«سید عبدالله شبر»، اصولی متاثر از اخباریان

ماه پرخیر رجب، یادآور رحلت «سید عبدالله شبر»، محدث و مفسر بزرگوار شیعه است. «پیشینه» (عبرت پژوهی تاریخی)، بمناسبت سالگشت وفات این فقیه اصولی، مقالاتی را درباره ی وی بازنشر می کند.

سید عبدالله شبر (۱۱۸۸ – ۱۲۴۲ ق) بیش تر، بجهت کثرت تالیفاتش (که خود آن را از عنایت امام موسی بن جعفر (علیهما السلام) می دانسته) شهرت دارد. از آثار وی می توان بـ«تفسیر القرآن الکریم»، معروف بـ«تفسیر شبر»، اشاره کرد که ویراست دوم آن با تحقیق حامد حفنی داود در ۱۳۸۵ ق، در قاهره بچاپ رسیده (درباره ی تفسیر نام برده، اینجا را ببینید)
Shebr_big
و نیز الأنوار اللامعه فی شرح الزیاره الجامعه که شرحی است «وسیط» (نه مفصل که بدان «مبسوط» گویند و نه مختصر که موجز، وجیز یا بسیط نام دارد!) بزبان عربی که با دو تصحیح و تحقیق گوناگون چاپ شده (تصحیح و تحقیق جعفر محمودی، مشهد: بعثت، ۱۴۰۵ ق و تصحیح و تحقیق فاضل فراتی و علاء کاظمی، قم: عاشورا، ۱۳۸۳ ش). این شرح را «عباسعلی سلطانی گلشیخی» با عنوان «با اختران تابناک ولایت: شرح زیارت جامعه ی کبیره» بفارسی (مشهد: بنیاد پژوهش‏ های اسلامی آستان قدس رضوی، ۱۳۶۷ ش) و «عمران رجب اف» نیز آن را بروسی ترجمه و چاپ کرده است (قم: فجر قرآن، ۱۳۸۵ ش).

در ادامه، مقاله ای با عنوان «سید عبدالله شبر در نزاع اصولی و اخباری» آمده که نویسنده با استناد بدو نسخه ی خطی از کتاب «منیه المحصلین فی حقیه طریقه المجتهدین» که شبر در دفاع از اصولیان نوشته، نشان داده که وی فقیهی اصولی اما متاثر از اخباریان است. برای باربرداری روی نامش کلیک کنید:
سید عبدالله شبر در نزاع اصولی و اخباری
916A
برای اطلاع بیش تر درباره ی «سید عبدالله شبر» و جایگاهش در نزاع اصولی -اخباری می توانید مطالب ذیل بقلم «حسن انصاری» را بخوانید:
سید عبدالله شبر محدثی در سنت علامه مجلسی
سهم سید عبدالله شبّر در نزاع اخباری/اصولی
جایگاه فقهی/ اصولی سید عبد الله شبّر و سهم او در نزاع اصولی/اخباری
سید عبدالله شبر و شیخیه
کتاب جامع المعارف والأحکام


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *