «عوامل ناشناخته انقلاب روس»، «کالبدشکافی چهار انقلاب رنگی: صربستان، گرجستان، اوکراین، قرقیزستان» و «دین، قانون پیدایش فکر مشروطه» عناوین کتاب‌هایی است که به‌زودی منتشر می‌شوند.

وی سپس به توضیح هر یک از کتاب‌ها پرداخت و دربارۀ کتاب «دو مکتوب تاریخی در واکاوی اختلافات درونی بهاییان» گفت: این کتاب نوشتۀ لیلا چمن‌خواه، به بررسی، بازخوانی و واکاوی دو سند تاریخی دربارۀ اختلافات بهایی‌ها پرداخته است. این کتاب، در حقیقت سومین کتاب لیلا چمن‌خواه در پی تألیف و ترجمۀ دو کتاب‌ «بهاییت و رژیم پهلوی» و «انشعابات و ادعاهای رهبری در بابیت» در زمینۀ بهایی‌هاست. وی همچنین دربارۀ کتاب «تاملاتی بر انقلاب در فرانسه» توضیح داد: این کتاب مهم‌ترین متن کلاسیک ادموند برک در زمینۀ محافظه‌کاری است؛ کتابی که مانیفست محافظه‌کاران تلقی می‌شود. به گفتۀ قنبری «کالبدشکافی چهار انقلاب رنگی: صربستان، گرجستان، اوکراین، قرقیزستان» کتابی است که در آن، زهره دیانی‌نژاد به مطالعه و بررسی تطبیقی انقلاب‌های رنگی معاصر این چهار کشور بر اساس مدل «کرین برینتون» پرداخته است. مدیرمسئول انتشارات «نگاه معاصر» سپس به کتاب دیگری با عنوان «دین، قانون پیدایش فکر مشروطه» اشاره کرد و در توضیح آن گفت: این کتاب با تألیف برایان تیرنی و ترجمۀ حسین بادامچی و محمد راسخ به بررسی جدال کلیسا و دولت در بازۀ زمانی پانصد سال (یعنی از سال ۱۱۵۰ تا ۱۶۵۰م) می‌پردازد و به دنبال ارائۀ این روایت است که چگونه از درون این نزاع‌ها، تفکر مشروطه‌خواهی پیدا شد و به سایر نقاط جهان سرایت کرد. وی همچنین در توضیح آخرین کتاب با عنوان «عوامل ناشناخته انقلاب روس» نوشتۀ نیکلای بردیانف، با ترجمۀ رضا وسمه‌گر بیان کرد: بردیانف یکی از متفکران و فیلسوفان روسی است که از وی تاکنون بیشتر از یک کتاب در ایران چاپ نشده است. این در حالی‌ است که وی در غرب نویسندۀ مشهوری است، اما در ایران به او ‌توجهی نشده و پس از چاپ نخستین کتاب در حدود سال ۱۳۵۷، این جدیدترین کتابی است که از وی در ایران منتشر می‌شود.

۱۶- بررسی سیر تحولات سیاسی و اجتماعی تاریخ ملوک بهمنی دکن در یک کتاب/ شرح نفوذ اسلام توسط تجار

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کتاب «ملوک بهمنی: نخستین حاکمان مستقل مسلمان در دکن»، ضمن پرداختن به جغرافیای تاریخی دکن، سیر تحولات سیاسی و اجتماعی این دوره در قالب تاریخ تأسیس، تثبیت، توسعه و زوال مورد توجه قرار گرفته است.

ملوک بهمنی- نخستین حاکمان مستقل مسلمان در دکن

مطالب این کتاب در هفت فصل با عنوان «اوضاع جغرافیایی دکن»، «اوضاع سیاسی و اجتماعی دکن»، «حکومت بهمنی در دوره تأسیس (۷۴۸-۷۵۹ ق)»، «حکومت بهمنی در دوره تثبیت (۷۵۹-۸۶۲ق)»، «حکومت بهمنی در دوره رونق و شکوفایی (۸۶۲-۸۸۶ق)»، «حکومت بهمنی در دوره زوال و انحطاط (۸۸۷-۹۳۴ق)» و «اوضاع فرهنگی در دوره ملوک بهمنی» تنظیم شده است.

چاپ نخست کتاب «ملوک بهمنی: نخستین حاکمان مستقل مسلمان در دکن (۷۴۸-۹۳۴ق/۱۳۴۷-۱۵۲۸م)» نوشتۀ خدیجه عالمی در ۳۲۰ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه، بهای ۱۱۰۰۰۰۰۰ ریال از سوی انتشارات امیرکبیر چاپ و منتشر شده است.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *