رصد اخبار تاریخی هفته

۱-نشست تخصصی «غلوپژوهی از منظر قرآن و حدیث» با هدف بررسی نگرش حداکثری نسبت به موضوعاتی مانند «نصب الهی»، «علم موهوب» و «کرامات» که طی تاریخ شیعه مورد اختلاف علما بوده است، در خبرگزاری ایکنا برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش، دکتر محمدکاظم رحمتی، استادیار بنیاد دایره‌المعارف، و دکتر محمدهادی گرامی، پژوهشگر حوزۀ تاریخ اندیشه، از سخنرانان این نشست تخصصی هستند. همچنین دکتر رضا قربانی، حدیث‌پژوه و مدرس دانشگاه، نیز از سخنرانان این نشست است که رسالۀ دورۀ دکتری وی با عنوان «اصالت حدیث شیعه در موضوع مقامات ائمه علیهم‌السلام (نصب الاهی، علم موهوب و کرامات)» ــ که در دانشگاه تهران دفاع شده است ــ به تفصیل به موضوع غلو از منظر احادیث پرداخته است. بر اساس این گزارش، در مقابل برخی دیدگاه‌ها که به وقوع جعل حداکثری توسط غالیان و برخی محدثان در کتب حدیثی ناظرند، رسالۀ دکتر قربانی بر آن است تا با نشان دادن شواهدی، بر نفی چنین اعتقادی تأکید ورزد و از این طریق مباحثی را اثبات نماید که در ارتباط با نگرش حداکثری نسبت موضوعاتی چون «نصب الهی»، «علم موهوب» و «کرامات» است. نگرش حداکثری نسبت به این موضوعات همیشه در تاریخ شیعه مورد نزاع و اختلاف علما بوده است و نظرات کاملاً متفاوتی را نسبت به آنها می‌توان یافت. در این نشست نیز با طرح دیدگاه‌های مختلف و با محوریت این رسالۀ دکتری، نظرات موافق و مخالف مورد بررسی و بازخوانی قرار خواهند گرفت. یادآور می‌شود مجری ـ کارشناس نشست تخصصی «غلوپژوهی از منظر قرآن و حدیث»، دکتر فرهاد الله‌وردی، استادیار دانشگاه آزاد است و نشست یادشده روز یکشنبه ۷ دی‌ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن کنفرانس خبرگزاری ایکنا به نشانی خیابان انقلاب، خیابان قدس، ابتدای بزرگمهر پلاک ۸۵ برگزار می‌شود.

۲- شماره جدید  فصلنامه «بررسی‌های نوین تاریخی» منتشر شد

به گزارش پیشینه (دوره جدید، سال اول، شماره ۱، بهار ۱۳۹۳) فصلنامه بررسی‌های نوین تاریخی دربردارندۀ مقالات زیر است:

چشم‌انداز تاریخی جهان‌بینی و فلسفه علمی/ دکتر ضیاء صدرالاشرافی   

منشاء مفهوم اساطیری نقش مایه درخت زندگی در هنر عیلام عتیق و کهن/ هانیه تکاور   

نشانه‌شناسی نقش مایه شیر بالدار ارجان/ وحید عسکرپور

نگاهی به وجه تسمیه و موقعیت جغرافیایی، سیاسی و نظامی شهر جندی‌شاپور/ عبدالله فرهی

نقش موقعیت و جغرافیای اقتصادی خراسان و ماوراءالنهر در اقتصاد عهد سامانیان/ علی ممبینی، علی بحرانی‌پور   

بازتاب اوضاع اجتماعی قرون میانه‌ی هجری در ادبیات داستانی فارسی، بررسی موردی: داستان سمک عیار/ علی‌محمد طرفداری

نقش تنش‌های درون‌ساختاری در بحران‌های سیاسی عهد سلجوقی/ سهیلا نعیمی   

اسماعیلیه و نقش آنان در بی‌ثباتی سیاسی حکومت سلجوقی/ قربان‌علی کناررودی

۳- هزینه چاپ مقالات در فصلنامه «مطالعات تاریخ اسلام»

مطابق مصوبه شورای تحریریۀ فصلنامه «مطالعات تاریخ اسلام»، از فصلنامه شماره ۲۲ هزینۀ داوری و چاپ مقالات علمی پژوهشی از استادان و پژوهشگران محترم به شرح زیر اخذ می‌گردد:

با توجه به رویکرد پژوهشکده مبنی بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها و سیاست خودگردانی نشریات علمی، مقرر گردید در فصلنامه علمی پژوهشی «مطالعات تاریخ اسلام» برای داوری مقالات یک میلیون ریال و جهت چاپ مقالات دو میلیون ریال اخذ گردد.

پژوهشگران محترم می‌توانند پس از تأیید اولیۀ مقاله، هزینه داوری مقاله به مبلغ یک‌میلیون ریال را به شماره ۱-۱۳۸۸۴۵۶-۸۰۰-۲۰۵ بانک پاسارگاد به نام پژوهشکدۀ تاریخ اسلام واریز نمایند و در بالای فیش واریزی قید کنند: جهت داوری مقالۀ ارسالی به فصلنامه مطالعات تاریخ اسلام و سپس اسکن فیش واریزی را به ایمیل پژوهشکده (Info@pte.ac.ir) یا شماره فاکس پژوهشکده ۸۸۶۷۶۸۶۰ ارسال نمایند.

پس از داوری مقالات، نتیجۀ داوری به فرستنده یا فرستندگان مقاله اطلاع داده خواهد شد تا هزینۀ چاپ مقاله به مبلغ دومیلیون ریال به همان شیوه واریز شود.

۴- هنر اسلامی: هنر سوخت ج ۱ جلد سازی اسلامی

به گزارش کتابخانۀ تخصصی تاریخ ایران و اسلام، هنر سوخت یکی از تکنیک‌های صحافی سنتی است که توسط استاد قوام‌الدین مجلد تبریزی ابداع و به شیوۀ سوخت معرّق اجرا گردید و تا دورۀ قاجاریه ادامه داشت، اما با قرار گرفتن صحافی مدرن به جای صحافی سنتی، تکنیک سوخت رو به فراموشی گذاشت.

 کتاب هنر اسلامی: هنر سوخت

هنرمندان اصفهان در اواخر دورۀ قاجاریه با توجه به تکنیک هنر سوخت، تصمیم گرفتند اثر تابلوی سوخت معرق را خلق کنند که باعث ایجاد سبک جدید در این هنر گردید.

شناخت کم جامعۀ هنری از این هنر به دلیل ترکیبی بودن چندین هنر در یک هنر باعث گرایش کمتری به هنر سوخت شده است.

در این کتاب سعی شده است با معرفی هنر سوخت سنتی و معرفی سبک جدید در تابلوهای سوخت، گامی در جهت شناخت این هنر سنتی برداشته شود.

فهرست مطالب کتاب:

مقدمه

وجه تسمیه

نگرش به روند تاریخی سوخت در میان هنرهای سنتی ایران

بررسی مواد و ابزار

بررسی تکنیک‌های مختلف ساختاری در طول ادوار تاریخ

بررسی طرح و نقش

بررسی کاربرد هنر سوخت

بعد معنوی هنر سوخت

آشنائی با زندگی و آثار اساتید فن

معرفی نمونه‌های نفیس این هنر

کتاب «هنر اسلامی: هنر سوخت ج ۱ جلدسازی اسلامی» را بهمن آقاجانپور تألیف کرده و انتشارات روش روشن ساری در سال ۱۳۹۳ منتشر کرده است.

۵- چهاردهمین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی روز دوشنبه هشتم دی‌ماه سال جاری در سالن همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش میراث مکتوب، آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی هرساله با هدف تکریم عالمان و سرآمدان عرصۀ تحقیق در حوزۀ نسخه‌های خطی برگزار می‌شود.

«تألیف، تدوین و ترجمه کتاب، مقاله و پایان‌نامه»، «نقد و تصحیح متون»، «فهرست‌نویسی و فهرست‌نویسان»، «اهداگران مجموعه‌های خطی»، «نشریات فعال در حوزه نسخه خطی»، «طرح‌های پژوهشی»، «مرمت سنتی و مجازی»، «مؤسسات فعال در حوزه نسخ خطی»، «سایت‌های فعال در زمینه نسخ خطی»، «طراحی نرم‌افزارهای اطلاع‌‌رسانی و آموزش نسخ خطی»، «یادداشت، گفت‌وگو و گزارش» از محورهای این آیین بزرگداشت است.

دبیری علمی چهاردهمین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی را دکتر نجفقلی حبیبی و دبیری اجرایی آن را احسان‌الله شکراللهی برعهده دارد.

در این دوره همچنین از مقام استاد فقید شادروان عزیزالله عطاردی تجلیل خواهد شد.

چهاردهمین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی روز دوشنبه، ۸ دی سال ۱۳۹۳ از ساعت ۱۵ در سالن همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی جمهوری اسلامی به نشانی بزرگراه حقانی، غرب به شرق، بلوار کتابخانۀ ملی، ساختمان کتابخانۀ ملی برگزار می‌شود.

۶- ویژه‌برنامه‌های مراسم گرامی‌داشت شانزدهمین سال انتشار فصلنامه «تاریخ‌پژوهی» روز چهارشنبه ۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۳ در دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود.

ویژه‌برنامه‌های مراسم گرامی‌داشت شانزدهمین سال انتشار فصلنامه «تاریخ‌پژوهی»: مجله انجمن علمی دانشجویان تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد، توسط دفتر انجمن ایرانی تاریخ شعبه خراسان رضوی با همکاری انجمن علمی دانشجویان تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد و مشارکت سازمان کتابخانه‌ها و ادارۀ اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی و سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی روز چهارشنبه ۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۳ در دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی برگزار می‌شود. 

 نشست صبح چهارشنبه: میزگرد تخصصی تاریخ‌نگاری انتقادی با حضور: 

- دکتر داریوش رحمانیان؛ عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه تهران

- دکتر حسن حضرتی؛ عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه تهران

- دکتر سیمین فصیحی؛ عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه الزهرا

- دکتر ابوالفضل حسن‌آبادی؛ مدیر امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی

- دکتر محسن خلیلی؛ عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد

- دکتر محمدتقی ایمان‌پور؛ مدیر گروه تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد

تقدیر از نویسندگان چهارمین شماره از ویژه‌نامۀ تخصصی نقش مشهد در انقلاب اسلامی

ساعت مراسم ۹ صبح روز چهارشنبه ۱۰ دی و محل مراسم تالار شادروان دکتر رجایی بخارایی  

 نشست عصر چهارشنبه: میزگرد تخصصی بررسی آیین‌های سنتی شب چله در خراسان با حضور:

- دکتر محمدتقی ایمان‌پور

- دکتر حسین الهی

- دکتر افضل وثوقی

- دکتر رامپور صدر نبوی

- مهندس لباف خانیکی

همراه با موسیقی سنتی و رونمایی از پژوهش‌های نوین سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی و تقدیر از نویسندگان برتر و همکاران مجلۀ «تاریخ‌پژوهی» در شانزده سال گذشته

ساعت مراسم ۱۷ و محل مراسم تالار فردوسی دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی 

۷- برنامه‌های اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی در هفتۀ دوم دی‌ماه

اندیشگاه فرهنگی کتابخانۀ ملی در دومین هفتۀ دی‌ماه میزبان هشت نشست تخصصی خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی جمهوری اسلامی ایران، اندیشگاه فرهنگی در دومین هفتۀ دی‌ماه میزبان هشت نشست تخصصی به ترتیب زیر خواهد بود:

نشست «نحوه تدوین استراتژی پژوهش در سازمان» با سخنرانی آقای مهندس امیر مقدمی و خانم فرزانه شادان‌پور شنبه ۶ دی‌ماه ساعت ۱۰ تا ۱۲؛ 

نهمین کلاس «ایران پیش از اسلام» مدرس: استاد اکبر ثبوت شنبه ۶ دی‌ماه ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶؛

نشست «جعل در نسخه‌های خطی» با سخنرانی آقای دکتر حبیب الله عظیمی یکشنبه ۷ دی‌ماه ساعت ۱۰ تا ۱۲ ؛

سومین کلاس «شناخت شعر معاصر از مشروطه تا امروز» مدرس: آقای سهیل محمودی یکشنبه ۷ دی‌ماه ساعت ۱۴ تا ۱۶؛

هشتمین کلاس «فلسفه اخلاق» مدرس: آقای دکتر انشاالله رحمتی یکشنبه ۷ دی‌ماه ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۸؛

نشست «خدمت پل بلیو به کتابخانه ملی پاریس و تحقیقات ایرانی» با سخنرانی خانم دکتر فرح زاهدی دوشنبه ۸ دی‌ماه ساعت ۱۰ تا ۱۲ ؛

نشست «یلدای ایرانی: اسطوره‌ها، آیین‌ها و کارکردها» با سخنرانی آقای دکتر محمدجواد قنواتی و فرید قاسملو سه‌شنبه ۹ دی‌ماه ساعت ۱۰ تا ۱۲؛ 

سومین کلاس «تأملی در صائب و سبک هندی» مدرس: آقای ساعد باقری چهارشنبه ۱۰ دی‌ماه ساعت ۱۴ تا ۱۶؛ 

شرکت در این نشست ها برای علاقه‌مندان آزاد است.

۸- نمایشگاه مجازی «وقف‌نامه‌های عاشورایی» به مناسبت ۲۹ آذر، روز وقف

وقف در لغت به معنای ایستادن یا به حالت ایستاده ماندن و آرام گرفتن است و در اصطلاح فقهی، عقدی است که ثمرۀ آن حبس کردن اصل، و رها کردن منفعت آن است. به عبارت دیگر «حبس کردن چیزی از طرف مالکش به وجهی از وجوه، به نحوی که فروش آن ممنوع باشد، به ارث منتقل نگردد، قابل هبه نباشد، فروخته نشود و به رهن و اجاره و عاریت و از این قبیل داده نشود و صرف کردن آن مال در جهتی که واقف تعیین کرده است». در قرآن مجید آیه‌ای که بر وقف و احکام فقهی آن صراحت داشته باشد وجود ندارد، ولی می‌توان به آیات مربوط به احسان و انفاق، قرض‌الحسنه، تعاون، و صدقه به جواز، استدلال کرد؛ از جمله آیاتی که به طور عموم بر انجام دادن امور خیر و تشویق و تحریض آنها دلالت دارد، آیه ۹۲ از سوره آل عمران است که می‌فرماید: «لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّى تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ و مَا تُنفِقُواْ مِن شَیْءٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِیمٌ»؛ هرگز به نیکوکارى نخواهید رسید تا از آنچه دوست دارید انفاق کنید و از هر چه انفاق کنید قطعا خدا بدان داناست.

در ایران وقف از قدمتی کهن برخوردار است و واقفان ایرانی در این زمینه  فعالیت و خدمات گسترده‌ای داشته‌اند. از جمله اقدام‌های آنها، اختصاص وقف برای امور دینی، علمی، تهیه غذا و اطعام، امور انسانی و عام‌المنفعه، و… است.

از میان موقوفات اختصاص‌یافته برای امور دینی، اهتمام به برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) دارای ارزش و اهمیتی ویژه است. در این زمینه، اسناد ارزشمندی برجای مانده که گویای عشق و ارادت واقفان به ائمه اطهار به‌ویژه سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است.

گروه ارتباطات آرشیوی [کتابخانه ملی] ضمن گرامی‌داشت این روز، اسنادی را در ارتباط با این موضوع آماده نموده است که با عنوان «وقف‌نامه‌های عاشورایی»، به صورت مجازی در وبگاه سازمان تقدیم علاقه‌مندان می‌نماید. در این نمایشگاه، تعداد ۱۱ عنوان و ۲۰ برگ سند معرفی می‌گردد.

وقف نامچه ـ واقف: خانم کوچک زوجه آقا بزرگ رشتی ـ وکیل و نایب‌الوکاله: حاجی میرزا آقایی طهرانی ـ عین موقوفه: کل یک باب حوالی در محله کرد کوه[؟] حسام‌الدین ـ مصارف: تعزیه‌داری خامس آل عبا و ابا عبدالله الحسین(ع) روزهای دوشنبه و جمعه و نیز زیارت ساکنان خانه به نیابت واقفه و والدین و همشیره او ـ تولیت: میرزا هدایت الله مجتهد.

سواد وقفنامه (به افاده صلح شرعی) ـ واقف: محمد اسماعیل ولد زین‌الجاهدین سرشکی ـ عین موقوفه (مورد صلح): مجاری شش سهم آب جاری اراضی و اشجار و کلیه متعلقات داخلی و خارجه آن موسوم به دارنج (قصبه بیرجند) مصارف: بعد از وضع اخراجات ملکی و عشر حق‌التولیه و رفع تکالیف دیوانی از منافع املاک مزبور صرف صدم و صلوات بر موقوف علیه و تعزیه‌داری ابا عبدالله الحسین(ع) ـ تولیت: خود واقف و پس از آن ارشد اولاد ذکور او.

سواد وقفنامه ـ واقف: حاج علی بن کربلایی شفیع ـ عین موقوفه: موازی یک درب (خانه) واقع در محله سرای کربلایی علی باقر و یک در کاروانسرا، سوای دو اطاق واقع در دالان کاروانسرای و نیز یک سهم از مجاری قنات مزرعه کلاته (قصبه بیرجند) مصارف: منافع صرف تعزیت خامس آل عبا(ع) و آبای او ـ بعد از اخراجات وارثین ـ تولیت: واقف و سپس اولاد ذکور او و در صورت انقراض نسل: امام جمعه و الجماعت بیرجند.

سواد وقفنامه ـ واقف: آقا میرزا علی‌نقی خلف میرزا محمد‌علی آشتیانی ـ عین موقوفه: سه دانگ از کل شش دانگ مجاری آب در متن مزرعه موسوم به ‌‍‌‌‌[خانیه؟] ـ مصارف: منافع صرف تعزیه‌داران سید الشهداء(ع) و هشت سهم از ده سهم آن برای روضه‌خوانی و خرج روشنایی و قهوه و غلیان و اجرت روضه‌خوان (در دهه اول محرم و عاشورا) ـ تولیت/ ناظر: واقف.

وقفنامه ـ واقف: حاجی سید ابراهیم طهرانی ـ عین موقوفه: یک دانگ مشاع از کل شش دانگ کاروانسرای نو، معروف به سرای قزوینی‌ها ـ تولیت: آقا شیخ محمدصادق همدانی و آقا میرزا علی‌نقی (داماد واقف) ـ مصارف: جهت خیرات و مبرات، ثواب ۴ ثلث آن در حق والد واقف، منافع ده تومان به همشیرگان واقف و نیز سالانه مبلغ ۲۵ تومان صرف عزاداری خامس آل‌عبا(ع)

وقفنامه ـ واقف: حاجی استاد حسن معمار (خراسانی) ـ عین موقوفه: دوباب دکان و دو باب بالا خانه و… در محله عودلاجان طهران، کوچه قرب حمام خشتی ـ تولیت: استاد علی و استاد حسین ـ ناظر: حاجی استاد حسن ـ مصارف: ثلث آن صرف تعزیه‌داری خامس آل عبا و… و باقی آن صرف روضه‌خوانی (از قهوه و قلیان و چای و طعام و روضه‌خوان)

قرارنامچه (به افاده وقف) ـ واقف: محمودخان ـ موضوع قرار (عین موقوفه): عمل به وقف یک خانه واقع در محله سرچشمه طهران معروف به کوچه میرزا عباس‌قلی ـ مصارف: مبلغ شصت تومان به مدت سی سال برای تعمیر خانه و مابقی صرف روضه‌خوانی در هفته و ماه ـ طرف دوم قرار (ناظر و تولیت): حاجی حیدر قلی‌خان.

وقفنامه ـ واقف: ماه بیگم ـ عین موقوفه: مجاری ده فنجان کوه حفری با اراضی تابعه آن ـ مصارف: بعد از وجوهات دیوانی به مصرف عزاداری سیدالشهداء(ع) ثوابش نثار روح واقف ـ تولیت: نوه واقف، آقا محمد خلف عبدالحسین بیک ـ ناظر: کربلایی علی‌اکبر بیک.

سواد وقفنامه (به افاده مصالحه) ـ واقف (متصالح): ملا محمد ابراهیم ـ عین موقوفه: مایملک قریه بهلجو، مزرعه سورک و یازده و نیم فنجان از (قریه ـ مزرعه) اسفورک ـ مصارف: منافع صرف تعزیت داری خامس آل عبا(ع)، حضرت سید الشهداء(ع) و در سه شب احیا به مصرف افطار روزه‌داران و خرج مصالح سلسله سادات ـ تولیت: مصالح (میرزا سید حسن).

سواد وصیت‌نامه (به افاده وقف) ـ موصی: حاجی میرزا جانعلی‌شاه ـ موصی‌له (وصی) ولدان نامبرده: حاجی‌محمد و حاجی‌علی ـ واجبات مالی و دینی (به صیغه صلح به وقف): تعیین ده جریب از باغ موصی مذکور و منافع نه عشر را در سه سهم به جهت نماز و روزه وصی و نیز سهمی صرف خمس و زکات و رد مظالم به فقرا و تعزیه‌داری (چهارده معصوم) و شهدای دشت کربلا و سهم امام و همچنین منافع دو جریب باغ (افراسیاب و محمدکریم) صرف نماز و روزه والدین موصی (حاجی میرزاخان).

۹- کتاب «التفسیر المرتضی للامام علی بن موسی الرضا علیهماالسلام» از سوی انتشارات دلیل ما منتشر شد.

به گزارش انتشارات دلیل ما، رسیدن به معرفت و کمال جز در چنگ انداختن به ریسمان کلام وحی کاری ناممکن است. اما در این میان باید آب را از سرچشمه گرفت و نوشیدن این طهور الهی از کلام معصومین صفا و جلایی دیگر دارد؛ آنان که این معارف را با جان و روان خویش دریافته‌اند.

 کتاب التفسیر المرتضی للامام علی بن موسی الرضا علیهماالسلام

انتشارات دلیل ما که ناشر آثاری با موضوع معارف اهل بیت علیهم‌السلام است به نشر کتاب «التفسیر المرتضی للامام علی بن موسی الرضا علیه‌السلام» تحقیق محمدکاظم بهنیا و مرتضی طاهری اقدام کرده است که در آن، قرآن از لسان شیرین و شیوای حضرت امام رضا علیه‌السلام و از میان ۴۳۳ حدیث آن حضرت اخذ و دسته‌بندی شده است. محققین کتاب برخی از روایات امام رضا علیه‌السلام را که به صورت غیرتصریحی در تفسیر آیات نقل شده نیز در پاورقی کتاب آورده‌اند.

احادیث از ۹۷ مصدر حدیثی معتبر و مستند جمع‌آوری و تدوین شده و منبع آنها طبق اولویت تقدم زمانی در پاورقی کتاب آمده است. پایان‌بخش کتاب دو فهرست موضوعی آیات و روایات است تا مورد استفادۀ محققان قرار گیرد. از امتیازات دیگر کتاب نیز تعریب تمامی احادیث است که با دقت کافی انجام شده است.

انتشارات دلیل ما کتاب «التفسیر المرتضی» را به مناسبت شهادت حضرت امام رضا علیه‌السلام با ۳۰ درصد تخفیف در دسترس علاقه‌مندان به معارف اهل بیت علیهم‌السلام قرار خواهد داد.

۱۰- «پژوهشنامه خط کوفی» با هدف بررسی سابقۀ آموزش و پژوهش در حوزۀ خط کوفی از آغاز تاکنون، به همت مجید غلامی جلیسه و با مقدمه دکتر حمیدرضا قلیچ‌خانی منتشر شد.

به گزارش کتابخانه مجلس، آشنایی با خط کوفی به عنوان یکی از اولین شیوه‌های کتابت در جهان اسلام، برای بررسی متون به‌جای‌مانده از قرون اولیۀ جهان اسلام، از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

کتاب «پژوهشنامه خط کوفی» در سه بخش به نگارش در آمده است:

بخش اول مشتمل بر شناسایی سابقۀ آموزشی این خط است؛

بخش دوم به معرفی و تحلیل رسالۀ «احیاء‌الخط» میرزا زین‌العابدین شریف صفوی به عنوان یکی از نادرترین متون آموزشی خط کوفی به‌جای‌مانده از دوران گذشته، همراه تصحیح متن و بازچاپ اصل متن آن است؛

بخش سوم نیز مشتمل بر مأخذشناسی مختصر خط کوفی شامل معرفی اجمالی کلیۀ کتاب‌ها،‌ مقالات و پایان‌نامه‌هایی است که از ابتدای سال ۱۷۸۰ تا پایان سال ۲۰۱۲م در سراسر دنیا و به زبان‌های مختلف لاتین، آلمانی، فرانسه، انگلیسی، روسی، عربی، فارسی و… به نگارش درآمده است.

این کتاب با مقدمۀ دکتر حمیدرضا قلیچ‌خانی، با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه در قطع خشتی، توسط انتشارات عطف در قم به چاپ رسیده است.

۱۱- کتاب «رضای‌نامه» (خوانشی از شبیه‌نامه‌های رضوی) از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

به گزارش کتابخانه مجلس، «رضای‌نامه» (خوانشی از شبیه‌نامه‌های رضوی) اثر پژوهشی است از رضا کوچک‌زاده که در آن شبیه‌نامه‌های مربوط به زندگی و شهادت امام ‌رضا علیه‌السلام در چهار بخش گرد آمده است.

این کتاب، نتیجۀ‌ جست‌وجویی ا‌‌ست متمرکز بر شبیه‌نامه‌های شهادت، زندگی و کرامات امام‌رضا(ع). شبیه‌نامه‌ها از سندهای مهم شناخت فرهنگ و هویت نمایش ایرانی هستند. در این مجموعه، دو متن متفاوت از تعزیه‌نامه‌های شهادت امام‌رضا و سه متن از حضور ایشان در زندگی و جامعۀ زمان نگارش شبیه‌نویسان، پس از تصحیح و ویرایش آمده است؛ در‌حالی‌که بخش‌هایی نیز از شبیه‌نامه‌های دیگری را دربر‌دارد که گریزی دارند به حضور ایشان. شایان ذکر است برخی شبیه‌نامه‌های این مجموعه برای نخستین‌بار است که شناسایی و منتشر می‌شوند.

کتاب «رضای‌نامه» پس از پیش‌گفتار با مقالۀ جایگاه شبیه‌نامه‌ها در تئاتر ایران آغاز شده و پس از بخش‌های شبیه تاریخی (شهادت‌خوانی)، شبیه کنونی (مناسب‌خوانی) و شبیه پیوسته (مصیبت‌خوانی) با دو پیوندان به پایان می‌رسد: امام‌رضا در مجموعه‌های مدون شبیه‌خوانی و تصویر نسخه‌هایی کهن از شبیه‌نامه‌ها.

این کتاب از سوی انتشارات سوره مهر به کوشش رضا کوچک‌زاده منتشر شده است.

۱۲- منازعات مذهبی بغداد در عصر خلافت عباسی

به گزارش کتابخانۀ تخصصی تاریخ اسلام و ایران، بغداد یا مدینه‌السلام مشهورترین شهر اسلامی است که در سال ۱۴۵ق به دست منصور دوانیقی ساخته و دارالخلافۀ عباسیان شد.

دارالخلافۀ نوبنیاد عباسیان، خیلی زود مرکز نژادها، ادیان و مذاهب گوناگون شد؛ به گونه‌ای که تنوع مذاهب در آنجا، گاه کمتر از تنوع مردمانش نبود. در این شهر، عرب و ایرانی، ترک و کرد، شیعه و سنی، یهودی و مسیحی، زردشتی و مانوی و… در کنار هم زندگی می‌کردند و ساختار اجتماعی شهر، اقشار، طبقات و گروه‌های مختلفی چون خلفا، امرا، علما، عیاران و عامۀ مردم را دربرمی‌گرفت. در میان مذاهب اسلامی موجود، مهم‌ترین آنها، شیعه و مذاهب اهل سنت بود که نه تنها شمار زیادی از جمعیت شهر و اکثر محله‌های بغداد را به خود اختصاص داده بودند، بلکه بیشتر مراکز اقتصادی و بازارهای مهم بغداد در کرخ و رصافه را نیز در اختیار داشتند.

علاوه بر موقعیت جغرافیایی و اقتصادی، موقعیت علمی و مرکزیت سیاسی بغداد نیز این شهر را کانون توجه بسیاری از مسلمانان کرده بود. (ص ۲)

یکی از مهم‌ترین وقایع بغداد در عصر خلافت عباسی، منازعات مذهبی و آشوب‌های شهری بود که سالیان متمادی، اوضاع این شهر را ناآرام کرده بود. در منابع به منافره و درگیری میان شیعیان و اهل سنت، ترکان و دیلمیان، اعراب و اکراد و ایرانیان اشاره شده است. مسئلۀ مهم و قابل طرح این است که علل وقوع این منازعات در بغداد چیست؟ (ص ۳)

این کتاب با رویکردی تاریخی، به بررسی علل پیدایش و تشدید منازعات مذهبی بغداد در عصر خلافت عباسی پرداخته و به این پرسش پاسخ داده است که شرایط سیاسی، مذهبی، اقتصادی و ساختار جمعیتی شهر بغداد، چه تأثیری بر وقوع منازعات داشت.

فهرست مطالب کتاب به ترتیب زیر است:

پیش‌گفتار

مقدمه

فصل اول: بغداد در فاصله سال‌های ۲۳۲ تا ۶۵۶ق

فصل دوم: تأثیر ساختار جمعیتی بغداد بر منازعات مذهبی

فصل سوم: تأثیر عوامل سیاسی بر منازعات مذهبی بغداد

فصل چهارم: تأثیر عوامل مذهبی بر منازعات مذهبی بغداد

فصل ششم: تأثیر عوامل اقتصادی بر منازعات مذهبی بغداد

شایان ذکر است کتاب فوق را منصوره کریمی قهی نوشته و نشر آرنا در سال ۱۳۹۳ منتشر کرده است.

۱۳- عصرالمغول

به گزارش کتابخانۀ تخصصی تاریخ اسلام و ایران، نوشتن دربارۀ ادوار تاریخی کشورمان در برخی مواقع، هیجان‌انگیز و گاهی تراژیک است. عصر مغول، یکی از ادوار تاریخی کشورمان است که عوامل مختلفی دست به هم داد تا مغولان، ایران آن روزگار را از شمال شرق درنوردیدند و کشتند و سوختند و بردند. فجایعی که یادکرد آن نیز غم‌انگیز است. چنگیزخان با فتوحات خود، امپراتوری وسیعی را در اختیار نوادگان خود گذاشت که حکومت ایلخانان را در ایران رقم زد.

به‌هرحال، دوران ایلخانان بخشی از تاریخ و تمدن ایرانی ـ اسلامی شد. کتاب حاضر از جوانب مختلف به بررسی عصر مغول پرداخته است.

فهرست مطالب کتاب به ترتیب زیر است:

ابن الاثیر فی وصف التتار

تنویه

التسلسل الزمنی

الفصل الاول: لمحه تاریخیه: جنکیزخان و الحکم المغولی

الفصل الثانی: حیاه السهوب

الفصل الثالث: المظهر

الفصل الرابع: المسکن

الفصل الخامس: الجیش

الفصل السادس: الصحه و الدواء

الفصل السابع: المغول و الشراب

الفصل الثامن: الطعام

الفصل التاسع: المغول و الدین

الفصل العاشر: المغول و القانون

الفصل الحادی عشر: المغول و النساء

الفصل الثانی عشر: حکایات شعبیه مغولیه

کتاب عصر المغول نوشته جورج لاین و ترجمه  تغرید الغضبان می‌باشد که نشر کلمه ـ مدارک در سال ۱۴۳۳ در ابوظبی منتشر کرده است.

۱۴- درآمدی بر کتابخانه ابن شهرآشوب

به گزارش کتابخانۀ تخصصی تاریخ اسلام و ایران، محمد بن علی بن شهرآشوب ساروی، معروف به شیخ الطائفه ثانی یا ابوجعفر ثانی، از علمای مشهور شیعه در قرن ششم محسوب می‌شود. متأسفانه بسیاری از آثار او از دست رفته و آنچه مانده و سبب شهرت او شده، «مناقب آل ابی‌طالب» و چند اثر دیگر است. یکی دو اثر او نیز در دسترس است که به صورت مخطوط مانده است. سال گذشته حین برگزاری کنگرۀ بزرگداشت او، مناقب ترجمه شد؛ «اعلام الطرائق» نیز تصحیح و تحقیق شد و چند اثر و مجموعه مقاله دربارۀ او به نگارش درآمد.

به تازگی مترجم کتاب مناقب، کتاب «درآمدی بر کتابخانه ابن شهرآشوب» را منتشر کرده است. کار انجام‌شده، شبیه کار کلبرگ در کتابخانه ابن‌طاوس می‌باشد. در معرفی این کتاب آمده است:

یکی از ویژگی‌های برجستۀ ابن شهرآشوب ملقب به ابوجعفر ثانی دسترسی او به منابع کهن و متنوع شیعه و سنی و اطلاع از مآخذ دانش‌های گوناگون اسلامی اعم از تفسیر و علوم قرآن، کلام و عقاید، حدیث و علوم حدیثی، فقه و اخلاق، سیره و تاریخ، و ادبیات و دانش‌های وابسته است.

او با تکیه بر دسترسی‌ها و توانمندی‌ها در دو اثر گرانسنگ خود مناقب آل ابی‌طالب و متشابه القرآن، که به قلم مؤلف حاضر به فارسی برگردانده شده‌اند، از صدها منبع بهره جسته و به آنها ارجاع داده یا از آنها نام برده، آن سان که در معالم‌العلماء نیز از شمار فراوانی از آثار یاد کرده است.

بازشناخت منابع و مآخذ این دانشمند گرانمایه از ضرورت‌های عرصۀ تحقیق در میراث ماندگار شیعی است؛ ازهمین‌رو کتاب حاضر به شناسایی آثار مورد مراجعۀ ابن شهرآشوب و معرفی پدیدآورندگان آنها و نحوۀ ارجاع یا اشاره به آنها در مناقب و متشابه یا یادکردن از آنها در معالم‌العلماء می‌پردازد. امید است در این عرصه افق‌هایی پیش روی بگشاید.

مطالب کتاب بر اساس الفبای نام مشهور مؤلف سامان یافته است.

کتاب فوق را حسین صابری به نگارش درآورده و نشر  بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی در سال ۱۳۹۳ در مشهد منتشر کرده است.

۱۵- دبیرخانه حوزوی مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، هم‌اندیشی مدیران مراکز و حوزه‌های علمیه سراسر کشور را با هدف بررسی نقش روحانیت در تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دبیرخانه حوزوی مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، نشست هم‌اندیشی مدیران مراکز و حوزه‌های علمیۀ سراسر کشور را  با رویکرد «نقش روحانیت در تدوین الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت» برگزار می‌نماید. 

الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت

ارائۀ گزارش فعالیت‌های دبیرخانۀ حوزوی مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیه، سخنرانی آقای دکتر صادق واعظ‌زاده، رئیس مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، استاد علی‌اکبر رشاد، عضو شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت، و میزگرد علمی و پرسش و پاسخ با حضور سخنرانان از جمله برنامه‌های این هم‌اندیشی است.

هم‌اندیشی مدیران مراکز و حوزه‌های علمیه چهارشنبه ۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۳ از ساعت ۱۸ در سالن همایش مجتمع آموزش  عالی امام خمینی(ره) قم برگزار می‌شود.

۱۶- هم‌اندیشی دانشگاه‌های جهان اسلام شنبه ۶ دی‌ماه در دانشگاه مذاهب اسلامی در تهران برگزار می‌شود

نخستین نشست از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی دانشگاه‌های مهم جهان اسلام روز شنبه ۶ دی‌ماه با حضور دکتر هشام قریسه، رئیس دانشگاه الزیتونه تونس، و برخی دانشگاه‌های مهم کشورمان در دانشگاه مذاهب اسلامی تهران برگزار شد.

در این نشست که مسئولان برخی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور از جمله دانشگاه قم، دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و دانشگاه علوم و فنون قرآن کریم تهران نیز حضور دارند، دربارۀ برخی مسائل مهم جهان اسلام از جمله «طائفه‌گرایی، مبارزه با افراطی‌گری و جریان‌های تندرو تکفیری» بحث و تبادل نظر خواهد شد.

این نشست‌ها در آینده نیز با حضور دیگر دانشگاه‌های مهم کشورهای اسلامی تداوم خواهد داشت.

همچنین رئیس دانشگاه الزیتونه تونس با سفر به جمهوری اسلامی ایران و سخنرانی در دانشگاه مذاهب اسلامی، با برخی از مقامات کشورمان از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز دیدار خواهد کرد.

هم‌اندیشی دانشگاه‌های جهان اسلام روز شنبه از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۲ در سالن همایش‌های شهید ماموستا شیخ‌الاسلام دانشگاه مذاهب اسلامی در تهران برگزار می‌شود.

از دانشگاه الزیتونه تونس به عنوان یکى از قدیمى‌ترین دانشگاه‌های عربى اسلامى یاد مى‌شود که در سال ١١۶ق (٧٣۴م) تأسیس شده و با داشتن پژوهشکده‌هاى مختلف اصول دین، الهیات، تاریخ، تمدن و شریعت اسلامى، از جمله مهم‌ترین و موثرترین دانشگاه‌هاى جهان اسلام به شمار مى‌آید.

۱۷- تمدید مهلت ارسال مقاله به همایش ملی پیشرفت از منظر قرآن و حدیث

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام و المسلمین رجایی گفت: با توجه به استقبال گسترده و درخواست‌ها و تماس‌های مکرر استادان، دانشجویان و پژوهشگران عزیز برای تمدید زمان ارسال مقاله، مهلت ارسال تا روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۳ تمدید شد. وی هدف این همایش را واکاوی اهمیت موضوع پیشرفت اسلامی از منظر قرآن و حدیث و بهره‌گیری از دانش استادان و پژوهشگران محترم در استخراج مباحث پیشرفت از منابع قرآن و حدیث عنوان نمود و محورها و موضوعات مقالات همایش را شامل این موضوعات برشمرد:

- ماهیت و مؤلفه‌های پیشرفت اسلامی

- مبانی و اصول پیشرفت اسلامی

- ویژگی‌ها و شاخص‌های جامعه پیشرفته از منظر قرآن و حدیث

- عوامل و موانع پیشرفت اسلامی و بررسی انتقادی مبانی و شاخص‌های توسعه

رجایی در ادامه گفت: نتایج بررسی مقالات دریافتی پس از داوری به تدریج به اطلاع نویسندگان مقالات رسانده می‌شود و متذکر شد با توجه به زمان باقی‌مانده تا پایان مهلت ارسال مقالات، توصیه می‌گردد در اسرع وقت نسبت به تهیۀ مقالات در قالب فرمت ارائه‌شده در سایت همایش، اقدام نمایند و ارسال مقاله را به روزهای پایانی موکول نفرمایید.

وی در ادامه، امتیازات مقالات برگزیده را به شرح زیر اعلام نمود:

- رتبه اول، ارائه در جلسه عمومی همایش؛

- رتبه دوم، ارائه در کمیسیون‌های تخصصی؛

- چاپ و نشر مقالات رتبه اول تا سوم در کتاب مجموعه مقالات همایش؛

- اهدای هدایا به مقالات برگزیده.

شایان ذکر است همایش ملی پیشرفت از منظر قرآن و حدیث، در ۳۰ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۳ در قم برگزار خواهد شد و پژوهشگران و فرهیختگان می‌توانند مقالات خود را تا تاریخ اعلام‌شده، از طریق وبگاه همایش به نشانی www.olgou.org ارسال فرمایند.

۱۸- بر اساس اطلاعات استخراج‌شده از شش جلد کتاب‌شناسی ماه، از ابتدای فروردین تا پایان شهریورماه ۱۳۹۳، تعداد ۲۴ کتاب دربارۀ حضرت عیسی مسیح(ع) و مسیحیت در کشور منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) براساس اطلاعات استخراج‌شده از ۶ جلد کتاب‌شناسی ماه که زیر نظر سیدفرید قاسمی از سوی خانه کتاب تهیه شده، فهرست کتاب‌های منتشرشده دربارۀ حضرت عیسی مسیح(ع) و مسیحیت  به شرح زیر است:

کتاب‌های منتشرشده در فروردین

* عیسی مسیح در قرآن: ۲۷۶

۲۷۶  ولادت حضرت عیسی(ع) و قرآن.

کارل ـ یوزف کوشل؛ مترجم: صدیقه خوانساری موسوی؛ ویراستار: درنا کهریزی، تهران: ری را، ۱۶۴ص، وزیری (شومیز)، ۱۲۰۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۲۰۰۰ نسخه.

شابک: ۶-۲-۹۱۵۰۵-۶۰۰-۹۷۸

زبان اصلی: ارمنی

موضوع‌(ها)

عیسی مسیح در قرآن

معرفی کوتاه:

«ولادت حضرت مسیح(ع)، پدیده‌ای که میلیون‌های مسیحی را در سراسر جهان در تاریخی معین به هم پیوند می‌دهد و در مقیاس کلان‌تری، مبدأ تاریخ اکثریت کرۀ خاکی و آغاز سال بین‌المللی قرار گرفته و برای بسیاری از مردمان، بشارت عشق، ایمان و امید می‌دهد، در قرآن یک موضوع کلیدی تلقی شده است.» در کتاب حاضر، ولادت حضرت عیسی(ع)، از دیدگاه قرآن و انجیل‌های چهارگانه بررسی شده است. هدف نگارنده از این پژوهش، تأکید بر مشترکات بین اسلام و مسیحیت بوده است.

ص ۲۶ کتاب‌شناسی ماه فروردین ۱۳۹۳

 * مسیحیت ـ تاریخ: ۲۲۱، ۲۲۲

۲۲۱ هفت‌هزار سال فرود و فروغ (عقیده‌کشی): مشعلداران ایمان.

محمدتقی سرمدی، ناصر پویان، تهران: سرمدی، ۳۸۴ص، (در ۲ جلد) جلد اول، وزیری (شومیز)، چاپ اول/ ۱۵۰۰ نسخه.

شابک: ۶-۴۴-۲۵۰۶-۹۶۴-۹۷۸

موضوع‌(ها)

۱-تفتیش عقاید ـ تاریخ

۲- یهودیت ـ تاریخ

۳- یهودیان ـ تاریخ

۴- مسیحیت ـ تاریخ

معرفی کوتاه:

کتاب حاضر، جلد اول از مجموعۀ دوجلدی است که در جلد اول مشعل‌داران ایمان، که چهار پیامبر الوالعزم؛ نوح، ابراهیم، موسی و عیسی را دربرمی‌گیرد، مولف ابتدا به معرفی ابرانیان، زبان عبری، فلسطین، امتحان ابراهیم، تولد اسماعیل و اسحاق، داستان لقب یعقوب، درگذشت موسی، ده فرمان، دانش و حکمت سلیمان، فروپاشی و اسارت بنی‌اسرائیلیان پرداخته است. در ادامه به شکست داریوش سوم، کشته شدن داریوش و به آتش کشیدن تخت جمشید، کشتار مرگ سیاه از زبان تاریخ، معجزه‌های عیسی، چگونگی معجزات عیسی و… اشاره کرده است.

ص ۲۲ کتاب‌شناسی ماه فروردین ۱۳۹۳

* هفت‌هزار سال فرود و فروغ (عقیده‌کشی): آیین مسیحیت، تفتیش عقاید، شکنجه و کشتار.

محمدتقی سرمدی، ناصر پویان، تهران: سرمدی، ۴۴۲ ص، (در ۲ جلد) جلد دوم، وزیری (شومیز)، چاپ اول/ ۱۵۰۰ نسخه.

شابک: ۳-۴۵-۲۵۰۶-۹۶۴-۹۷۸

موضوع‌(ها)

۱-تفتیش عقاید ـ تاریخ

۲-یهودیت ـ تاریخ

۳- یهودیان ـ تاریخ

۴-مسیحیت ـ تاریخ

معرفی کتاب: 

کتاب حاضر، جلد دوم از مجموعۀ دوجلدی است که در جلد دوم به آیین مسیحیت، تفتیش عقاید و شکنجه و کشتار پرداخته شده است. در این کتاب ضمن پرداختن به دین مسیحیت و تفتیش عقاید، یعنی بزرگ‌ترین آفت اروپا، صدمات مادی و معنوی جبران‌ناپذیر آن به صورت متن و تصویر و آمار مجسم شده است. مؤلف ابتدا به مشکلات و موانع انتشار آیین مسیحیت، کوشش بیهوده برای نابودی آیین مسیح، پیدایش اختلاف کلامی، دعاهای مسیحیان، معجزه قدیسه کلارا، تفتیش عقاید در قرون وسطی و… می‌پردازد. در ادامه اصلاح و تصفیۀ اخلاقیات روحانیون، زنده سوزانیدن انسان‌ها، زیارت با پای پیاده، حاصل کار تفتیش عقاید و… مورد بررسی و توجه قرار گرفته است.

ص ۲۲ کتاب‌شناسی ماه فروردین ۱۳۹۳

کتاب‌های منتشرشده در اردیبهشت

* مسیحیان ـ خاورمیانه: ۴۰۴۹

۴۰۴۹  از کوهستان مقدس.

ویلیام دالریمپل؛ مترجم: منوچهر عسگری، تهران: کوهسار، ۶۵۲ ص، رقعی (شومیز)، ۲۹۰۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۱۰۰۰ نسخه.

شابک: ۷-۴۰-۷۶۵۲-۹۶۴-۹۷۸

زبان اصلی: انگلیسی

موضوع‌(ها)

۱-خاورمیانه ـ سیر و سیاحت

۲-مسیحیان ـ خاورمیانه

۳- خاورمیانه ـ روابط قومی

ص ۲۶۰ کتاب‌شناسی ماه اردیبهشت ۱۳۹۳

کتاب‌های منتشرشده در خرداد

* عیسی مسیح ـ داستان: ۴۶۷۱

۴۶۷۱  مردی بالای صلیب

میکا والتاری؛ مترجم: ذبیح‌الله منصوری، تهران: زرین، ۵۴۰ ص، وزیری (گالینگور)، ۲۵۰۰۰۰ ریال، چاپ سیزدهم/ ۱۰۰۰ نسخه.

شابک: ۹-۳۸-۴۰۷-۹۶۴-۹۷۸

زبان اصلی: فنلاندی

موضوع‌(ها)

۱-داستان‌های فنلاندی ـ قرن ۲۰

۲- عیسی ـ مسیح ـ داستان

ص ۳۷۷ کتاب‌شناسی ماه خرداد ۱۳۹۳

 * عیسی مسیح در قرآن: ۵۱۰

۵۱۰  حضرت عیسی‌(ع) در قرآن و انجیل‌ها.

محمدضیاء توحیدی، تهران: کانون اندیشه جوان، ۱۳۶ ص، رقعی (شومیز)، ۶۰۰۰۰ ریال، چاپ اول، ۲۰۰۰ نسخه.

شابک: ۵-۱۱۰-۱۵۹-۶۰۰-۹۷۸

موضوع‌(ها)

۱-عیسی مسیح در قرآن

۲-عیسی مسیح در کتاب مقدس

۳-پیامبران در قرآن

معرفی کوتاه:

کتاب حاضر، یکی از کتاب‌های مجموعه «مرکز پژوهش‌های جوان» است که با اهداف تولید آثار مکتوب و مورد نیاز مخاطبان جوان، تأسیس پشتوانۀ تخصصی فعالیت‌های فکری و فرهنگی و نیز توسعۀ ظرفیت درخور برای شناسایی پژوهشگران و فرهیختگان فعال در عرصۀ مسائل جوانان و عرضۀ آثار آنان است. این کتاب به بررسی شخصیت‌ حضرت عیسی در قرآن و انجیل می‌پردازد. کتاب پیش رو برای دانشجویانی که در مقطع کاردانی و کارشناسی به تحصیل مشغول هستند، مفید است. شجره‌نامه مسیح، تولد مسیح، معجزه و جایگاه الهیاتی مسیح، رفتارشناسی حضرت عیسی در قرآن و اناجیل از محورهای اصلی موردبررسی در این کتاب هستند.

ص ۴۷ کتاب‌شناسی ماه خرداد ۱۳۹۳

* مسیحیت ـ تاریخ: ۳۹۷، ۴۰۳

۳۹۷  شمعون الصفا وصی المسیح(ع) وجد الامام المهدی(ع) لامه.

علی کورانی، قم: باقیات، ۲۹۶ ص، وزیری (شومیز)، ۱۰۰۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۳۰۰۰ نسخه

شابک: ۴-۱۰۳-۲۱۳-۹۶۴-۹۷۸

موضوع‌(ها)

۱-حواریون

۲-مسیحیت ـ تاریخ

۳- مسیحیت و اسلام.

ص ۳۹ کتاب‌شناسی ماه خرداد ۱۳۹۳

* شناخت مسیحیت

محمد کاشانی، قم: دلیل ما، ۸۰ ص، رقعی (شومیز)، ۳۰۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۱۰۰۰ نسخه

شابک: ۰-۸۶۰-۳۹۷-۹۶۴-۹۷۸

موضوع‌(ها)

۱-مسیحیت ـ تاریخ

۲- مسیحیت ـ عقاید

معرفی کوتاه:

کتاب حاضر، دربارۀ تاریخ عقاید مسیحیت با هدف معرفی و شناساندن آنها به مخاطب نگاشته شده است. مؤلف ابتدا تاریخ مسیحیت را تشریح کرده است، به طوری که قرون وسطی، عملکرد کلیسای غرب و شرق، عصر اصلاحات، عصر روشنگری و دیگر اتفاقات مسیحیت بیان شده است. در ادامه به خصوصیات کتاب مقدس، بشارت پیامبر اسلام، معنای وحی در کتاب مقدس اشاره گردیده و در آخر نیز آموزه‌های مسیحیت، تثلیث، شریعت و آیین‌های کلیسا به‌طور کامل تشریح و بررسی شده است.

ص ۴۰ کتاب‌شناسی ماه خرداد ۱۳۹۳

 * مسیحیت ـ دفاعیه‌ها و ردیه‌ها: ۳۹۶

۳۹۶  مسیحیت و ۱۰۰ سوال بی‌پاسخ.

خطاب مصری؛ مترجم: حمید قربانپور لفمجانی؛ ویراستار: غلامرضا تاتاری، مشهد: قلم آذین رضا، ۱۲۸ص، رقعی (شومیز)، ۵۹۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۱۰۰۰ نسخه.

شابک: ۱-۳۷-۶۵۳۵-۶۰۰-۹۷۸

زبان اصلی: عربی

موضوع‌(ها)

۱-مسیحیت ـ عقاید ـ پرسش‌ها و پاسخ‌ها

۲- مسیحیت ـ دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

ص ۳۹ کتاب‌شناسی ماه خرداد ۱۳۹۳

 * مسیحیت ـ عقاید: ۴۰۳

۴۰۳  شناخت مسیحیت

محمد کاشانی، قم: دلیل ما، ۸۰ ص، رقعی (شومیز)، ۳۰۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۱۰۰۰ نسخه

شابک: ۰-۸۶۰-۳۹۷-۹۶۴-۹۷۸

موضوع‌(ها)

۱-مسیحیت ـ تاریخ

۲- مسیحیت ـ عقاید

معرفی کوتاه:

کتاب حاضر، دربارۀ تاریخ عقاید مسیحیت با هدف معرفی و شناساندن آنها به مخاطب نگاشته شده است. مؤلف ابتدا تاریخ مسیحیت را تشریح کرده است، به طوری که قرون وسطی، عملکرد کلیسای غرب و شرق، عصر اصلاحات، عصر روشنگری و دیگر اتفاقات مسیحیت بیان شده است. در ادامه به خصوصیات کتاب مقدس، بشارت پیامبر اسلام، معنای وحی در کتاب مقدس اشاره شده است. در آخر نیز آموزه‌های مسیحیت، تثلیث، شریعت و آیین‌های کلیسا به‌طور کامل تشریح و بررسی شده است.

ص ۴۰ کتاب‌شناسی ماه خرداد ۱۳۹۳

 * مسیحیت ـ عقاید ـ پرسش‌ها و پاسخ‌ها: ۳۹۶

۳۹۶  مسیحیت و ۱۰۰ سؤال بی‌پاسخ.

خطاب مصری؛ مترجم: حمید قربانپور لفمجانی؛ ویراستار: غلامرضا تاتاری، مشهد: قلم آذین رضا، ۱۲۸ ص، رقعی (شومیز)، ۵۹۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۱۰۰۰ نسخه.

شابک: ۱-۳۷-۶۵۳۵-۶۰۰-۹۷۸

زبان اصلی: عربی

موضوع‌(ها)

۱-مسیحیت ـ عقاید ـ پرسش‌ها و پاسخ‌ها

۲-مسیحیت ـ دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

ص ۳۹ کتاب‌شناسی ماه خرداد ۱۳۹۳

 * مسیحیت ـ کلام: ۳۹۲

۳۹۲  درآمدی بر کتاب مقدس و الهیات مسیحی.

محمد ضیاء‌توحیدی، تهران: کانون اندیشه جوان، ۲۸۰ ص، رقعی (شومیز)، ۱۲۰۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۲۰۰۰ نسخه.

شابک: ۴-۰۸۹-۱۵۹-۶۰۰-۹۷۸

موضوع‌(ها)

۱-کتاب مقدس ـ تفسیر

۲-کتاب مقدس. عهد عتیق ـ نقد و تفسیر

۳-کتاب مقدس. عهد جدید ـ نقد و تفسیر

۴- مسیحیت ـ کلام

معرفی کوتاه:

در این نوشتار، ضمن آشنایی با آیین مسیحیت، سعی شده است تا مخاطبان با نقدهای واردشده بر کتاب مقدس و الهیات مسیحی نیز آشنا شوند. بی‌گمان مسیحیت یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ادیان در طول حیات دینی بشر است. در مواجهه با این دین برخی آن را دینی جعلی و ساختگی می‌خوانند؛ در مقابل، گروهی به دفاع از آن می‌پردازند و تعالیم آن را بی‌هیچ تردیدی پذیرایند. گروهی نیز بر آن‌اند که مسیحیت دینی الهی است که از مسیر اصلی خود منحرف شده است. مسلمانان و مسیحیان آزاداندیش از طرفداران این نظریه به‌شمار می‌آیند و برای این عقیده دلایل گوناگونی ارائه نموده‌اند. بخش اول مباحث مقدماتی است که شامل دو سؤال است. بخش دوم عهد قدیم شامل دوازده سؤال و بخش سوم عهد جدید شامل ۲۶ سؤال، بخش چهارم پرسش‌های کلی دربارۀ کتاب عهدین (شامل ۳۵ سؤال)‌ است. فصل دوم: الهیات مسیحی که شامل هفده سؤال است.

ص ۳۸ کتاب‌شناسی ماه خرداد ۱۳۹۳

 * مسیحیت و اسلام: ۳۹۷، ۹۳۱

۳۹۷  شمعون الصفا وصی المسیح(ع) وجد الامام المهدی(ع) لامه.

علی کورانی، قم: باقیات، ۲۹۶ ص، وزیری (شومیز)، ۱۰۰۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۳۰۰۰ نسخه

شابک: ۴-۱۰۳-۲۱۳-۹۶۴-۹۷۸

موضوع‌(ها)

۱-حواریون

۲-مسیحیت ـ تاریخ

۳-مسیحیت و اسلام.

ص ۳۹ کتاب‌شناسی ماه خرداد ۱۳۹۳

* گفتگوی مسلمان و مسیحی

حسن محمد باجیل؛ مترجم: رامین گلمکانی، تهران: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، ۱۲۸ ص، پالتویی (شومیز)، ۱۹۵۰۰۰ ریال،‌ چاپ اول/ ۱۰۰۰ نسخه.

شابک: ۵-۶۸۵-۹۷۱-۹۶۴-۹۷۸

زبان اصلی: انگلیسی

موضوع‌(ها)

۱-اسلام و مسیحیت

۲- مسیحیت و اسلام

معرفی کوتاه:

کتاب حاضر دربردارندۀ گفت‌وگوهای حسن محمد باجیل با افراد روحانی و غیر روحانی مسیحی است. دکتر باجیل در نتیجۀ یک دوره مطالعات چهارساله در زمینۀ مسیحیت و کتب مقدس، پی برد که مسیحیان در اصول عقایدشان اختلاف دارند، آموزه‌های کلیسا در اکثر موارد مخالف کتاب مقدس است و حتی در خود کتاب مقدس نیز تناقضاتی وجود دارد. این گفت‌وگوها در فضایی صمیمی و به دور از هرگونه غرض‌ورزی انجام گردیده و طی آن، با استنادهایی دقیق و محکم، مسیحیت به چالش کشیده شده است. مطالب این کتاب برای علاقه‌مندان به مباحث تطبیقی در مطالعۀ ادیان مفید است.

ص ۷۷ کتاب‌شناسی ماه خرداد ۱۳۹۳

کتاب‌های منتشرشده در تیر

* عیسی مسیح: ۵۳۳

۵۳۳  حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع) فارسی ـ عربی.

محمد محمدی ری‌شهری، مجتبی فرجی؛ مترجم: حمیدرضا شیخی، تهران: مؤسسه فرهنگی دارالحدیث، ۳۲۲ ص، وزیری (سلفون)، ۱۲۰۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۱۰۰۰ نسخه.

شابک: ۴-۶۵۲-۴۹۳-۹۶۴-۹۷۸

زبان اصلی: عربی

موضوع‌(ها)

۱-عیسی مسیح

۲- عیسی مسیح در قرآن

۳- اندرزنامه‌ها

۴- احادیث شیعه ـ قرن ۱۴

ص ۵۱ کتابشناسی ماه تیر ۹۳

 * عیسی مسیح در قرآن: ۵۳۳

۵۳۳  حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع) فارسی ـ عربی.

محمد محمدی ری‌شهری، مجتبی فرجی؛ مترجم: حمیدرضا شیخی، تهران: مؤسسه فرهنگی دارالحدیث، ۳۲۲ ص، وزیری (سلفون)، ۱۲۰۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۱۰۰۰ نسخه.

شابک: ۴-۶۵۲-۴۹۳-۹۶۴-۹۷۸

زبان اصلی: عربی

موضوع‌(ها)

۱- عیسی مسیح

۲- عیسی مسیح در قرآن

۳- اندرزنامه‌ها

۴- احادیث شیعه ـ قرن ۱۴

ص ۵۱ کتابشناسی ماه تیر ۹۳

 * مسیحیت ـ تاریخ: ۳۸۴

۳۸۴  سیری در آیین مسیحیت

علی شیخ؛ مترجم: مریم هاشمی، قم: مرکز بین‌المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص)، ۲۸۰ ص، رقعی (شومیز)، ۱۴۰۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۳۰۰۰ نسخه.

شابک: ۳-۸۲۵-۱۹۵-۹۶۴-۹۷۸

زبان اصلی: عربی

موضوع‌(ها)

۱-کتاب مقدس

۲-مسیحیت ـ عقاید

۳-مسیحیت ـ تاریخ

معرفی کتاب:

مروری بر تاریخ مسیحیت، مفاد کتاب مقدس مسیحیان و عقاید دینی آنان است. در ابتدای این اثر گزیده‌ای از زندگانی حضرت مسیح(ع) و حضرت مریم(س) و شخصیت آن دو مطرح شده و معجزات صادرشده از سوی آنان از دیدگاه کتاب مقدس و قرآن کریم بیان گردیده و کیفیت ولادت اعجازگونۀ عیسی(ع) و نیز تاریخ شکل‌‌گیری کلیسا بیان شده است. آن‌گاه به توصیف کتاب مقدس مسیحیان و مفاد این کتاب و نسخه‌های آن پرداخته شده و تعریفی از وحی و الهام و فرق میان آن دو ارائه گردیده است. در بخش دیگری از کتاب حاضر نویسنده برخی از عقاید مسیحیان از جمله قابل شدن آنان به الوهیت مسیح، عقیدۀ آنان در زمینۀ تثلیث، رجعیت مسیح، فداء شدن مسیح و معاد با توجه به مفاد کتاب مقدس و تعالیم موجود در مسیحیت را بیان کرده و این عقاید را مورد نقد و ارزیابی اجمالی قرار داده است. در ادامه وی به جایگاه شریعت و احکام شرعی در مسیحیت اشاره نموده و مراحل تدوین شریعت عیسوی را بیان نموده و برخی از فرقه‌ها و مذاهب مسیحیت را معرفی نموده است.

ص ۳۹ کتابشناسی ماه تیر ۱۳۹۳

 * مسیحیت ـ عقاید: ۳۸۴

۳۸۴ سیری در آیین مسیحیت

علی شیخ؛ مترجم: مریم هاشمی، قم: مرکز بین‌المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص)، ۲۸۰ ص، رقعی (شومیز)، ۱۴۰۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۳۰۰۰ نسخه.

شابک: ۳-۸۲۵-۱۹۵-۹۶۴-۹۷۸

زبان اصلی: عربی

موضوع‌(ها)

۱-کتاب مقدس

۲-مسیحیت ـ عقاید

۳-مسیحیت ـ تاریخ

معرفی کتاب:

مروری بر تاریخ مسیحیت، مفاد کتاب مقدس مسیحیان و عقاید دینی آنان است. در ابتدای این اثر گزیده‌ای از زندگانی حضرت مسیح(ع) و حضرت مریم(س) و شخصیت آن دو مطرح شده و داستان ازدواج آسان، معجزات صادر شده از سوی نان از دیدگاه کتاب مقدس و قرآن کریم بیان شده و کیفیت ولادت اعجازگونه عیسی (ع) و نیز تاریخ شکل‌‌گیری کلیسا بیان شده است. آنگاه به توصیف کتاب مقدس مسیحیان و مفاد این کتاب و نسخه‌های آن پرداخته شده و تعریفی از وحی و الهام و فرق میان آن دو ارایه شده است. در بخش دیگری از کتاب حاضر نویسنده برخی از عقید مسیحیان از جمله قابل شدن آنان به الوهیت مسیح، عقیده آنان در زمینه تثلیث، عقاید آنان در زمینه رجعیت مسیح، اعتقاد آنان در زمینه فداء شدن مسیح و معاد با توجه به مفاد کتاب مقدس و تعالیم موجود در مسیحیت را بیان کرده و این عقاید را مورد نقد و ارزیابی اجمالی قرار داده است. در ادامه وی به جایگاه شریعت و احکام شرعی در مسیحیت اشاره نموده و مراحل تدوین شریعت عیسوی را بیان نموده و برخی از فرقه‌ها و مذاهب مسیحیت را معرفی نموده است.

ص ۳۹ کتابشناسی ماه تیر ۹۳۱۳

 * مسیحیت ـ فلسفه: ۳۲۳

۳۲۳ فلسفه و ایمان مسیحی

کالین براون؛ مترجم: طاطه‌وس میکائلیان، تهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، ۳۷۰ ص، رقعی (شومیز)، ۲۳۵۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۲۰۰۰ نسخه.

شابک: ۸-۳۹۰-۱۲۱-۶۰۰-۹۷۸

زبان اصلی: انگلیسی

موضوع‌(ها)

۱- فلسفه و دین

۲-مسیحیت و فلسفه.

ص ۳۰ کتاب‌شناسی ماه تیر ۱۳۹۳

 * مسیحیت و اسلام: ۳۸۵

۳۸۵  شناخت کلیسای کاتولیک.

جواد باغبانی، عباس رسول‌زاده؛ زیرنظر: حسین توفیقی، قم: سمت، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، ۵۵۰ ص، وزیری (شومیز)، ۱۴۰۰۰۰ ریال، چاپ اول/ ۱۰۰۰ نسخه.

شابک: ۲-۹۸۲-۵۳۰-۹۶۴-۹۷۸

موضوع‌(ها)

۱- کاتولیک (مذهب) ـ عقاید

۲-کلیسا ـ تاریخ عقاید

۳-مسیحیت و اسلام

ص ۳۹ کتاب‌شناسی ماه تیر ۱۳۹۳٫

کتاب‌های منتشرشده در مرداد

* عیسی مسیح ـ داستان: ۳۳۶۸

۳۳۶۸  عیسی پسر انسان.

جبران خلیل جبران؛ مترجم: موسی بیدج؛ تصویرگر: فرید مولایی، تهران: فرهنگ‌ها، افق، ۳۶۸ ص، رقعی (شومیز)، ۱۶۰۰۰۰ ریال، چاپ چهارم/ ۱۵۰۰ نسخه

شابک: ۴-۶-۹۶۷۹۴-۹۶۴-۹۷۸

زبان اصلی: انگلیسی

موضوع‌(ها)

۱- عیسی مسیح ـ داستان

۲-داستان‌های آمریکای ـ قرن ۲۰

ص ۲۹۹ کتاب‌شناسی ماه مرداد ۱۳۹۳

 * عیسی مسیح ـ داستان: ۳۷۴۱

۳۷۴۱  نوزادی که حرف زد: قصه عیسی(ع)

بهروز رضایی کهریز؛ تصویرگر: نیلوفر برومند، غلامعلی مکتبی، تهران: طلایی. ۱۶ ص، خشتی (شومیز)، ۲۵۰۰۰ ریال،‌ چاپ اول/ ۵۰۵۰ نسخه

شابک: ۷-۳۱-۶۲۲۹-۶۰۰-۹۷۸

موضوع‌(ها)

۱- عیسی مسیح ‌ـ داستان

۲-داستان‌های مذهبی

ص ۳۴۵ کتاب‌شناسی ماه مرداد ۱۳۹۳

 * مسیحیت ـ فلسفه: ۲۷۱

۲۷۱ ترس و لرز

سورن ابو کی‌یر کگور؛ مترجم: عبدالکریم رشیدیان، تهران: نشر نی، ۱۷۶ ص، رقعی (شومیز)، ۷۶۰۰۰ ریال، چاپ دوازدهم/ ۱۵۰۰ نسخه.

شابک: ۷-۴۳۴-۳۱۲-۹۶۴-۹۷۸

زبان اصلی: انگلیسی

موضوع‌(ها)

مسیحیت ـ فلسفه

ص ۲۸ کتاب‌شناسی ماه مرداد ۱۳۹۳

۱۹- «معرفت‌شناسی» علامه جعفری نقد و بررسی می‌شود

به نقل از روابط عمومی شهر کتاب، برنامۀ آیندۀ این مؤسسه به نقد و بررسی کتاب «معرفت‌شناسی» اختصاص دارد. اگر واقعیت‌های جهان هستی با آن همه پدیده‌ها و روابط خود در ذهن انسان‌‌ها مانند آینه منعکس می‌شد، حتی دو نفر هم پیدا نمی‌شد که با یکدیگر اختلاف در شناخت و جهان‌بینی داشته باشند. در نتیجه، مسئلۀ‌ شناخت بی‌اهمیت بود؛ چنان‌که انعکاس نمودها و شکل‌ها در جسم شفافی مثل آینه، هیچ مسئلۀ مورد اختلافی را به‌وجود نمی‌آورد. در صورتی که از آغاز تاریخ جهان‌بینی‌ها تا کنون دو فیلسوف و جهان‌بینی را نمی‌توان یافت که دربارۀ معرفی فلسفه و شناخت و کاربرد و ارزیابی آنها از همه جهات اتفاق نظر داشته باشند؛ زیرا فلسفه یعنی برداشت یک ذهن از جهان عینی به وسیلۀ‌ شناخت. استاد محمدتقی جعفری در باب معرفت‌شناسی و اهمیت شناخت، بحث‌های مختلفی را ارائه کرده‌اند که به تازگی با عنوان «معرفت‌شناسی» در جلد چهارم مجموعه آثار منتشر شده است.

نشست هفتگی شهر کتاب با موضوع  نقد و بررسی کتاب «معرفت‌شناسی»، سه‌شنبه ۹ دی‌ماه از ساعت ۱۶:۳۰ در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچۀ سوم برگزار می‌شود. حضور در این نشست برای علاقه‌مندان آزاد است.

۲۰- درس‌گفتار مبانی تمدن‌سازی اسلامی در اندیشه‌های امام موسی صدر با حضور دکتر عادل پیغامی به همت کانون اندیشه جوان برگزار می‌شود.

به نقل از روابط عمومی کانون اندیشه جوان، ‌درس‌گفتار «سازندگی در زمین به فرمان آسمان» با همکاری مؤسسۀ فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر برگزار می‌شود. این درس‌گفتار قرار است با تدریس دکتر عادل پیغامی، پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه، به بررسی مبانی تمدن‌سازی اسلامی در اندیشه‌های امام موسی صدر بپردازد.

 محورهایی که قرار است در این جلسات به آن پرداخته شود، به شرح زیر است:

•ضرورت اقامۀ تمدنی انسانی

•جایگاه ایمان به خدا و ذات مطلق در تمدن انسانی

•مبادی انسان‌شناسی

•مبادی هستی‌شناختی

•مسئولیت منحصربه‌فرد دین در تمدن‌سازی و رفع مشکلات انسان معاصر

• پایه‌های تقویت و استحکام جامعه و ساختارهای اجتماعی

•عدالت اجتماعی

•ولایت

•اجتهاد و روح تشریع

•رسانه، خانواده، مسئله زن، روزه، قرآن و…

مهلت ثبت‌نام در این درس‌گفتار تا شنبه ۱۳ دی‌ماه است. علاقه‌مندان برای ثبت‌نام در این درس‌گفتار می‌توانند فرم مربوطه را دانلود و پس از تکمیل آن را به نشانی Amoozesh.kanoon@gmail.com ارسال کنند. مخاطبین برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره ۸۸۹۷۰۸۴۰ داخلی ۱۰۷ مدیریت دانش‌افزایی و نخبه‌پروری کانون اندیشه جوان تماس بگیرند.

۲۱- بزرگداشتی برای جرج جرداق، ادیب و اندیشمند مسیحی لبنانی

به نقل از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، به منظور پاسداشت، تعظیم و تکریم از مفاخر علمی ـ فرهنگی، مراسم بزرگداشت زنده‌یاد جرج سمعان جرداق، شاعر، نویسنده، استاد ادبیات و فلسفه اسلامی در دانشگاه بیروت، با حضور علما، استادان، فرهیختگان و دوستداران علم و دانش برگزار می‌شود. این مراسم سه‌شنبه ۹ دی‌ماه از ساعت ۱۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰ در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی واقع در خیابان ولی‌عصر(عج)، پل امیر بهادر، خیابان سرلشگر علی‌اکبر بشیری، شماره ۷۱ برگزار می‌شود.

۲۲- شاه عباس صفوی؛ پادشاهی که مسیحیان زیر چتر حمایت او زندگی می‌کردند

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) منوچهر پارسادوست در فصل ششم کتاب «شاه عباس اول، پادشاهی با درس‌هایی که باید فرا گرفت» دربارۀ حمایت شاه عباس صفوی از مسیحیان می‌گوید: «شاه عباس پس از پیمان صلح استانبول با عثمانی در ۱۴ جمادی‌الاول ۹۹۸ (۲۱ مارس ۱۵۹۰)، سیاست حمایت از مسیحیان مقیم ایران و مسیحیان، به‌ویژه کشیشیانی که وارد ایران می‌شدند در پیش گرفت. او به چنین سیاستی هنگامی روی آورد که مسلمانان، مسیحیان را کافر می‌پنداشتند و جان و مال و ناموس آنان را مورد تعرض قرار می‌دادند. در چنین زمانه‌ای، شاه عباس اول که مسلمان مومن و معتقدی بود، راهی خلاف عرف مسلمانان و خلاف راه نیایش، شاه تهماسب اول که همواره به جای پدر، از او با عنوان «شاه بابام» به نیکی یاد می‌کرد در پیش گرفت. پیاده کردن چنین سیاستی، حمایت از مسیحیان، کمک مالی برای ساختن کلیسای آنان و حتی رفتن به کلیسای مسیحیان در شرایط خاص حاکمیت اصول و احکام اسلام بر جامعۀ ایران دلیری بسیار می‌طلبید و باید انگیزۀ مهمی موجب آن می‌شد» (صفحه ۵۱۸).

نویسنده ادامه می‌دهد: «در همان هنگام جهانگرد ایتالیایی به نام آنجلو وارد ونیز شد. او که ۱۶ سال در مسافرت به کشورهای مختلف از جمله ایران گذرانده بود، با آنکه عیسوی متدین بود به تحسین شاه عباس و توجه خاص او به بیگانگان عیسوی پرداخت و از محبت‌هایی که شاه ایران به وی کرده بود، یاد کرد» (صفحه ۵۱۶).

چاپ نخست کتاب «شاه عباس اول، پادشاهی با درس‌هایی که باید فرا گرفت» در ۷۸۰ صفحه، شمارگان دو هزار نسخه و بهای ۵۵۰۰۰۰ هزار ریال در سال ۱۳۹۳ روانۀ بازار کتاب شده است.

۲۳- کتابخانه تخصصی مطالعات قرآنی «الشیخ عبدالله الحماد» در شهر ریاض، پایتخت عربستان افتتاح شد. 

goran-e-karim

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «باب»، شیخ صالح بن حمید، امام و خطیب مسجدالحرام و رئیس شورای اداری مرکز مطالعات قرآنی «تفسیر» ریاض و عبدالله العثمان، نایب رئیس شورای اداری این مرکز، کتابخانۀ مطالعات قرآنی «الشیخ عبدالله الحماد» را در مرکز مطالعات قرآنی «تفسیر» ریاض افتتاح کردند.

این کتابخانه شامل بیش از ده‌هزار جلد کتاب در حوزه‌های مختلف علوم قرآنی است.

پس از افتتاح این کتابخانه، شیخ صالح بن حمید ضمن سخنانی به اهمیت وجود این کتابخانه و نقش سازندۀ آن در تحقق اهداف پژوهش‌های علمی در حوزۀ علوم قرآنی اشاره کرد و گفت: این کتابخانه با غنای علمی خود و کثرت کتب و مجلات تخصصی و کمیاب، زمینه‌های مناسب را برای خوانندگان و پژوهشگران فراهم می‌کند.


پاسخ دهید