آخرین مطالب
آن‌چه پیش روست، یادداشتی درباره‌ی «کلیو» (Clio)، ایزدبانوی تاریخ، بقلم جناب آقای سجاد هجری‌ست که پر از پرسش و نهاده برای اندیشه است!

کتاب "نگاهی نو به تاریخنگاری جمهوری آذربایجان" نوشته دکتر محرم ذوالفقارلی، با ترجمه مسعود صدرمحمدی از سوی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران منتشر شد.

آن‌چه پیش روست، یادداشتی کوتاه و انگیزنده از جناب آقای سجاد هجری، درباره‌ی کتاب «تاریخ چیست؟» کارّست که آن را نام‌آشنای ناآشنا می‌شمارد!

آن‌چه در پی می‌آید، یادداشتی کوتاه درباره‌ی زبان‌زد (اصطلاح) «تجدیدنظرطلبی تاریخی» بقلم جناب آقای سجاد هجری‌ست که آن را با «شک دستوری» دکارت سنجیده!

آن‌چه پیش روست، یادداشتی کوتاه درباره‌ی هنر اسلامی بقلم جناب آقای سجاد هجری‌ست که در آن، پرسش‌هایی درباره‌ی زندگی/مردگی آن هنر پرسیده شده که شاید پیش‌پاافتاده باشد؛ ولی پاسخ‌های روشن بدان‌ها داده نشده!

پیش‌تر، در یادداشت‌هایی چند، ادعا شد که راه دست‌یابی بدانش کارآمد امروزی (که آن را بومی گویند!) یا برای امروزمان، از تاریخ می‌گذرد و چاره و گریزی نیست که پدیدارهای امروزمان را در تاریخ پژوهیم و مانندهایش را در گذشته جوییم و پیش‌تر، در یادداشت‌هایی، «عبرت‌پژوهی تاریخی» که بسیار ...

آن‌چه پیش روست، رونمایی از سندی تاریخی از دوران «مشروطه» است! دست‌خطی که آیت الله «سید عبدالله بهبهانی» که در «استبداد صغیر» بکرمانشاه تبعید شدند، برای جد جناب آقای «کورش سلیمانی»، بازیگر و کارگردان تئاتر، نوشته‌اند که حاکی از «وثاقت» ایشان است! از جناب آقای سلیمانی که این سند ...

آن‌چه پیش روست، یادداشتی کوتاه درباره‌ی گفتاری کلیدی و شگرف از «ارنست نولته» در کتاب «قرن بیستم: ایدئولوژی‌های خشونت» بقلم جناب آقای سجاد هجری‌ست که در آن از برخی باورهای شیعه سخن رفته!

آن‌چه پیش روست، برانگیزاننده‌ای کوتاه‌ست بقلم جناب آقای سجاد هجری، برای خواندن آثار «ارنست نولته» و بطور ویژه، «قرن بیستم: ایدئولوژی‌های خشونت» او که بتازگی، ققنوس آن را با برگردان «مهدی تدینی» منتشر کرده!

آن‌چه پیش روست، گزارشی بسیار کوتاه و اشاری از مصاحبه‎‌های تمدن با جناب آقای سجاد هجری در موضوع «خدمات اجتماعی مراجع» است که بقلم خود ایشان نگارش شده!