رصد اخبار تاریخی هفته

۱- دو کتاب جدید دربارۀ بررسی اندیشه و سبک زندگی امام علی(ع) منتشر شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) «احتجاجات و مناشدات به حدیث غدیر از کتب شیعه و اهل سنت» و «امیر گلها» عنوان دو اثر جدید است که با محوریت بررسی افکار و زندگی امام علی(ع) و نیز موضوع ولایت و امامت ایشان منتشر شده است.

کتاب احتجاجات و مناشدات به حدیث غدیر از کتب شیعه و اهل سنت

کتاب «احتجاجات و مناشدات به حدیث غدیر از کتب شیعه و اهل سنت» به قلم رضا رفیعی اثر تازه‌ای است که روانۀ بازار نشر شده است. در «سخن ناشر» این کتاب آمده است: «احتجاج» در لغت به معنی «اتمام حجت با دیگری» و «مناشده» به معنی «سوگند دادن دیگری به بیان حقیقت» است. این دو مقوله از بارزترین شاخصه‌ها برای روشن شدن حقیقت در این زمینه است. مؤلف کتاب حاضر تمام سعی و اهتمام خویش را برای جمع‌آوری مناشدات و احتجاجات از منابع شیعه به کار گرفته است. نویسنده در این کتاب با جمع‌آوری و دسته‌بندی آنها بر اساس شأن افراد و زمان وقوع آنها و رجوع به منابع اصلی کتب یادشده، آن روایات را به‌دقت بررسی کرده و چیزی را در قبل یا بعد از آن قسمت از حدیث که دربارۀ غدیر است و به بحث امامت و ولایت مربوط می‌شود نیز ذکر کرده است تا معرفت بیشتر نسبت به فضایل حضرت و علل سکوت و حقانیت ایشان حاصل شود. او همچنین برای پرهیز از طولانی شدن مطلب، تنها منبع اصلی را که بقیه از آن نقل کرده‌اند آورده و به ذکر احادیث مشابه نپرداخته است. کتاب «احتجاجات و مناشدات به حدیث غدیر از کتب شیعه و اهل سنت» اثر رضا رفیعی با شمارگان پنج‌هزار نسخه در ۲۶۴ صفحه به بهای ۱۲۰۰۰۰ریال از سوی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور منتشر شده است.

جلد دوم کتاب «امیر گلها» روی پیشخان 

جلد دوم کتاب «امیر گلها» از مجموعه چهارده‌جلدی «سیره کاربردی چهارده ‌معصوم(ع)» یا «سبک زندگی معصومین(ع)» به‌تازگی منتشر شده است. این کتاب نگاهی نو به زندگی و شخصیت امام علی(ع) دارد.

امیر گلها

خویشتن، خدا، دیگران و طبیعت، عناوین فصول اصلی این کتاب‌اند. در این کتاب موضوع‌هایی مانند سیمای ظاهری، سیمای باطنی، سبک زندگی فردی و اجتماعی، ارتباط با خدا، دیگران و طبیعت، توصیه‌های اجتماعی و سیاسی و… مطرح شده است. نویسنده برای نگارش این کتاب از صد منبع بهره گرفته است.

چاپ هشتم کتاب «امیر گلها» اثر حسین سیدی با شمارگان پنج‌هزار نسخه در ۲۴۸ صفحه به بهای ۶۳۰۰۰ ریال از سوی دفتر نشر معارف وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها منتشر شده است.

مجموعه سبک زندگی معصومین(ع) با استفاده از منابع روایی و تاریخی معتبر نوشته شده است و جلد نخست آن با نام «هم‌نام‏ گلهای بهاری» دربارۀ زندگی و شخصیت پیامبر اکرم(ص) و جلد سوم آن با نام «خاطر نازک گل» دربارۀ زندگی و شخصیت حضرت زهرا(س) از سوی دفتر نشر معارف وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها منتشر می‌‏شود.

۲- «تعالیم کلیسای کاتولیک» در شهر کتاب بررسی می‌شود

نشست هفتگی شهر کتاب  سه‌شنبه ۷ بهمن‌ماه به بحث و گفت‌وگو دربارۀ‌ کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» اختصاص دارد که با حضور لئو بوکاردی (سفیر واتیکان در ایران)، ابوالحسن نواب (رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب)، احمدرضا مفتاح، حسین سلیمانی و حسن قنبری برگزار خواهد شد. کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» که به‌تازگی به همت انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب قم منتشر شده است، مرجع کلیسای کاتولیک در زمینۀ‌ تعلیم مسائل اعتقادی و آیین‌های عبادی و اخلاقی به‌شمار می‌آید.

تعالیم کلیسای کاتولیک

این کتاب، در واقع، متن رسمی تعلیمی کلیسایی با تکیه بر کتاب مقدس، سنت کلیسا، آباء، نظریه‌پردازان کلیسا و مرجعیت تعلیمی کلیساست. یکی از ویژگی‌های این کتاب، شکل و قالب خاص آن است که تا حدی به کتاب‌هایی از این دست در سنت دینی شیعی شباهت دارد. ترجمۀ‌ این کتاب به فارسی با تلاش احمدرضا مفتاح، حسین سلیمانی و حسن قنبری انجام شده است و انتشار آن فرصتی را برای محققان حوزوی و دانشگاهی فراهم می‌کند که از روی یک متن رسمی معتبر، با اعتقادات قدیم و جدید کاتولیکی آشنا شوند و زمینۀ‌ خوبی را برای گفت‌وگوی متقابل فراهم کنند. نشست رونمایی و بحث و گفت‌وگو دربارۀ این کتاب پیش‌تر در ۲۲ دی‌ماه در دانشگاه گریگوریانای رم با حضور نمایندگان واتیکان و صاحب‌نظران ایرانی برگزار شده بود.

زمان: سه‌شنبه، ۷ بهمن‌ماه، ساعت: ۱۶:۳۰

۳- کتاب «سادات در ایران: تأثیر مهاجرت سادات بر گسترش تشیّع در ایران» منتشر شد

به گزارش پیشینه، این کتاب پنج فصل دارد. در فصل اول، پس از تعریف سادات، ورود گروهی یا انفرادی آنها به ایران، هجرت و دیدگاه‌های اسلامی و غیراسلامی در مورد مهاجرت و مسیرهای ورود سادات به ایران مورد توجه قرار گرفته است. زمینه‌های تمایل ایرانیان به سادات در فصل دوم دیده‌ می‌شود که مهم‌ترین بخش این کتاب است. فصلی که مؤلف به «شهرهای محل استقرار سادات» در ایران طبق نقشۀ ‌امروزی استان‌ها توجه می‌کند و در بیان هر شهر، نام چند تن از سادات آن‌ دیار را می‌آورد. فصل چهارم و پنجم به ترتیب «آثار مهاجرت سادات» و «حکومت سادات» نام‌ دارند که علاوه بر نتایج عملکردها و اهداف سادات از هجرت به ایران، حکومت‌هایی که در پی این هجرت تشکیل داده‌ و موجب گسترش تشیع در ایران شده‌اند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند. 

سادات در ایران- تأثیر مهاجرت سادات بر گسترش تشیّع در ایران

کتاب «سادات در ایران: تأثیر مهاجرت سادات بر گسترش تشیّع در ایران» نوشتۀ سید مرتضی میرتبار بزرودی با شمارگان هزار نسخه به بهای ۸۵۰۰۰ ریال توسط انتشارات «زائر آستان مقدس» به چاپ رسیده است.

۴- انتشار اسناد فارسی و ارمنی عهد صفویه برای نخستین‌بار

مهدی ساروخانی، مدیر تحقیقات و چاپ انتشارات امیرکبیر، در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) دربارۀ کتاب‌های در دست چاپ این انتشارات اظهار کرد: انتشارات امیرکبیر قصد دارد به‌زودی هشت عنوان کتاب را در حوزۀ تاریخ و سیاست به چاپ برساند.

وی ادامه داد: «تاریخ ارامنه ایران در قرن هفدهم میلادی» با ترجمۀ سعید کریم‌پور از میان کتاب‌های یادشده تنها کتابی است که برای نخستین‌بار به چاپ می‌رسد و بقیۀ کتاب‌ها آثار بازچاپی هستند.

وی دربارۀ این کتاب توضیح داد: این اثر پایان‌نامۀ ‌دکترای «وازکین‌س. غوگاسیان» در دانشگاه کلمبیای امریکا در سال ۱۹۹۵م است و کامل‌ترین مطالعۀ تاریخی در زمینۀ تاریخ ارامنه ایران به‌شمار می‌آید. در واقع این کتاب شامل مجموعه‌ای از اسناد فارسی و ارمنی عهد صفویه است که برای نخستین‌بار منتشر می‌شود.

مدیر تحقیقات و چاپ انتشارات امیرکبیر ادامه داد: نویسندۀ این کتاب، ارمنی و دانش‌آموختۀ دانشگاه کلمبیای امریکاست که سال‌ها مسئول بخش اداری کتابخانۀ کلیسای وانک در جلفای نو در ایروان بوده و در حال حاضر، استاد دانشکدۀ الهیات لبنان است. وی همچنین از دومین چاپ کتاب «خاورمیانه نو» با ویرایش جدید خبر داد و گفت: این کتاب نوشتۀ فرد هالیدی، بری بوزان، هینه بوش و دیگران با ترجمۀ عسگر قهرمان‌پور و دربرگیرندۀ مجموعه مقالاتی در دو بخش نظری و عملی است که تحولات و موضوعات مهم خاورمیانه را بعد از جنگ سرد تا به امروز مورد بررسی قرار می‌دهد.

ساروخانی افزود: بخش نظری کتاب، تحولات خاورمیانه را با طرح‌وارۀ نظری ارائه می‌دهد و بخش عملی این کتاب نیز با مدد گرفتن از این طرح‌واره‌، موضوعات مهم خاورمیانه‌ای را مورد تحلیل قرار می‌دهد و نگاهی کوتاه به چالش‌ها و تحولات آیندۀ منطقه دارد. وی در ادامه به دیگر کتاب‌هایی که قرار است بازچاپ شوند اشاره کرد و گفت: دو کتاب «بررسی تاریخ تمدن» (خلاصه دوره ۱۲ جلدی بررسی تاریخ تمدن) نوشتۀ آرنولد توین‌بی و کتاب دو جلدی «تمدن مغرب‌زمین» نوشتۀ اشپیل فوگل از کتاب‌هایی هستند که با ترجمۀ محمدحسین آریا قرار است به چاپ سوم برسند. ساروخانی بیان کرد: چاپ سوم «تاریخ تطبیقی ایران با کشورهای جهان» نوشتۀ مرحوم عزیزالله بیات، چاپ دوم «سیاست خارجی اسرائیل» تألیف محسن اسلامی، چاپ بیستم «تاریخ روابط خارجی ایران» نوشتۀ عبدالرضا هوشنگ مهدوی و چاپ هشتم «تاریخ هنر اسلامی» نوشتۀ کریستین پرایس از دیگر کتاب‌هایی به‌شمار می‌آید که قرار است بازچاپ شوند.

وی همچنین از چاپ یازدهم جلد چهارم کتاب «تاریخ ایران» با ترجمۀ حسن انوشه خبر داد و گفت: این کتاب هفت‌جلدی پژوهشی از دانشگاه کمبریج است که انتشارات امیرکبیر تا به حال جلد نخست، سوم، چهارم و پنجم آن را چاپ کرده و درصدد چاپ مجلدهای دوم، ششم و هفتم با ترجمه حسن انوشه است.

۵- جهان اسلام و تقابل فرهنگی در عراق

کتاب جهان اسلام و تقابل فرهنگی با عنوان «العالم الاسلامی و الغزو الثقافی» به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در عراق چاپ و منتشر شد.

العالم الاسلامی و الغزو الثقافی

به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این کتاب که فرمایش‌های حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای مورد استناد قرار گرفته، مواردی در مورد شبیخون فرهنگی جهان غرب علیه جهان اسلام بحث و کنکاش شده است.

از جمله مطالب این کتاب که در ۱۰۰ صفحه به رشته تحریر درآمده عبارت است از:

–  بروز تفکر سکولاریسم در اروپاه اولین نشانۀ مبارزۀ غرب با فرهنگ اسلامی

–  نقش مبلغان مسیحی در به چالش کشیدن فرهنگ اسلامی در اذهان مسلمانان

–  آثار استعمار فرهنگی غرب در جوامع اسلامی

–  بررسی علل تقابل غرب با فرهنگ اسلامی

–  اسلام و فرهنگ اسلام محمدی بزرگ‌ترین مانع استعمار کشورهای غربی در کشورهای اسلامی

–  ابزار و شیوه‌های شبیخون فرهنگی غرب در میان جوامع اسلامی

–  ترویج و حمایت غرب از اسلام امریکایی به‌عنوان جایگزین اسلام محمدی

–  بیداری اسلامی حربه‌ای مؤثر در خنثی‌سازی شبیخون فرهنگی غرب

–  وحدت مسلمین راهی راهگشا برای صیانت از اسلام حقیقی در قبال توطئه‌های غرب

–  صدور انقلاب اسلامی به معنای صدور فرهنگ غنی اسلام در اقصا نقاط جهان

۶- خراج از آغاز فتوحات اسلامی تا میانۀ قرن سوم هجری

به گزارش کتابخانه مجلس، محققان برای خراج در تاریخ حکومت اسلامی اهمیت بسیار قائل‌اند، برخی شورش‌ها و انقلاب‌ها را به میزان و روش‌های گوناگون جمع‌آوری خراج نسبت می‌دهند و برخی بر این باورند که خراج با رونق و رکود کشاورزی مرتبط است. بسیاری نیز معتقدند که خراج تکیه‌گاه دولت است و گردش مالی حکومت بر آن متمرکز است. این نظرها خالی از حقیقت نبوده، اما الزاماً هم دقیق نیست. بسیاری از محققان به این سخن توجه نموده‌اند که نظام خراج در حکومت اسلامی، ادامۀ نظام‌های اداری پیش از اسلام است. برخی نظام خراج در شام و مصر را ادامۀ نظام بیزانسی، و عده‌‌ای دیگر، آن را در عراق و مشرق جهان اسلام ادامۀ «نظام ساسانی» می‌دانند. این در حالی است که تحقیقاتی به زبان‌های بیگانه در توصیف این دو نظام مالیاتی به چشم می‌خورد، بی‌آنکه مطالب قابل توجهی به زبان عربی در دست باشد و به اشکالات این دو نظام اشاره‌ای داشته باشد. 

خراج از آغاز فتوحات اسلامی تا میانۀ قرن سوم هجری

فهرست مطالب کتاب به این قرار است:

مقدمه مترجم

پیشگفتار

مقدمه

بررسی و تحلیل منابع

فصل اول: سازمان [تشکیلات] مالیاتی عمر بن خطاب

فصل دوم: اقدامات مالیاتی امویان

فصل سوم: اقدامات مالیاتی دوره عباسیان

فصل چهارم: اداره و ساماندهی مالیات‌ها

فصل پنجم: مفهوم صوافی: گام‌های نخست و تحولات

منابع

«خراج از آغاز فتوحات اسلامی تا میانه قرن سوم هجری» نگاشتۀ غیداء خزنه کاتبی با ترجمۀ حسین منصوری در ۴۹۲ صفحه از سوی انتشارات سمت در سال ۱۳۹۳ منتشر شده است.

۷- شماره بیستم فصلنامه علمی ـ پژوهشی مطالعات تاریخ فرهنگی منتشر شد.

به گزارش پیشینه؛ مقالات این شماره عبارت‌اند از:

 کماندار، اومفالوس و اورنگ: بازشناسی دلالت ضمنی سه نماد بر سکه‌های اشکانی/ صفورا برومند

رهیافتی تاریخی به کاربردی نشدن مفاهیم اسلامی در عرصۀ عمل مطالعۀ موردی: امر به معروف و نهی از منکر/ مجید حاجی بابائی

فرهنگ سیاسی و مبانی نظری پادشاهی و سلطنت؛ بررسی تطبیقی فره ایزدی و ظل اللهی/ نیره دلیر

کودکی و تجدد در دورۀ رضاشاه/ داریوش رحمانیان، زهرا حاتمی

تبیین جایگاه میناس؛ نقاش ارمنی، در تاریخ نقاشی ایران/ مهدی علی اکبرزاده

روابط فرهنگی ایران و آلمان از عصر صفوی تا پایان دوره قاجار بازخوانی مدارک منتشرشده و رهیافتی به اسناد جدید/ سونیا میرزایی

۸-‌ تحفه‌الحبیب جلد اول و دوم

به گزارش کتابخانۀ تخصصی تاریخ ایران و اسلام، تحفه‌الحبیب از منظر تاریخی درست همان محدوده‌ای را دربرمی‌گیرد که تألیف سترگ و گران‌سنگ دیگر وی، یعنی «سراج‌التواریخ»، در بردارد.

تحفه‌الحبیب

فیض محمد کاتب هزاره بر تاریخ‌نگاری افغانستان حق بزرگی دارد. تاریخ افغانستان از دوران قدیم تا کنون مدیون وی می‌باشد. تاریخ‌نگاری وی از دوران معاصر اهمیت بسیار زیادی دارد و حافظۀ تاریخی معاصر افغانستان را حفظ کرده است.

وی در سال ۱۲۷۹ق در روستای زردسنگ از توابع منطقۀ قره‌باغ ولایت غزنی در خانواده‌ای شیعی به دنیا آمد. پدرش سعید محمد بود و او را از کودکی به فراگیری دانش تشویق کرد.

فیض محمد تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش ادامه داد و برای ادامه تحصیل به قندهار، نجف، قم، سوریه و هند سفر کرد و علاوه بر دروس حوزوی، دیگر علوم متداول آن روزگار را نیز فرا گرفت و به زبان‌های عربی، انگلیسی و اردو نیز آشنایی پیدا کرد.

کاتب مدتی عضو دارالتألیف وزارت آموزش و پرورش افغانستان بود و در عین حال به تدریس تاریخ و ادبیات در مدرسۀ حبیبیه پرداخت.

زندگانی فیض محمد مصادف با دور زمامداری پنج زمامدار افغانستان، امیر عبدالرحمان، امیر حبیب الله، شاه امان الله، حبیب الله کلکانی و محمد نادرشاه است و ازهمین‌رو خود رویدادهای این دوران را به چشم مشاهده کرده است.

بعد از سقوط حکومت امان الله خان، حبیب الله کلکانی به قدرت رسید، ولی هزاره‌های افغانستان در مناطق مرکزی این کشور همچنان به امان الله خان وفادار ماندند و حاضر به قبول حکومت کلکانی نشدند.

حبیب الله کلکانی هیئتی را از بزرگان هزاره به سرپرستی فیض محمد کاتب به هزاره‌جات فرستاد تا آنها را وادار به سازش در مقابل حکومت کند، ولی هیئت بدون نتیجه به کابل برگشت و برخی از روی غرض، به حکومت گزارش دادند که فیض محمد نه تنها مردم را به سازش دعوت نکرده، بلکه آنها را به قیام علیه حکومت تحریک کرده است. به دنبال دریافت این گزارش‌ها، حبیب الله کلکانی نسبت به فیض محمد بدگمان شد و او را مورد ضرب و شتم فروان قرار داد. فیض محمد بر اثر این حادثه مریض شد و مدتی بعد برای مداوا به ایران سفر کرد.

وی بعد از بازگشت از ایران در ۱۶ دی سال ۱۳۰۹ در هفتادسالگی در کابل وفات نمود و در این شهر به خاک سپرده شد.

فیض محمد آثار زیادی دارد که از مهم‌ترین آنها «سراج‌التواریخ» و «تحفه‌الحبیب» است. به جز اینها آثار ذیل از اوست:

تاریخ حکمای متقدمین از هبوط آدم تا بعثت عیسی

تذکره الانقلاب

نسب‌نامه طوایف افاغنه و تعداد نفوس ایشان

امان الانشاء

تاریخ عصر امانیه

اما «تحفه‌الحبیب» از منظر تاریخی درست همان محدوده‌ای را دربرمی‌گیرد که تألیف سترگ و گران‌سنگ دیگر وی یعنی «سراج‌التواریخ» در بردارد. هر دو کتاب از ابتدای حکومت سدوزایی‌ها آغاز می‌شود. «سراج‌التواریخ» تا پایان حکومت امیر حبیب الله خان و امارت شش‌روزۀ نصرالله خان و اعلان پادشاهی امیر امان الله خان ادامه می‌یابد، ولی «تحفه‌الحبیب» حوادث دوره محمدزایی‌ها را تا قرار گرفت امات بر امیرعبدالرحمن‌خان (۱۲۹۸ق) دنبال می‌کند.

فیض محمد در پایان این بخش که خاتمۀ مجلد دوم «تحفه‌الحبیب» است، وعده می‌دهد که حوادث سراسر دورۀ حکومت امیرعبدالرحمن خان را تا زمان تألیف کتاب در مجلد جداگانه به نگارش درآورد. ظاهراً این وعده تحقق نیافته است وکسی در جایی از این مجلد که می‌توانست جلد سوم «تحفه‌الحبیب» باشد، نشانی نداده است. 

۹- شهر باستانی بیشاپور

به گزارش کتابخانۀ مجلس، شهر باستانی بیشاپور نقش مهمی در مطالعات باستان‌شناسی ایران در دوران ساسانی دارد و از دیرباز همواره موردتوجه باستان‌شناسان و شرق‌شناسان جهان قرار داشته است.

کتاب حاضر در واقع تلاشی است در راستای شناخت هر چه بهتر زوایای پنهان مطالعات این محل که براساس فعالیت‌های پژوهشی باستان‌شناسان ایرانی و با رویکردی انتقادی و تحلیلی نگاشته شده است.

ایران‌زمین در مطالعات باستان‌شناختی جایگاه ویژه‌ای در جهان دارد، تنوع و غنای آثار این سرزمین بهترین گواه بر این امر است. در این میان استان فارس از غنی‌ترین مناطق ایران از دیدگاه باستان‌شناختی است. آثار و بقایای فرهنگ‌های دوران‌ پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی در جای جای این خطه مشاهده می‌شود. این استان در واقع خاستگاه قوم پارس و دو امپراتوری بزرگ هخامنشی و ساسانی است. ساسانیان خود را جانشینان بر حق هخامنشیان می‌دانستند و مرکز حکومتشان را این خطه از ایران قرار دادند؛ حکومتی که در سال ۲۲۴م آغاز شد و تا نیمۀ قرن هفتم میلادی، یعنی زمان حضور اسلام در ایران، تداوم یافت.

شهر باستانی بیشاپور

فهرست مطالب کتاب به این قرار است:

جغرافیای طبیعی و تاریخی بیشاپور

برآمدن ساسانیان و بنیاد کشور ایران

بررسی‌ها و کاوش‌های بیشاپور: هیئت‌های خارجی

پژوهش‌های باستان‌شناختی در بیشاپور: هیئت‌های ایرانی

کتابنامه

شهر باستانی بیشاپور نگاشتۀ علی‌اکبر سرفراز، احمد چایچی امیرخیز و محمدرضا سعیدی است که در سال ۹۳ از سوی انتشارات سمت در ۳۲۴ صفحه منتشر شده است.

۱۰- ۸۵کشور جهان میزبان سیزدهمین دوره جشنوارۀ بین‌المللی امام رضا(ع)

نشست شورای سیاست‌گذاری سیزدهمین دورۀ جشنوارۀ بین‌المللی امام رضا(ع)، با حضور علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای این شورا در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این نشست، ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با اشاره به اینکه دوازدهمین دورۀ جشنوارۀ بین‌المللی امام رضا(ع)، در ۷۵ کشور جهان برگزار شد، گفت: در سال ۱۳۹۴ و در سیزدهمین دورۀ جشنواره، کشورهای بیشتری میزبان این جشنواره خواهند بود. در حاضر دو کتاب با محوریت فرهنگ رضوی به زبان فرانسه در دست ترجمه است. 

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به اینکه انتشارات الهدی وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سه کتاب به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی با عنوان «آنچه گفت»،« آن گونه که زیست» و «آنچه کرد» دربارۀ حضرت امام رضا(ع) درحال تدوین دارد گفت این کتاب‌‌ها به‌زودی چاپ و منتشر خواهد شد.

وی با بیان اینکه در دورۀ سیزدهم جشنوارۀ بین‌المللی امام رضا(ع)، بسته‌های فرهنگی رضوی به خارج از کشور ارسال خواهند شد، تصریح کرد: از دورۀ گذشتۀ جشنواره، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای رایزنی‌های فرهنگی در خارج از کشور، برنامه‌های جشنوارۀ بین‌المللی امام رضا(ع) را تصویب و برای اجرا ارسال کرده است.

گفتنی است سیزدهمین جشنوارۀ بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) از ۱ تا ۱۱ ذی‌القعده (موسوم به دهۀ کرامت) برابر با ۲۵ مرداد تا ۴ شهریور سال ۱۳۹۴ در تمام استان‌های ایران و ۲۲۰ نقطه از جهان برگزار می‌شود. مراسم اختتامیۀ این جشنواره در شب میلاد فرخندۀ ثامن الحجج(ع) در مشهد مقدس برگزار خواهد شد و طی آن از هشت خادم نمونۀ فرهنگ رضوی در داخل و هشت خادم نمونۀ فرهنگ رضوی در بخش بین‌الملل تقدیر به عمل می‌آید.

علاقه‌مندان برای ثبت‌نام و آگاهی از نحوۀ شرکت در هر یک از برنامه‌ها می‌توانند به سایت سه‌زبانۀ «شمس توس» به نشانی www.shamstoos.ir مراجعه کنند.

همچنین سامانۀ پیام کوتاه: ۳۰۰۰۷۸۸۸ و شماره تلفن‌های‌: ۹-۰۵۱۳۲۲۸۳۰۴۴ به عنوان پل ارتباطی میان و جشنواره مخاطبان معرفی شده است.

۱۱- تدوین دانشنامۀ اماکن مقدس فلسطین به‌زودی به پایان می‌رسد

به گزارش خبرگزاری مهر، شیخ رائد صلاح، رئیس جنبش اسلامی در اراضی اشغالی، در گفت‌وگو با شبکۀ الجزیره در خصوص تدوین دانشنامۀ اماکن مقدس فلسطین گفت: تاکنون بسیاری از اماکن مقدس و تاریخی فلسطین در این دانشنامه معرفی شده‌ است، اما کار ادامه دارد. پس از پایان این کار، از همۀ امکانات داخلی و بین‌المللی استفاده می‌کنیم تا این اماکن به عنوان اماکن تاریخی شناخته شوند که در این صورت رژیم صهیونیستی نمی‌تواند به آنها تعرض کند. اماکنی که در این دانشنامه ثبت می‌شود، قدمت تاریخ فلسطین و حق فلسطینیان برای زندگی در این سرزمین را به اثبات می‌رساند و در مسیر بازگشت آوارگان مؤثر خواهد بود.

وی افزود: رژیم صهیونیستی طی سیزده سال گذشته که کار تدوین این دانشنامه آغاز شده کارشکنی‌های زیادی انجام داده است. بارها اتفاق افتاده بود که ما مسجدی را شناسایی و ویژگی‌های آن را ثبت می‌کردیم، ولی بعد از چند روز مسجد ویران می‌شد. همچنین بارها نیروهای ما مورد آزار و اذیت و ضرب و شتم قرار گرفته‌ و حتی زندانی شده‌اند، اما با صبر و استقامت توانستیم نیمی از راه را با موفقیت برویم و نیم دیگر را طی سال‌های آینده تکمیل خواهیم کرد.

۱۲- «مناسبات ایرانیان با حجاز در دوره‌های مختلف تاریخ اسلامی» تألیف سیدمحمود سامانی در گروه تاریخ و سیرۀ پژوهشکدۀ حج و زیارت، توسط نشر مشعر منتشر شده است.

مناسبات ایرانیان با حجاز، در دوره‌های مختلف اسلامی، یکی از موضوع‌های قابل اعتنا برای بررسی و تحقیق است که هر دوره‌ای از آن، به بررسی و تأمل جداگانه‌ای نیاز دارد. تاکنون تنها برخی دوره‌ها شناسانده شده و بیشتر کارهای انجام‌شده ناظر به روابط ایران و عربستان در دوران معاصر است. تحقیق و بررسی دربارۀ مناسبات دولت‌ها با حجاز و اثرگذاری آنها بر تحولات سیاسی و اجتماعی، به‌ویژه حج‌گزاری و خدمات در حرمین شریفین که بخشی از تاریخ بلند اسلام را به خود اختصاص داده است، تألیف چنین نوشتار‌هایی را توجیه‌پذیر می‌کند. مقصود از مناسبات ایرانیان با حجاز، صرف روابط سیاسی دولت‌های حاکم بر ایران با حاکمان حجاز نیست، بلکه روابط مردم دو سرزمین را در ابعاد مختلف نیز شامل می‌‌شود. البته در تاریخ سرزمین‌های اسلامی، به‌ویژه ایران، یکی از عرصه‌های مهم مرتبط با حج، سیاست و حکومت بود. هر یک از دولت‌های اسلامی، بیشترین تلاش خود را به مسائل مربوط به حج معطوف می‌‌کردند تا مشروعیت و محبوبیت خود را افزایش دهند. این دولت‌ها با تأمین امنیت راه‌ها و نظارت بر امور مربوط به حج، کمک‌‌هایی برای ساکنان حرمین و امرای آن، در نظر می‌‌گرفتند؛ به عبارت دیگر، با توجه به اهمیتی که فریضۀ حج در مشروعیت‌بخشی به حکومت‌های اسلامی و منافع اقتصادی، سیاسی و نظامی آنها دارد، حکومتها برای بهرهگیری از مزایای حج، اقداماتی عام‌المنفعه در حرمین شریفین و مسیرهای منتهی به آنها انجام می‌‌دادند. 

hejaz-der-dorehay-e-mokhtalef-e-tarikh

تجهیز و اعزام هرسالۀ کاروان حج و محمل و ارسال جامه کعبه، اصلاح و بازسازی راههای حج و تأمین امنیت آنها، مرمت کاروان‌سراها و بناهای مسیر حج، تأمین آب مورد نیاز با اصلاح چاهها و چشمه‌های قرار گرفته در مسیر حج، اعطای صدقات و نذورات به اهل مکه و تخصیص موقوفات به حرمین شریفین، از جمله اقدامات دولتمردان و حکومت‌ها در راستای توسعۀ مناسباتشان با حجاز بود. با توجه به آنچه گفته شد، پرسش‌های این پژوهش عبارت‌اند از:

ـ مناسبات ایرانیان و حجاز در دوره‌های مختلف تاریخ چگونه بود؟

ـ تعامل دولت‌های حاکم بر ایران با سادات حسنی و حسینی حاکم بر حرمین شریفین، چگونه بود؟

ـ موانع فراروی توسعۀ مناسبات چه بود؟

ـ دولت‌‌هایی چون ایوبیان، ممالیک و عثمانی در محدود کردن مناسبات دولت‌های ایران با حجاز چه نقشی داشتند؟

ـ خدمات و اقدامات عمرانی ایرانیان در دوره‌های مختلف تاریخی، در حرمین شریفین، کدام‌اند؟

کتاب «مناسبات ایرانیان با حجاز» نوشتۀ سیدمحمود سامانی (عضو گروه تاریخ پژوهشکدۀ حج و زیارت)، در دی‌ماه ۱۳۹۳ در ۲۵۲ صفحه و در قطع وزیری توسط نشر مشعر منتشر شده است.

۱۳-جلد دوازدهم دایره‌المعارف قرآن کریم منتشر شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین خراسانی با اعلام خبر انتشار جلد دوازدهم دایره‌المعارف قرآن کریم، اظهار کرد: مجموعه دایره‌المعارف قرآن کریم تولید مرکز فرهنگ و معارف قرآن است که تاکنون یازده جلد از آن منتشر شده و جلد دوازدهم این مجموعه حرف «خ » و «د » را پوشش می‌دهد.

وی ادامه داد: حدود شانزده سال قبل مرکز فرهنگ و معارف قرآن بر آن شد تا مجموعه‌ای دایره‌المعارفی از آموزه‌ها و معارف قرآن ارائه دهد و این معارف را در قالب استانداردهای شناخته‌شدۀ دایره‌المعارفی ارائه و عرضه کند. ازاین‌رو، مرکز فرهنگ و معارف قرآن مجموعه موضوعات قابل استخراج از قرآن را بررسی کرد که حدود سه‌هزار موضوع شد. حجت‌الاسلام خراسانی در ادامه ابراز کرد: این موضوعات براساس حروف الفبا و براساس قاعده‌های دایره‌المعارفی، مقاله‌ای را در هر یک از موضوعات در حال تدوین دارد که اخیرا جلد دوازدهم این اثر هم منتشر شده است. در هر جلد به طور متوسط ۷۵ مقاله داریم که پیش‌بینی می‌کنیم براساس حجم مقالات این اثر در قالب سی جلد ارائه شود. این عضو هیئت علمی پژوهشگاه با اشاره به کاربردی بودن این دایره‌المعارف برای استفادۀ محققان و دانش‌پژوهان، اضافه کرد: با توجه به جامعیت مقالات و با توجه به اینکه از منابع دست اول در نگارش مقالات استفاده شده و هر یک از مقالات اثر مستقلی به‌شمار می‌آید، طبعاً برای دانش‌پژوهان و محققان و استادان بسیار قابل استفاده است. محققان به راحتی می‌توانند به هر موضوعی از قرآن که مورد نظرشان است به آسانی به موضوع رجوع کنند و مقالۀ کاملی دریافت کنند.

مدیر گروه دایره‌المعارف‌های قرآن افزود: بیش از صد نفر از محققان دانشگاهی و حوزوی در این پروژه با ما همکاری می‌کنند. وی ادامه داد: همۀ مقالات با صبغه و رنگ و بوی قرآنی است. گرچه مقالات در بخش‌های تخصصی فلسفه، کلام و عرفان، اعلام و تاریخ، ادیان، علوم قرآنی و بخش معارف و موضوعات سیاسی و اجتماعی آماده می‌شود و یک نگاه تخصصی هم به این موضوعات می‌شود، صبغۀ همۀ موضوعات ما قرآنی است.

۱۴- کشف نسخه‌های خطی قرآن در یمن 

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه خبری اخبار السعودیه، أروی عثمان، وزیر فرهنگ یمن در نشست خبری که به همین منظور در صنعاء، پایتخت یمن، برگزار شد، تصریح کرد: کشور یمن غنی از میراث نسخه‌های خطی بوده و این امر مسئولیت دوچندانی را  نسبت به پاکسازی و مرمت کامل بیشترین آثار باستانی به‌منظور شناخت میراث نهفتۀ این کشور و عدم سهل‌انگاری در حفظ این آثار بر دوش وزارت فرهنگ می‌گذارد.

در همین راستا، مقبل التام الاحمدی، نمایندۀ وزارت فرهنگ در بخش نسخه‌های خطی به تشریح محتوای آثار اکتشافی پرداخت و گفت: این نسخه‌ها، مصاحف قرآنی تاریخی بوده که ۱۰۲۶ ورق از آنها در معرض بلایای طبیعی و محیطی قرار گرفته و قدمت برخی از آنها با توجه به نوع کاغذ و مرکب استفاده‌شده در آن به قرن هشتم و نهم هجری قمری برمی‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: این نسخه‌ها شامل ۳۱ بسته از صفحات قرآنی و ۲۲ نسخه مجلد با پوست بوده که همۀ آنها در دوازده محفظۀ آهنی جاسازی شده تا به منظور پرداخت و ترمیم به مرکز نسخه‌های خطی منتقل شود. الاحمدی افزود: این نسخه‌های قرآنی کشف‌شده، قیمتی و برخی از آنها طلاکوب است و این از جمله ویژگی‌های نسخه‌های خطی یمن بوده و حاکی از سطح زندگی مرفه یمنی‌ها در آن برهه از زمان در مقایسه با دیگر مردم کشورهایی بوده است که در انحطاط به سر می‌بردند.

۱۵- فهرست توصیفی دست‌نوشت‌‌های دامپزشکی و حیوان‌شناسی دورۀ اسلامی 

به گزارش بساتین، این کتاب فهرست توصیفی دست‌نوشت‌های دامپزشکی و حیوان‌شناسی دوره اسلامی در کتابخانه‌های ایران و برخی کتابخانه‌های جهان است.

در میان نسخ‌خطی به‌ارث‌رسیده از نیاکان، نسخ ‌خطی مربوط به رشتۀ دامپزشکی و جانورشناسی از کمترین توجه برخوردار بوده‌اند. این در حالی است که در دو، سه دهۀ اخیر توجه فراوانی به نسخ ‌خطی طب سنتی شده، اما شایسته است که عنایت خاصی به سایر علوم اسلامی شود تا آثار خطی سایر علوم نیز از بوتۀ فراموشی بیرون آورده شود و در اختیار صاحب‌نظران قرار گیرد.

این فهرست شامل معرفی کتب دامپزشکی و حیوان‌شناسی موجود در کتابخانه‌های ایران که تا به حال فهرست شده است و نیز حدود ده کشور مختلف فهارسشان بررسی و افزوده شده، است.

ترتیب آثار به صورت الفبایی ذکر شده، سپس نام مؤلف در صورتی که شناخته شده باشد آورده شده است. بعد کتاب‌شناسی مشتمل بر سال تألیف، مهدی الیه، ابواب، فصول و ساختار کتاب از فهرست‌نویسان مختلف با ذکر منبع، در آخر بخش کتاب‌شناسی مراجع و منابع ذکر شده و در نهایت نیز نسخه‌شناسی با ارجاع به شمارۀ نسخه و فهرست کتابخانۀ مورد نظر.

این کتاب به اهتمام یوسف بیگ باباپور و احسان مقدس در ۳۵۲ صفحه از سوی انتشارات نیلوبرگ و سفیر اردهال در سال ۱۳۹۳ منتشر شده است.

۱۶- قطعه‌ای از رجال الکشّی به خط شهید اول(ره)

به گزارش بساتین، بخشی از رجال کشّی، به خطّ ابوعبدالله محمّد بن مکی عاملی مشهور به شهید اوّل (ش. ۷۸۶ق) با نسخۀ اصل به خط شیخ الطائفه ابوجعفر محمّد بن حسن طوسی )د. ۴۶۰ق) مقابله و تصحیح گردیده است. اصل نسخه در یکی از کتابخانه‌های ایران قرار دارد و تصویری از آن در مؤسسۀ احیای میراث فقیه عاملی در لبنان نگهداری می‌گردد. 

رجال الکشّی

 

رجال الکشّی1

رجال الکشّی2

۱۷- انتشار نخستین شماره «مخطوطاتنا»

به گزارش میراث مکتوب، فصلنامه «مخطوطاتنا» ویژۀ نسخه‌های خطی، اسناد و متون کهن به زبان عربی است که از سوی بخش اندیشه و فرهنگ گروه احیای میراث و تصحیح متون آستان مقدس علوی(ع) در نجف منتشر شده است. سردبیر این فصلنامه علی خضیر حجی است و شماری از پژوهشگران حوزه نسخه‌های خطی و متون کهن، از جمله محمد کاظم البکاء، کامل سلمان الجبوری، زهیر غازی زاهد و…  به عنوان مشاوران علمی با این فصلنامه همکاری می‌‌کنند.

انتشار نخستین شماره مخطوطاتنا

در شماره نخست این فصلنامه مقاله زیر منتشر شده‌اند:

۱- معرفی کهن‌‌ترین نسخه‌‌های خطی قرآن کریم در دنیا و نسخه‌‌هایی از قرآن منسوب به امیر مؤمنان علی(ع)؛

۲- تعلیقات محمدحسین کتابدار آستان مقدس علوی (۱۰۹۸ هـ) بر عمده الطالب ابن عنبه (۸۲۸ هـ)؛

۳- گردآوری و پژوهشی دربارۀ اشعار ابن العرندس حلی (۸۴۰ هـ)؛

۴- تصحیح و تحقیق العقود الدریه فی الأمراء المصریه تألیف جمال‌‌الدین ابوالحسین جزار مصری (۶۷۹ هـ)؛

۵- تصحیح و تحقیق نامه کمال‌‌الدین میثم بحرانی (۶۷۹ هـ) به خواجه نصیرالدین طوسی (۶۷۲ هـ)؛

۶- تصحیح و تحقیق رسالۀ اصول العربیه (سخن امیرمؤمنان علی(ع) دربارۀ اصول زبان عربی به ابوالأسود دوئلی)، از میرزا محمد بن سلیمان طبیب تنکابنی (۱۳۰۲ هـ).

۱۸-سوزاندن صدها نسخۀ خطی و حفظ کتب ابن‌تیمیه توسط داعش 

به گزارش «شیعه نیوز»، گروهک تروریستی داعش در جدیدترین جنایت خود کتاب‌های دانشگاه موصل را نابود کرد و فقط کتاب‌های «ابن تیمیه» را نگه داشت.

زهیر محمد، فعال سیاسی عراقی، گفت: داعش تعداد بسیاری زیادی از کتاب‌های دانشگاه موصل را در رودخانه ریخت و تعداد دیگری از آنها را آتش زد و فقط کتاب‌های ابن تیمیه را نگه داشت. داعش همچنین بیش از ۱۵۰۰ نسخۀ خطی در دیر «مارمتی» را آتش زد.

این اقدام داعش درست شبیه جنایت هولاکوخان مغول در سال ۱۲۵۸م بود. او در این سال کتابخانۀ بزرگ بغداد را نابود کرد و کتاب‌های گران‌قیمت آن را در رود دجله انداخت.

زهر محمد افزود: داعش از هشتاد تابعیت عربی و غربی تشکیل شده است. اعضای این گروهک کودکان محله‌های فقیرنشین موصل را جمع می‌کنند و آنها را در پایگاه‌های خود آموزش می‌دهند.

در این اقدام داعش، کتاب‌های چهارگانۀ اهل سنت نیز نابود شد و فقط کتاب‌های ابن تیمیه حفظ گردید.

۱۹- همایش‌‌ «حکومت علوی نگاهی پس از چهارده قرن» به همت مرکز تحقیقات امام علی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و دانشگاه مفید برگزار می‌شود.

مسلمانان حق‌طلب و عدالت‌خواه در ذی‌الحجه سال ۳۵ق به در خانۀ مردی هجوم آوردند که بازگشت به آرمان‌های نبوی و احیای حکومت عدل و انصاف را در منش او می‌دیدند. علی بن ابی‌طالب(ع) به رغم میل و تصمیم به رأی اکثریت شورمند مسلمانان گردن نهاد و حکومتی آغاز گردید و دوران پرتلاطم و کوتاهش معیاری شد برای حکم اسلامی و عدالت انسانی. اینک از آن روز ماندگار چهارده قرن می‌گذرد و با همۀ بسط و شرحی که فرهنگ حکومتی امیرالمومنان امام علی ابن ابی‌طالب یافته است هنوز در آن میراث گران‌سنگ هزاران نکته برای آموختن است و شربت‌های خوش‌گوار برای کام تشنۀ انسان دردمند معاصر. به امید تلاش برای واکاوی این خزانۀ پرگهر خداوندی، همایش بین‌المللی «حکومت علوی نگاهی پس ازچهارده قرن» در اردیبهشت ۱۳۹۴ برگزار می‌شود. 

همایش‌‌ حکومت علوی نگاهی پس از چهارده قرن1

محورهای همایش:

مبانی مشروعیت:

۱- حکومت و حق مردم و حکم خدا

۲- حکومت و راهکارهای کسب قدرت

۳- ویژگی‌های حاکم اسلامی

۴- سنت اسلامی و سیرۀ عقلایی

وظایف حکومت:

۱- وظایف سیاسی حکومت

۲- وظایف اقتصادی حکومت

۳- وظایف فرهنگی حکومت

۴- وظایف تربیتی و آموزشی حکومت

۵- وظایف اجتماعی حکومت

اخلاق سیاسی و حکومت:

۱- وحدت اجتماعی

۲- شفافیت و صداقت

۳- رواداری حقوق مخالفان

۴- حفظ حدود آزادی‌ها

رهیافت‌ها و آیین حکومت:

۱- ساختارسازی و قانونمندی

۲- استواری بر اصول و مبانی

۳- اصلاحگری و تحول‌خواهی

۴- مصلحت‌اندیشی و عمل‌گرایی

شرایط نگارش و ارسال مقالات:

۱- چیده در چهارچوب‌های محورهای اصلی همایش باشد.

۲- مقالات ارسالی علمی بوده و از مشخصات آکادمیک برخوردار باشد.

۳- حجم چکیده حداکثر ۵۰۰ کلمه و اصل مقاله ۷ هزار کلمه باشد.

۴- مقالات باید به صورت تاپ‌شده در نرم‌افزار ورود ۲۰۰۷ و از طریق سامانۀ همایش ارسال گردد.

۵- لطفاً مشخصات فردی نویسنده در فایل اصلی درج نشود.

زمینه‌ها، دستاوردها و ارزیابی نتایج آن:

۱- حکومت علوی و سنت‌های جاهلی

۲- حکومت علوی و سنت نبوی

۳- حکومت علوی و سنت‌های خلفا

۴- حکومت علوی و فرهنگ ملل تازه‌مسلمان

۵- نتایج کوتاه‌مدت اجتماعی و اقتصادی

۶- نتایج کوتاه‌مدت سیاسی و فرهنگی

۷- نتایج بلندمدت در جامعه، فرهنگ و سیاست

۸- تأثیر حکومت علوی در ترسیم الگوی حکومت اسلامی

۹- تأثیر حکومت علوی در تمدن‌سازی اسلامی

۱۰- عناصر تمدن‌ساز در حکومت علوی

محورهای فرعی ارائه‌شده پیشنهادی بوده و نویسندگان محترم می‌توانند موضوع مورد نظر خود را به دبیرخانه ارسال نمایند. مهلت ارسال اصل مقاله حداکثر تا تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ می‌باشد. تاریخ برگزاری همایش اردیبهشت ۱۳۹۴ و مکان آن در سالن آمفی تئاتر دانشگاه مفید قم است.

۲۰- اطلاعیه برگزاری کارگاه تحلیل گفتمان در مطالعات قرآن و حدیث با تدریس دکتر پاکتچی

گروه مطالعات قرآن، حدیث و سیره مرکز تحقیقات دانشگاه امام صادق برگزار می‌کند: 

کارگاه تحلیل گفتمان در مطالعات قرآن و حدیث. 

با سخنرانی دکتر احمد پاکتچی

زمان: 

پنجشنبه ۱۶/ ۱۱/ ۱۳۹۳ از ساعت ۸ الی ۱۸

پنجشنبه ۲۳/ ۱۱/ ۱۳۹۳ از ساعت ۸ الی ۱۸

مکان دانشگاه امام صادق 

هزینۀ دوره: ۱۵۰۰۰۰۰ ریال 

شماره ثبت نام پیامکی: ۰۹۳۶۰۷۰۷۶۵۷

ظرفیت محدود است و در پایان دوره، گواهی اعطا خواهد شد.

۲۱- بیستمین جلسۀ نقدماه بنیاد دایره‌المعارف اسلامی برگزار می‌شود

بیستمین جلسۀ نقدماه این مرکز پژوهشی دوشنبه ۶ بهمن ساعت ۱۵ تا ۱۷ به بررسی کتاب «این و آن: ملاحظاتی دربارۀ متون ملل و نحل اسلامی» ( Der Eine Und Das Andere: Beobachtungen An Islamischen Haresiographischen Texten) نوشتۀ یوزف فن اس اختصاص دارد.

در این برنامه که به همت واحد آموزش این بنیاد برگزار می‌شود، دکتر محمد سردانی به بررسی این کتاب خواهد پرداخت.

این و آن- ملاحظاتی دربارۀ متون ملل و نحل اسلامی

علاقه‌مندان برای شرکت در این برنامه می‌توانند به نشانی تهران، خیابان فلسطین شمالی، پلاک ۳۸۲، بنیاد دایره‌المعارف اسلامی، ساختمان شماره ۲، اتاق جلسات مراجعه کنند یا با شماره ۸۸۹۶۶۷۰۲ (داخلی ۳۴۳) تماس بگیرند.

۲۲- کتاب‌شناسی بازچاپی‌های «تاریخ، جغرافیا و سیاست» در دهۀ سوم دی‌ماه/ از اسطوره دولت تا خاطرات محسن رفیق‌دوست

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آمار موجود در بانک اطلاعاتی «مؤسسۀ خانه کتاب» نشان‌دهندۀ ۷۸ عنوان کتاب تجدید چاپ‌شده در حوزه‌های «تاریخ»، «سیاست» و «جغرافیا» در بازۀ زمانی ۲۰ تا ۳۰ دی‌ماه سال جاری است.

بر این اساس، ۶۷ کتاب تاریخی و جغرافیایی و ۱۱ کتاب سیاسی چندمین چاپ خود را پشت سر گذاشتند.

«کوروش کبیر» (نوشتۀ فرشاد ابریشمی)، «ایران یادگار تمدن» (تألیف سیدعبدالرضا قریشی‌زاده) و «درآمدی بر روش پژوهش در تاریخ» (نوشتۀ علیرضا ملائی‌توانی) برخی از مهم‌ترین این کتاب‌ها هستند.

در این گزارش به چاپ‌های ۱۳۳، ۱۳۴، ۱۳۵ و ۱۳۶ «من زنده‌ام: خاطرات دوران اسارت»، چاپ‌ ۱۴ «مدال و مرخصی: یازده یادداشت از یک اسیر عراقی» و چاپ ۹ کتاب «برای مدیران: رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به مدیران اجرایی» اشاره‌ای نشده و به آخرین چاپ آنها بسنده شده است.

فهرست کتاب‌های تجدیدچاپ‌شده در این بازۀ زمانی را در زیر می‌بینید:

درآمدی بر روش پژوهش در تاریخ 

علیرضا ملائی‌توانی؛ ویراستار: لاله خاکپور – نشر نی – ۲۵۴ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۸ سال ۱۳۹۳ – ۷۰۰ نسخه – ۱۲۰۰۰۰ ریال

 بین‌النهرین باستان 

دان ناردو؛ مترجم:سهیل سمی – ققنوس – ۱۳۲ صفحه – وزیری (گالینگور) – چاپ ۴ سال ۱۳۹۳ – ۱۰۰۰ نسخه – ۹۰۰۰۰ ریال

 جمهوری روم 

دان ناردو؛ مترجم:سهیل سمی – ققنوس – ۱۴۴ صفحه – وزیری (گالینگور) – چاپ ۵ سال ۱۳۹۳ – ۷۰۰ نسخه – ۹۵۰۰۰ ریال 

 ایران یادگار تمدن 

سیدعبدالرضا قریشی‌زاده؛ مترجم:هادی مهرابی؛ عکاس:داود وکیل‌زاده – میردشتی – ۱۴۴ صفحه – خشتی (گالینگور) – چاپ ۶ سال ۱۳۹۳ – ۳۰۰۰ نسخه

 کوروش کبیر: حقیقت تاریخ 

فرشاد ابریشمی – ابریشمی‌فر – ۳۳۶ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۱۶ سال ۱۳۹۳ – ۵۰۰۰ نسخه – ۱۴۰۰۰۰ ریال 

 تأملی بر عقب‌ماندگی ما: نگاهی به کتاب «دیباچه‌ای بر نظریه انحطاط ایران» نوشتۀ دکتر جواد طباطبایی 

حسن قاضی‌مرادی – نشر اختران – ۲۴۴ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۵ سال ۱۳۹۳ – ۱۵۰۰ نسخه – ۱۴۵۰۰۰ ریال

 برای تاریخ می‌گویم: خاطرات محسن رفیق‌دوست (۱۳۶۸ – ۱۳۵۷)

به‌اهتمام: سعید علامیان – شرکت انتشارات سوره مهر – ۵۱۲ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۳ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۱۹۹۰۰۰ ریال

 حجاب، عفاف و خانواده از دیدگاه حضرت امام خمینی(ره)

گردآورنده: مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت – قدر ولایت – ۲۰۴ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۲ سال ۱۳۹۳ – ۲۰۰۰ نسخه – ۵۰۰۰۰ ریال

 ناگفته‌های جنگ: خاطرات سپهبد شهید علی صیاد شیرازی 

تدوین: احمد دهقان – سوره مهر – ۳۱۲ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۱۷ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۱۱۹۰۰۰ ریال

 فرمانده شهر: براساس زندگی شهید محمدعلی جهان‌آرا 

داود بختیاری‌دانشور – شرکت انتشارات سوره مهر،نشر شاهد – ۷۶ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۸ سال ۱۳۹۳ – ۱۰۰۰۰ نسخه – ۳۵۰۰۰ ریال

 جاده‌های سربی: خاطرات سردار سرلشکر شهید دکتر حاج احمد سوداگر 

گردآورنده: محمدمهدی بهداروند – شرکت انتشارات سوره مهر – ۳۲۸ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۱۰ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۱۱۹۰۰۰ ریال

 مدال و مرخصی: یازده یادداشت از یک اسیر عراقی 

به‌اهتمام: هدایت‌الله بهبودی – سوره مهر – ۷۰ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۱۵ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۳۹۰۰۰ ریال

 جنگ پابرهنه 

رحیم مخدومی – سوره مهر – ۱۵۶ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۱۴ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۵۹۰۰۰ ریال

 دختران ا. پی. دی (خاطرات مینا کمایی)

تدوین: لیلا محمدی – شرکت انتشارات سوره مهر – ۱۰۴ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۶ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۴۹۰۰۰ ریال

 کتاب احمدی‌روشن 

مرتضی قاضی؛ محقق:محسن جعفری؛ زیرنظر: حمید علی‌محمدی – روایت فتح – ۱۰۴ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۹ سال ۱۳۹۳ – ۲۲۰۰ نسخه – ۴۵۰۰۰ ریال

 بلندی به روایت همسر شهید 

زینب عزیزمحمدی؛ محقق: آذردخت داوری – روایت فتح – ۸۸ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۸ سال ۱۳۹۳ – ۲۲۰۰ نسخه – ۵۰۰۰۰ ریال

 اسوه‌های حسنه دفاع مقدس (دفتر اول): سیرت مسئولین، فرماندهان و سرداران شهید سال‌های دفاع مقدس 

محسن رضایی؛ ویراستار: غلامعلی رجایی – نیلوفران – ۲۲۴ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۳ سال ۱۳۹۳ – ۲۰۰۰ نسخه – ۱۰۰۰۰۰ ریال

 دکل ابوذر 

فتح‌الله جعفری – سوره مهر – ۴۰ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۴ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۳۹۰۰۰ ریال

 جنگ پا برهنه 

رحیم مخدومی – سوره مهر – ۱۵۶ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۱۵ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۵۹۰۰۰ ریال

 تکه‌ای از آسمان (بر اساس زندگی شهید محمد بروجردی)

حسین فتاحی – شرکت انتشارات سوره مهر – ۹۲ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۱۳ سال ۱۳۹۳ – ۱۰۰۰۰ نسخه – ۳۵۰۰۰ ریال 

 جشن حنابندان 

محمدحسین قدمی – شرکت انتشارات سوره مهر – ۴۱۶ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۱۱ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۱۴۹۰۰۰ ریال

 نبرد درالوک: خاطرات جعفر جهروتی‌زاده 

تدوین: محمود جوانبخت – شرکت انتشارات سوره مهر – ۲۵۶ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۱۳ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۱۱۹۰۰۰ ریال

 نقطه رهایی 

گل‌علی بابایی – شرکت انتشارات سوره مهر – ۱۹۴ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۶ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۸۹۰۰۰ ریال 

 زنده‌باد کمیل 

محسن مطلق – شرکت انتشارات سوره مهر – ۱۱۰ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۱۶ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۴۹۰۰۰ ریال

 ماموریت در خرمشهر (خاطرات سرهنگ عراقی صبار فلاح اللامی)

مترجم:مهرداد آزاد – شرکت انتشارات سوره مهر – ۲۰۰ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۴ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۷۵۰۰۰ ریال

 زنده‌باد کمیل 

محسن مطلق – شرکت انتشارات سوره مهر – ۱۱۰ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۱۷ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۴۹۰۰۰ ریال 

منوچهر مدق به روایت همسر شهید 

مریم برادران؛ ویراستار: بابک آتشین‌جان – روایت فتح – ۸۸ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۲۰ سال ۱۳۹۳ – ۵۵۰۰ نسخه – ۵۰۰۰۰ ریال

 کفش‌های سرگردان 

سهیلا فرجام‌فر – شرکت انتشارات سوره مهر – ۱۷۶ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۶ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۷۹۰۰۰ ریال

 کتابک بچه‌های بهشت 

به‌اهتمام: محمدحسین قاسمی؛ ویراستار: مهدی صباغی؛ گرافیست: یاسر خلیفه – کتابک – ۳۰ صفحه – جیبی (شومیز) – چاپ ۲ سال ۱۳۹۳ – ۵۰۰۰ نسخه – ۲۵۰۰۰ ریال

 ما همه سرباز بودیم (خاطرات اسیر آزاد شده مهدی تجر)

داود بختیاری‌دانشور – سوره مهر – ۳۵۶ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۴ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۱۲۹۰۰۰ ریال

 پاسیاد پسر خاک: زندگی و زمانه حجت‌الاسلام سیدعلی‌اکبر ابوترابی‌فرد 

محمد قبادی؛ ویراستار: احد گودرزیانی – سوره مهر – ۴۶۸ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۴ سال ۱۳۹۳ – ۲۵۰۰ نسخه – ۱۷۵۰۰۰ ریال

 من زنده‌ام: خاطرات دوران اسارت 

معصومه آباد؛ ویراستار: آزاده میرشکاک – بروج – ۶۴۰ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۱۳۷ سال ۱۳۹۳ – ۲۰۰۰ نسخه – ۸۵۰۰۰ ریال 

 بیست‌و‌هفتی‌ها: مجموعه تصویری ۳۴ فرمانده شهید لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص)

سیدحسن شکری؛ محقق: حسین بهزاد؛ محقق: گلعلی بابایی – نشر بیست و هفت – ۴۲۲ صفحه – جلد ۱ – رحلی (گالینگور) – چاپ ۲ سال ۱۳۹۳ – ۳۰۰۰ نسخه – ۵۰۰۰۰۰ ریال

 برای مدیران: رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به مدیران اجرایی 

 بسیج معاونت توسعه و فناوری رسانه سازمان صدا و سیما؛ ویراستار: احمد ارژمند – صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران (سروش) – ۱۶۴ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۱۰ سال ۱۳۹۳ – ۲۰۰۰ نسخه – ۸۰۰۰۰ ریال

 آمدیم خانه نبودید: روایت خانه‌های مشاهیر ایران 

نسرین ظهیری – ثالث – ۴۶۸ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۳ سال ۱۳۹۳ – ۱۱۰۰ نسخه – ۲۵۰۰۰۰ ریال 

 آذرنگ (رویدادهایی از سرزمین گیلان و مازندران)

جهانگیر(عباس) دانای‌علمی – آرون – ۱۹۶ صفحه – وزیری (شومیز) – چاپ ۲ سال ۱۳۹۳ – ۱۰۰۰ نسخه – ۱۲۰۰۰۰ ریال 

 نگاهی به تاریخ مرند 

میرهدایت سیدمرندی – ایشیق – ۵۵۴ صفحه – وزیری (گالینگور) – چاپ ۲ سال ۱۳۹۳ – ۱۰۰۰ نسخه – ۲۰۰۰۰۰ ریال

 سفرنامه شاردن (متن کامل)

ژان شاردن؛ مترجم:اقبال یغمایی – توس – ۲۹۲ صفحه – (در۵جلد ) – جلد ۵ – وزیری (گالینگور) – چاپ ۲ سال ۱۳۹۳ – ۱۰۰۰ نسخه

 سفرنامه شاردن (متن کامل)

ژان شاردن؛ مترجم: اقبال یغمایی – توس – ۳۴۲ صفحه – (در۵جلد ) – جلد ۴ – وزیری (گالینگور) – چاپ ۲ سال ۱۳۹۳ – ۱۰۰۰ نسخه 

سفرنامه شاردن (متن کامل)

ژان شاردن؛ مترجم: اقبال یغمایی – توس – ۳۹۶ صفحه – (در۵جلد ) – جلد ۳ – وزیری (گالینگور) – چاپ ۲ سال ۱۳۹۳ – ۱۰۰۰ نسخه

 سفرنامه شاردن (متن کامل)

ژان شاردن؛ مترجم: اقبال یغمایی – توس – ۹۱۴ صفحه – (در۵جلد ) – جلد ۲ – وزیری (گالینگور) – چاپ ۲ سال ۱۳۹۳ – ۱۰۰۰ نسخه

 سفرنامه شاردن (متن کامل)

ژان شاردن؛ مترجم: اقبال یغمایی – توس – ۴۶۶ صفحه – (در۵جلد ) – جلد ۱ – وزیری (گالینگور) – چاپ ۲ سال ۱۳۹۳ – ۱۰۰۰ نسخه

 سازمان‌های بین‌المللی 

کبری میرعظیمی؛ ویراستار: مریم سالاری؛ ویراستار: حکیمه نوابی – مهر سبحان – ۲۲۶ صفحه – رحلی (شومیز) – چاپ ۳ سال ۱۳۹۳ – ۲۰۰۰ نسخه – ۱۵۰۰۰۰ ریال

 جنگ سایبری 

تقی هاشمی؛ هانیه کیانا – اخوان – ۱۲۰ صفحه – وزیری (شومیز) – چاپ ۳ سال ۱۳۹۳ – ۲۰۰۰ نسخه – ۶۸۵۰۰ ریال

 اسطوره‌های یونان و روم 

دان ناردو؛ مترجم: عسکر بهرامی – ققنوس – ۱۴۰ صفحه – وزیری (گالینگور) – چاپ ۴ سال ۱۳۹۳ – ۷۰۰ نسخه – ۹۵۰۰۰ ریال

 روابط خارجی ایران (دولت دست‌نشانده) ۱۳۵۷ – ۱۳۲۰ 

سیدعلیرضا ازغندی – نشرقومس – ۵۱۲ صفحه – وزیری (شومیز) – چاپ ۱۶ سال ۱۳۹۳ – ۱۰۰۰ نسخه – ۲۴۰۰۰۰ ریال

 نظریه‌های امپریالیسم، با آثاری از: ولفگانگ ج. مومسن، احمد ساعی، دیوید فیلد هاوس، آلبرت زیمانسکی 

ولفگانگ‌ج مومسن؛ فیلد هاوس؛ آلبرت زمانسکی – نشرقومس – ۲۷۴ صفحه – وزیری (شومیز) – چاپ ۱۰ سال ۱۳۹۳ – ۱۰۰۰ نسخه – ۱۲۰۰۰۰ ریال

 استعمار فرانو (نظام سلطه در قرن بیست‌ویکم)

جواد منصوری – امیرکبیر – ۳۶۴ صفحه – وزیری (شومیز) – چاپ ۳ سال ۱۳۹۳ – ۱۰۰۰ نسخه – ۱۲۵۰۰۰ ریال 

 اصول روابط بین‌الملل و سیاست خارجی 

عباس کاکایی؛ زیرنظر: امید روشناس؛ ویراستار: مصطفی کرمی – مهر سبحان – ۲۰۴ صفحه – رحلی (شومیز) – چاپ ۳ سال ۱۳۹۳ – ۲۰۰۰ نسخه – ۱۴۰۰۰۰ ریال

 اسطوره‌ دولت 

ارنست کاسیرر؛ مترجم: یدالله موقن – هرمس – ۴۷۶ صفحه – رقعی (گالینگور) – چاپ ۳ سال ۱۳۹۳ – ۱۰۰۰ نسخه – ۲۸۰۰۰۰ ریال

 مبانی علم سیاست 

ذکریا قادری؛ زیرنظر: امید روشناس؛ ویراستار: مصطفی کرمی – مهر سبحان – ۱۹۲ صفحه – رحلی (شومیز) – چاپ ۲ سال ۱۳۹۳ – ۲۰۰۰ نسخه – ۱۳۰۰۰۰ ریال

 اندیشه‌های سیاسی غرب و اسلام 

مریم سالاری؛ عباس کاکایی؛ زیرنظر: امید روشناس – مهر سبحان – ۲۳۲ صفحه – رحلی (شومیز) – چاپ ۳ سال ۱۳۹۳ – ۲۰۰۰ نسخه – ۱۵۰۰۰۰ ریال

 ماکس وبر و جامعه‌شناسی شناخت 

منوچهر آشتیانی – نشر قطره – ۳۱۴ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۲ سال ۱۳۹۳ – ۴۰۰ نسخه – ۱۵۵۰۰۰ ریال

۲۳- کتاب‌شناسی حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) از جمله شخصیت‌های مهم مذهبی و تاریخی است که در شهر ری زیسته و در آنجا از دنیا رفته و امروزه نیز حرم وی محل زیارت مشتاقان این حضرت است. زندگی و سیره و ابعاد علمی و فرهنگی حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) دست‌مایۀ تألیف کتاب‌های بسیاری از سوی نویسندگان شده است. آنچه می‌خوانید کتاب‌شناسی حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) به مناسبت ۴ تا ۸ بهمن، هفتۀ گرامیداشت مقام ایشان، است  که پیشینه به نقل از ایبنا تقدیم می‌کند:

منهاج السالکین فی سیره سیدنا عبدالعظیم: در بیان خصوصیات و ویژگی‌های عرفانی و مراتب وجودی حضرت عبدالعظیم (ع)

محمدجواد لاریجانی؛ مصحح: مهدی دانشیار، دانشیاران ایران، ۱۵۲ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۹۳، ۱۰۰۰ نسخه، ۶۰۰۰۰ ریال.

 حکمت‌نامه حضرت عبدالعظیم(ع)

محمد محمدی‌ری‌شهری؛ مرتضی خوش‌نصیب؛ ویراستار: سیدمجتبی غیوری، سازمان ‌چاپ ‌و نشر دارالحدیث، ۳۴۰ صفحه، چاپ ۵ سال ۱۳۹۳، ۱۰۰۰ نسخه، ۱۰۰۰۰۰ ریال.

 حکمت‌نامه حضرت عبدالعظیم(ع)

محمد محمدی‌ری‌شهری؛ مرتضی خوش‌نصیب؛ ویراستار: سیدمجتبی غیوری، سازمان ‌چاپ ‌و نشر دارالحدیث، ۳۴۰ صفحه، چاپ ۴ سال ۱۳۹۳، ۲۰۰۰ نسخه، ۶۰۰۰۰ ریال.

 ام‌البلاد: به انضمام کتابنامه حضرت عبدالعظیم حسنی(ره) و شهر ری 

علیرضا محمودی، ساکو، ۱۱۴ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۹۲، ۱۰۰۰ نسخه، ۶۰۰۰۰ ریال.

 شرح حدیث عرض دین حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

لطف‌الله صافی‌گلپایگانی، دفتر تنظیم و نشر آثار حضرت آیت‌‌الله العظمی صافی‌گلپایگانی، ۱۲۸ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۹۱، ۵۰۰۰ نسخه، ۱۵۰۰۰ ریال.

 حکمت‌نامه حضرت عبدالعظیم(ع)

محمد محمدی‌ری‌شهری؛ مرتضی خوش‌نصیب؛ ویراستار: سیدمجتبی غیوری، سازمان ‌چاپ ‌و نشر دارالحدیث، ۳۴۰ صفحه، چاپ ۳ سال ۱۳۹۱، ۱۰۰۰ نسخه، ۶۰۰۰۰ ریال.

 حکمت‌نامه حضرت عبدالعظیم(ع)

محمد محمدی‌ری‌شهری؛ بازنویسی: سیدمجتبی غیوری؛ ویراستار: محمدهادی خالقی، سازمان ‌چاپ ‌و نشر دارالحدیث، ۳۴۰ صفحه، چاپ ۲ سال ۱۳۹۱، ۱۰۰۰ نسخه، ۴۰۰۰۰ ریال.

 حکمت‌نامه حضرت عبدالعظیم(ع)

محمد محمدی‌ری‌شهری؛ مرتضی خوش‌نصیب؛ ویراستار: سیدمجتبی غیوری، سازمان ‌چاپ ‌و نشر دارالحدیث، ۳۴۰ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۹۱، ۱۰۰۰ نسخه، ۴۰۰۰۰ ریال.

 شرح حدیث عرض دین حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

لطف‌الله صافی‌گلپایگانی، دلیل ما، ۱۱۲ صفحه، چاپ ۲ سال ۱۳۹۰، ۳۰۰۰ نسخه، ۱۷۰۰۰ ریال.

 یاقوت ری: زندگانی حضرات عبدالعظیم حسنی و امامزاده حمزه و امامزاده طاهر(ع)

طاهر خوش؛ طاهر خوش‌ساروی؛ ویراستار: مهدی صباغی، شوق، ۱۵۲ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۹۰، ۳۵۰۰ نسخه، ۲۰۰۰۰ ریال.

 مهمان ری: حضرت عبدالعظیم(ع)

طاهر خوش؛ تصویرگر: حکیمه شریفی، نشر شوق، ۱۲ صفحه، چاپ ۴ سال ۱۳۸۹، ۵۰۰۰ نسخه، ۶۰۰۰ ریال.

 مروارید ری: داستانی بر اساس زندگی حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

محمدابراهیم حسن‌بیگی؛ ویراستار: علی موذنی؛ نقاش: فاطمه رادپور، سازمان‌ پژوهش ‌و برنامه‌‌ریزی ‌آموزشی، ‌انتشارات ‌مدرسه، ۳۶ صفحه، چاپ ۸ سال ۱۳۸۹، ۳۳۰۰ نسخه، ۱۲۰۰۰ ریال.

زیارت‌نامه حضرت عبدالعظیم(ص) امام‌زاده حمزه(ص) امامزاده طاهر(ص): زیارت عاشورا، زیارت آل یس، زیارت امین‌الله، دعای توسل، دعای عهد، دعای نور 

گردآورنده: فیروزآبادی؛ گردآورنده: کاشانی، مشهور، ۶۴ صفحه، جیبی (شومیز)، چاپ ۲ سال ۱۳۸۸، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۴۰۰۰ ریال.

 مهمان ری: حضرت عبدالعظیم(ع)

طاهر خوش؛ تصویرگر: حکیمه شریفی، نشر شوق، ۱۲ صفحه، چاپ ۳ سال ۱۳۸۷، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۵۰۰۰ ریال.

 شرح حدیث عرض دین حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

لطف‌الله صافی‌گلپایگانی، دلیل ما، ۱۱۰ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۷، ۳۰۰۰ نسخه، ۱۲۰۰۰ ریال.

 زیارت عاشورا به همراه زیارتنامه حضرت عبدالعظیم 

عباس قمی، نقش پرداز، ۱۶ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۷، ۱۰۰۰ نسخه، ۳۰۰۰ ریال.

 زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و امامزادگان بزرگوار حمزه بن موسی‌الکاظم: طاهر بن الامام زین‌العابدین(ع)

خطاط: جلال پورامینی، سمیع، ۳۲ صفحه، چاپ ۴ سال ۱۳۸۶، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۳۰۰۰ ریال.

 زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و امامزادگان بزرگوار حمزه بن موسی‌الکاظم: طاهر بن الامام زین‌العابدین(ع)

خطاط: جلال پورامینی، سمیع، ۳۲ صفحه، چاپ ۲ سال ۱۳۸۶، ۵۰۰۰ نسخه، ۲۰۰۰ ریال.

 مروارید ری: داستانی بر اساس زندگی حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام 

محمدابراهیم حسن‌بیگی؛ ویراستار: علی موذنی؛ نقاش: فاطمه رادپور، سازمان‌ پژوهش ‌و برنامه‌‌ریزی ‌آموزشی، ‌انتشارات ‌مدرسه، ۳۶ صفحه، چاپ ۷ سال ۱۳۸۶، ۳۰۰۰ نسخه، ۶۵۰۰ ریال.

 فدک: خمسه طیبه/ دعای ندبه/ امامت/ حضرت عبدالعظیم 

رضا استادی، برگزیده، ۴۶۴ صفحه، چاپ ۴ سال ۱۳۸۶، ۱۵۰۰ نسخه، ۴۶۰۰۰ ریال.

 زندگینامه و زیارتنامه حضرت عبدالعظیم، امام‌زاده حمزه و امام‌زاده طاهر(ع)

نیایشگران وحدت، ۴۸ صفحه، چاپ ۳ سال ۱۳۸۶، ۱۰۰۰۰۰ نسخه.

زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و امامزادگان بزرگوار حمزه بن موسی‌الکاظم: طاهر بن الامام زین‌العابدین(ع)

سمیع، ۳۲ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۶، ۵۰۰۰ نسخه، ۲۰۰۰ ریال.

حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، آفتاب ری 

محمدباقر پورامینی، بشیر اندیشه، ۱۷۶ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۵، ۳۰۰۰ نسخه، ۱۵۰۰۰ ریال.

نگین ری: آشنایی با شخصیت حضرت عبدالعظیم(ع) 

جواد محدثی، موسسه فرهنگی دارالحدیث، ۴۸ صفحه، چاپ ۲ سال ۱۳۸۵، ۵۰۰۰ نسخه، ۶۰۰۰ ریال.

مهمان ری: حضرت عبدالعظیم(ع)

طاهر خوش؛ تصویرگر: حکیمه شریفی، نشر شوق، ۱۲ صفحه،چاپ ۱ سال ۱۳۸۵، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۴۰۰۰ ریال.

شرح حدیث عرض دین حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

لطف‌الله صافی‌گلپایگانی، آستان مقدسه حضرت معصومه(س)، ۱۲۰ صفحه، چاپ ۳ سال ۱۳۸۵، ۳۰۰۰ نسخه، ۸۰۰۰ ریال.

زیارت‌نامه حضرت عبدالعظیم(ع)

تهیه و تنظیم: علیرضا حسین‌پور، آهسته، ۸ صفحه، چاپ ۵ سال ۱۳۸۵، ۳۰۰۰ نسخه، ۱۰۰۰ ریال.

زیارت‌نامه حضرت عبدالعظیم(ع)

تهیه و تنظیم: علیرضا حسین‌پور، آهسته، ۸ صفحه، چاپ ۴ سال ۱۳۸۵، ۳۰۰۰ نسخه، ۱۰۰۰ ریال.

زیارت‌نامه حضرت عبدالعظیم(ع) 

تهیه و تنظیم: علیرضا حسین‌پور، آهسته، ۸ صفحه، چاپ ۳ سال ۱۳۸۵، ۳۰۰۰ نسخه، ۱۰۰۰ ریال.

کرامات و زندگی‌نامه حضرت معصومه(ع) و حضرت عبدالعظیم(ع) و حضرت امام‌زاده حمزه(ع) و حضرت امام‌زاده طاهر(ع)

مهدی نوری، مشهور، ۲۸۸ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۵، ۵۰۰۰ نسخه، ۱۴۰۰۰ ریال.

زندگانی حضرت عبدالعظیم(ع)

احمد صادقی‌اردستانی، حافظ نوین، ۲۲۳ صفحه، چاپ ۴ سال ۱۳۸۵، ۳۰۰۰ نسخه، ۱۲۰۰۰ ریال.

زیارت‌نامه حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) و حضرت امامزاده حمزه(ع) و حضرت امامزاده طاهر(ع) به انضمام زیارت عاشورا، دعای … 

مصحح: جعفر شکری، شهریاری، ۶۴ صفحه، جیبی (شومیز)، چاپ ۱ سال ۱۳۸۵، ۵۰۰۰ نسخه، ۳۰۰۰ ریال.

زندگینامه و زیارتنامه حضرت عبدالعظیم، امام‌زاده حمزه و امام‌زاده طاهر(ع)

دنیای حکمت، ۴۸ صفحه، چاپ ۲ سال ۱۳۸۵، ۲۰۰۰۰ نسخه.

 فدک: خمسه طیبه/ دعای ندبه/ امامت/ حضرت عبدالعظیم 

رضا استادی، برگزیده، ۴۶۴ صفحه، چاپ ۳ سال ۱۳۸۵، ۱۵۰۰ نسخه، ۳۲۰۰۰ ریال.

 زیارت حضرت عبدالعظیم(ع)

دارالحدیث، ۸ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۴، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۲۰۰۰ ریال.

زیارت حضرت عبدالعظیم: زیارت امام‌زاده حمزه و امام‌زاده طاهر، دعاهائی از قرآن کریم، آیه‌الکرسی … 

مترجم: مهدی الهی‌قمشه‌ای، عفت، ۴۸ صفحه، چاپ ۵ سال ۱۳۸۴، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۳۰۰۰ ریال.

زیارت حضرت عبدالعظیم، امام‌زاده حمزه و امام‌زاده طاهر(ع) به همراه زیارت عاشورا و دعای توسل 

موسسه کتابسرای اعلمی، ۶۴ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۴، ۵۰۰۰ نسخه، ۳۰۰۰ ریال.

زیارت‌نامه حضرت عبدالعظیم(ع)

علیرضا حسین‌پور، آهسته، ۸ صفحه، چاپ ۲ سال ۱۳۸۴، ۳۰۰۰ نسخه، ۱۰۰۰ ریال.

زیارت عاشورا و دعای توسل همراه با: نماز شب، نماز غفیله، زیارت حضرت عبدالعظیم

خطاط: رضا ولی‌زاده، نخل دانش، ۴۸ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۴، ۲۰۰۰۰ نسخه، ۲۰۰۰ ریال.

 زیارتنامه حضرت عبدالعظیم به همراه زیارت عاشورا 

عباس قمی، نقش‌پرداز، ۱۶ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۴، ۱۰۰۰ نسخه، ۲۵۰۰ ریال.

 زیارت‌نامه حضرت عبدالعظیم(ع)

تهیه و تنظیم: علیرضا حسین‌پور، آهسته، ۸ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۴، ۳۰۰۰ نسخه، ۱۰۰۰ ریال.

فدک: خمسه طیبه/ دعای ندبه/ امامت/ حضرت عبدالعظیم 

رضا استادی، قدس، ۴۶۴ صفحه، چاپ ۲ سال ۱۳۸۳، ۱۵۰۰ نسخه، ۲۹۵۰۰ ریال.

فدک: خمسه طیبه/ دعای ندبه/ امامت/ حضرت عبدالعظیم 

رضا استادی، قدس، ۴۶۴ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۳، ۱۰۰۰ نسخه، ۲۹۵۰۰ ریال.

زندگینامه و زیارتنامه حضرت عبدالعظیم، امام‌زاده حمزه و امام‌زاده طاهر(ع)

دنیای حکمت، ۴۸ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰۰ نسخه.

جنات النعیم فی احوال سیدنا الشریف عبدالعظیم(ع)

محمداسماعیل کزازی‌اراکی‌فدایی؛ مصحح: علی‌اکبر زمانی‌نژاد، دارالحدیث، ۳۷۸ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه، ۲۰۰۰۰ ریال.

مجموعه مقالات کنگره حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

جمعی‌ از فضلا و نویسندگان، دارالحدیث، ۵۰۰ صفحه، (در ۴ جلد)، جلد ۴، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه، ۲۵۰۰۰ ریال.

زیارت‌نامه حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) (امامزاده حمزه و امامزاده طاهر(ع)

خطاط: عظیم هادی‌پور، ندای دوست، ۱۸ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۵۰۰۰ نسخه، ۱۰۰۰ ریال.

 مروارید ری: داستانی بر اساس زندگی حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

محمدابراهیم حسن‌بیگی؛ ویراستار: علی موذنی؛ نقاش: فاطمه رادپور، سازمان‌ پژوهش ‌و برنامه‌‌ریزی ‌آموزشی، ‌انتشارات ‌مدرسه، ۳۶ صفحه، چاپ ۶ سال ۱۳۸۲، ۳۰۰۰ نسخه، ۴۰۰۰ ریال.

شناخت‌نامه حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و شهر ری: مجموعه رساله‌های خطی و سنگی پیرامون حضرت … 

به‌اهتمام: سیدمجتبی صحفی؛ به‌اهتمام: علی‌اکبر زمانی‌نژاد، سازمان ‌چاپ ‌و نشر دارالحدیث، ۴۱۶ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه، ۲۰۰۰۰ ریال.

مجموعه مقالات کنگره حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

جمعی ‌از فضلا و نویسندگان، سازمان ‌چاپ ‌و نشر دارالحدیث، ۵۰۴ صفحه، (در ۴ جلد)، جلد ۱، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه، ۲۴۰۰۰ ریال.

زیارتنامه حضرت معصومه(ع) به ضمیمه زیارت حضرت عبدالعظیم، زیارت وارث و … : با علامت وقف 

گردآورنده: هیات‌ تحریریه ‌نشر رسول، نشر رسول، ۳۲ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۳۰۰۰ نسخه، ۲۰۰۰ ریال.

دانشمندان و مشاهیر حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام و شهر ری 

به‌اهتمام: علیرضا هزار، دارالحدیث، ۸۴۸ صفحه، (در ۲ جلد)، جلد ۲، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه.

شناخت‌نامه حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام و شهر ری (مجموعه گفتارهای پراکنده پیرامون شهر ری)

به‌اهتمام: سیدمحمدحسین حکیم؛ به‌اهتمام: علی‌اکبر زمانی‌نژاد، موسسه فرهنگی دارالحدیث، ۴۱۶ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه، ۱۸۰۰۰ ریال.

مسند حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام 

عزیزالله عطاردی‌قوچانی؛ علیرضا هزار، موسسه فرهنگی دارالحدیث، ۳۱۲ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۲۰۰۰ نسخه، ۱۵۰۰۰ ریال.

شناخت‌نامه حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام و شهر ری (مجموعه گفتارهای پراکنده پیرامون حضرت عبدالعظیم)

به‌اهتمام: علی‌اکبر زمانی‌نژاد؛ به‌اهتمام: ابوالفضل حافظیان‌بابلی، موسسه فرهنگی دارالحدیث، ۳۹۲ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه، ۱۸۰۰۰ ریال.

 روح و ریحان، یا، جنه‌النعیم و العیش‌السلیم فی احوال السید عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام التکریم 

محمدباقر بن ‌اسماعیل واعظکجوری؛ محقق: صادق حسینی‌اشکوری، موسسه فرهنگی دارالحدیث، ۴۰۰ صفحه، (در ۶ جلد)، جلد ۵، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه.

دانشمندان و مشاهیر حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام و شهر ری 

به‌اهتمام: علیرضا هزار، موسسه فرهنگی دارالحدیث، ۳۹۶ صفحه، (در ۲ جلد)، جلد ۱، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه.

مأخذشناسی حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام و شهر ری 

ابوالفضل حافظیان‌بابلی؛ سیدمحمدحسین حکیم، موسسه فرهنگی دارالحدیث، ۴۰۸ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه، ۱۸۰۰۰ ریال.

روح و ریحان، یا، جنه‌النعیم و العیش‌السلیم فی احوال السید عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام التکریم  

محمدباقر بن ‌اسماعیل واعظ کجوری؛ محقق: صادق حسینی‌اشکوری، موسسه فرهنگی دارالحدیث، ۴۰۲ صفحه، (در ۶ جلد )، جلد ۶، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه.

 شناخت‌نامه حضرت عبدالعظیم حسین علیه‌السلام و شهر ری (مجموعه کتاب‌ها و رساله‌ها)

به‌اهتمام: مهدی مهریزی؛ به‌اهتمام: علی‌اکبر زمانی‌نژاد، مؤسسه فرهنگی دارالحدیث، ۵۶۸ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه، ۲۴۰۰۰ ریال.

روح و ریحان، یا، جنه‌النعیم و العیش‌السلیم فی احوال السید عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام التکریم 

محمدباقر بن ‌اسماعیل واعظکجوری؛ محقق: صادق حسینی‌اشکوری، مؤسسه فرهنگی دارالحدیث، ۴۳۰ صفحه، (در ۶ جلد)، جلد ۳، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه.

 روح و ریحان، یا، جنه‌النعیم و العیش‌السلیم فی احوال السید عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام التکریم 

محمدباقر بن‌ اسماعیل واعظکجوری؛ محقق: صادق حسینی‌اشکوری، مؤسسه فرهنگی دارالحدیث، ۴۳۴ صفحه، (در ۶ جلد)، جلد ۱، چاپ ۱، سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه.

روح و ریحان، یا، جنه‌النعیم و العیش‌السلیم فی احوال السید عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام التکریم 

محمدباقر بن ‌اسماعیل واعظکجوری؛ محقق: صادق حسینی‌ اشکوری، مؤسسه فرهنگی دارالحدیث، ۴۵۰ صفحه، (در ۶ جلد)، جلد ۲، چاپ ۱ سال ۱۳۸۲، ۱۰۰۰ نسخه.

زیارت حضرت عبدالعظیم: زیارت امام‌زاده حمزه و امام‌زاده طاهر، دعاهایی از قرآن کریم، آیه‌الکرسی … 

مترجم: مهدی الهی‌قمشه‌ای، عفت، ۴۸ صفحه، چاپ ۴ سال ۱۳۸۱، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۱۵۰۰ ریال.

زندگینامه و زیارتنامه حضرت عبدالعظیم، امام‌زاده حمزه و امام‌زاده طاهر(ع)

نیایشگران وحدت، ۴۸ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۱، ۲۰۰۰۰ نسخه.

سوره مبارکه انعام به انضمام دعای توسل، زیارت عاشورا- زیارت حضرت عبدالعظیم زیارت … 

مترجم: مهدی الهی‌قمشه‌ای؛ خطاط: احمد نیریزی؛ مذهب: محمد طریقتی، عفت، ۱۵۲ صفحه، چاپ ۴ سال ۱۳۸۱، ۵۰۰۰ نسخه، ۴۰۰۰ ریال.

سوره مبارکه انعام به انضمام دعای توسل، زیارت عاشورا- زیارت حضرت عبدالعظیم زیارت … 

مترجم: مهدی الهی‌قمشه‌ای؛ خطاط: احمد نیریزی؛ مذهب: محمد طریقتی، عفت، ۱۳۶ صفحه، چاپ ۴ سال ۱۳۸۱، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۲۵۰۰ ریال.

زیارت حضرت عبدالعظیم (امامزاده حمزه و امامزاده طاهر)

عظیم هادی‌پور، پیام معلم، ۲۴ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۱، ۵۰۰۰ نسخه، ۱۰۰۰ ریال.

زیارت حضرت عبدالعظیم(ع): زیارت امام‌زاده حمزه(ع)، زیارت امام‌زاده طاهر(ع)

مترجم: مهدی الهی‌قمشه‌ای، نشر نذیر، بنی ‌فاطمه، ۳۲ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۱، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۱۰۰۰ ریال.

زیارت حضرت عبدالعظیم: زیارت امام‌زاده حمزه و امام‌زاده طاهر، دعاهائی از قرآن کریم، آیه‌الکرسی و.. .

مترجم: مهدی الهی‌قمشه‌ای، عفت، ۴۸ صفحه، چاپ ۳ سال ۱۳۸۱، ۵۰۰۰ نسخه، ۱۲۰۰ ریال.

 زیارت حضرت عبدالعظیم: زیارت امام‌زاده حمزه و امام‌زاده طاهر دعاهائی از قرآن کریم، آیه‌الکرسی و… 

مترجم: مهدی الهی‌قمشه‌ای، عفت، ۴۸ صفحه، چاپ ۲ سال ۱۳۸۰، ۵۰۰۰ نسخه، ۱۲۰۰ ریال.

 سوره مبارکه انعام به انضمام دعای توسل، زیارت عاشورا- زیارت حضرت عبدالعظیم زیارت … 

مترجم: مهدی الهی‌قمشه‌ای؛ خطاط: احمد نیریزی، عفت، ۱۵۲ صفحه، چاپ ۳ سال ۱۳۸۰، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۲۵۰۰ ریال.

 سوره مبارکه انعام به‌انضمام دعای توسل، زیارت عاشورا- زیارت حضرت عبدالعظیم زیارت … 

مترجم: مهدی الهی‌قمشه‌ای؛ خطاط: احمد نیریزی، عفت، ۱۵۲ صفحه، چاپ ۳ سال ۱۳۸۰، ۵۰۰۰ نسخه، ۴۰۰۰ ریال.

نگین ری: آشنایی با شخصیت حضرت عبدالعظیم(ع)

جواد محدثی، مؤسسه فرهنگی دارالحدیث، ۴۸ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۸۰، ۵۰۰۰ نسخه، ۲۵۰۰ ریال.

زندگانی حضرت عبدالعظیم(ع)

احمد صادقی‌اردستانی، حافظ نوین، ۲۲۴ صفحه، چاپ ۲ سال ۱۳۸۰، ۵۰۰۰ نسخه، ۹۰۰۰ ریال.

زیارت‌نامه عبدالعظیم علیه‌السلام: به انضمام توصیه امام زمان علیه‌السلام در خصوص مسجد مقدس جمکران 

محدث قمی، صدر رضوانی، ۳۲ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۷۹، ۵۰۰۰ نسخه، ۱۵۰۰ ریال.

سوره مبارکه انعام به‌انضمام دعای توسل، زیارت عاشورا، زیارت حضرت عبدالعظیم زیارت … 

مترجم: مهدی الهی‌قمشه‌ای؛ خطاط: احمد نیریزی؛ مذهب: محمد طریقتی، عفت، ۱۵۲ صفحه، چاپ ۲ سال ۱۳۷۹، ۵۰۰۰ نسخه، ۲۵۰۰ ریال.

سوره مبارکه انعام به‌انضمام دعای توسل، زیارت عاشورا، زیارت حضرت عبدالعظیم زیارت … 

مترجم: مهدی الهی‌قمشه‌ای؛ خطاط: احمد نیریزی، عفت، ۱۵۲ صفحه، چاپ ۲ سال ۱۳۷۹، ۵۰۰۰ نسخه، ۳۵۰۰ ریال.

سوره مبارکه انعام به‌انضمام دعای توسل، زیارت عاشورا، زیارت حضرت عبدالعظیم زیارت … 

مترجم: مهدی الهی‌قمشه‌ای؛ خطاط: احمد نیریزی، عفت، ۱۵۲ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۷۸، ۵۰۰۰ نسخه، ۳۵۰۰ ریال.

زیارت حضرت عبدالعظیم: زیارت امام‌زاده حمزه و امام‌زاده طاهر دعاهائی از قرآن کریم، آیه‌الکرسی و… 

مترجم: مهدی الهی‌قمشه‌ای، عفت، ۴۸ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۷۸، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۱۰۰۰ ریال.

 

زیارتنامه کامل حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، حضرت معصومه(س) و حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) و امین‌الله 

تهیه و تنظیم: سیدحسین صدرالحفاظ؛ خطاط: جلال پورامینی، نشر برف، ۷۲ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۷۸، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۱۵۰۰ ریال.

شرح حدیث عرض دین حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

لطف‌الله صافی‌گلپایگانی، حضرت معصومه(س)، ۱۰۰ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۷۸، ۳۰۰۰ نسخه، ۲۲۰۰ ریال.

شرح حدیث عرض دین حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

لطف‌الله صافی‌گلپایگانی، آستان مقدسه حضرت معصومه(س)، ۱۰۰ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۷۷، ۳۰۰۰ نسخه، ۲۲۰۰ ریال.

مروارید ری: داستانی بر اساس زندگی حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام 

محمدابراهیم حسن‌بیگی؛ ویراستار: علی موذنی؛ نقاش: فاطمه رادپور، مدرسه برهان، ۳۶ صفحه، چاپ ۵ سال ۱۳۷۷، ۳۰۰۰ نسخه، ۲۵۰۰ ریال.

مروارید ری: داستانی بر اساس زندگی حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام 

محمدابراهیم حسن‌بیگی؛ ویراستار: علی موذنی؛ تصویرگر: فاطمه رادپور، مدرسه برهان، ۳۶ صفحه، چاپ ۴ سال ۱۳۷۷، ۵۰۰۰ نسخه، ۱۸۰۰ ریال.

زیارت حضرت معصومه)س) زیارت حضرت عبدالعظیم(ع)

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران (سروش)، ۲۴ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۷۶، ۲۰۰۰۰ نسخه، ۴۰۰ ریال.

مروارید ری: داستانی بر اساس زندگی حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام 

ابراهیم‌حسن بیگی، مدرسه برهان، ۳۶ صفحه، چاپ ۳ سال ۱۳۷۵، ۵۰۰۰ نسخه، ۱۵۰۰ ریال.

سرزمین کرامت: ۲۰ سرگذشت از کرامات سیدالکریم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

مؤسسه فرهنگی دارالحدیث، ۸۰ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۷۵، ۳۳۰۰ نسخه، ۱۵۰۰ ریال.

زیارت حضرت عبدالعظیم(ع)

کانون‌ انتشارات ‌شریعت، ۳۲ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۷۵، ۵۰۰۰ نسخه، ۶۰۰ ریال.

مروارید ری: داستانی بر اساس زندگی حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام 

محمدابراهیم حسن‌بیگی؛ ویراستار: علی موذنی؛ نقاش: فاطمه رادپور، مدرسه برهان، ۳۶ صفحه، چاپ ۲ سال ۱۳۷۴، ۵۰۰۰ نسخه، ۱۳۰۰ ریال.

زندگانی حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام 

عزیزالله عطاردی، عطارد، ۳۵۶ صفحه، چاپ ۳ سال ۱۳۷۳، ۳۰۰۰ نسخه، ۶۰۰۰ ریال.

زندگانی حضرت عبدالعظیم(ع)

احمد صادقی‌اردستانی، حافظ، ۱۶۰ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۶۹، ۵۰۰۰۰ نسخه، ۷۰۰ ریال.

زیارتنامه حضرت عبدالعظیم امامزاده حمزه و امامزاده طاهر(ع)

گردآورنده: اسماعیل پزشکیان‌نژاد؛ خطاط: غلامرضا مجد، پزشکیان‌نژاد و پسران، ۲۲ صفحه، چاپ ۲ سال ۱۳۶۸، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۹۰ ریال.

صراط التزکیه: زیارتنامه حضرت عبدالعظیم امام‌زاده حمزه و طاهر 

گردآورنده: اسماعیل پزشکیان‌نژاد؛ خطاط: غلامرضا مجد، پزشکیان‌نژاد و پسران، ۲۴۱۹۶ صفحه، جلد ۱۹، چاپ ۱ سال ۱۳۶۴، ۱۰۰۰۰ نسخه، ۵۰ ریال.

زیارتنامه حضرت عبدالعظیم(ع)

برادران ملکوتی، ۱۲ صفحه، چاپ ۱ سال ۱۳۶۳، ۵۰۰ نسخه.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *